Autor Subiect: Despre Coronavirus  (Citit de 157916 ori)

0 Membri şi 14 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #970 : 13.Mai.2020, 09:14:06 a.m. »
    Purtarea mastii este obligatorie din data de 15 Mai.
     Acum imi pun si eu intrebarea, fireasca as zice : de ce e obligatoriu din 15 ? Pentru ca teoretic, am fi mai multi in magazin/autobuz/tramvai?
     Inseamna ca niciunul dintre factorii decizionali n-au mai fost(cel putin!) intr-un supermarket in ultimile doua saptamani !
    Adica pana acum masca n-a fost cel mai eficient mijloc de protectie? Asta apropo de decizii contradictorii...
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline toma

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #971 : 13.Mai.2020, 09:28:58 a.m. »
Adevarul despre batrâna care vrea sa moara în patul ei.

Cred ca e lipsa de umanitate sa deschizi dosar penal unei astfel de persoane.
Dar nu ma mai mira absolut nimic de la acesti imbecili care ne conduc cu rândul de 30 de ani încoace.

Cercetat penal e una. Judecat si condamnat e alta. Se poate renunta la urmarirea penala sau sa fie clasata... gasesti in codul penal ce si cum.
(Daca faci un accident rutier si te accidentezi ti se deschide dosar penal pentru vatamare din culpa - chiar daca esti singura victima a accidentului - asa e legea).

Toti vrem "o tara ca afara" dar nu intelegem conceptul "unde-i lege nu-i tocmeala". Legea sa se aplice altora, noi avem cu totii "circumstante atenuante".

Lipsa de umanitate ar fi ca un judecator sa o condamne la puscarie (sau care o fi maximul pedepsei) in cazul in care se ajunge in instanta. Proabil nici nu se ajunge acolo.

Asta la modul general.

 La modul particular: si daca totusi babuta noastra infecteaza pe altii in comunitate si mor alti oameni din aceasta cauza. Poate babuta fiind fara rude apropiate este ajutata in mod obisnuit de vecini. Si mama ta, care-i este vecina, miloasa din fire dar cu ceva probleme de sanatate, ii duce ceva de mancare si se infecteaza. Ca babuta este asimptomatica si mama ta nu crede in prostia asta cu coronavirusul ca a vazut ea la Catarama. Si face o forma severa de covid19, nu poate fi salvata si o pierzi. Cum e?

Toti sunteti viteji pentru ca nu aveti rude sau prieteni apropiati care sa fi avut de suferit. Incercati ca prin ce faceti sa pastrati lucrurile asa: nimeni apropiat sa nu aiba de suferit.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: hugbear, shpeedy

Offline toma

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #972 : 13.Mai.2020, 09:34:51 a.m. »
    Purtarea mastii este obligatorie din data de 15 Mai.
     Acum imi pun si eu intrebarea, fireasca as zice : de ce e obligatoriu din 15 ? Pentru ca teoretic, am fi mai multi in magazin/autobuz/tramvai?
     Inseamna ca niciunul dintre factorii decizionali n-au mai fost(cel putin!) intr-un supermarket in ultimile doua saptamani !
    Adica pana acum masca n-a fost cel mai eficient mijloc de protectie? Asta apropo de decizii contradictorii...

Care e contradictia ca nu inteleg?

Cea mai buna masura de protectie ramane distantarea sociala. Nu paranoia, ci grija si atentie. Purtarea mastii ajuta daca e facuta corect. Din pacate daca te uiti cu atentie vezi ca majoritatea incalca regulile de siguranta: o poarta sub nas, o muta pe gat si apoi la loc pe fata, o poarta mai mult de 4 ore, o refoloseste, o tine in buzunar si o pune pe fata la intrarea in magazin iar la iesire o baga la loc in buzunar, etc.

Aceasta obligativitate doar va crea o falsa senzatie de siguranta, pentru majoritatea va fi doar ceva ce trebuie bifat: ca doar n-o sa-ti dea amenda ca nu e corect pusa, nu?
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: shpeedy

Offline ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #973 : 13.Mai.2020, 09:57:25 a.m. »
La modul particular: si daca totusi babuta noastra infecteaza pe altii in comunitate si mor alti oameni din aceasta cauza. Poate babuta fiind fara rude apropiate este ajutata in mod obisnuit de vecini.

Ai citit tot articolul?
Aia e imobilizata la pat, iar de ajutat are cine sa o ajute, locuieste cu fiica ei.
Deci, numai daca tuseste cu geamul deschis le poate da si la altii.
Se poate pune un afis pe poarta casei pe care sa scrie mare "carantina" pentru cei care ar nimeri accidental pe acolo.
Daca se vrea se pot gasi solutii, ca vorbim de latura umana, iar legile sunt facute pentru oameni, nu?
Asa cum s-au anulat amenzi pentru tot felul de ghertoi plimbareti se putea gasi o modalitate mai flexibila si pentru batrâna asta.
Dar e mult mai simplu sa deschidem un dosar penal pentru care sa punem în miscare o turma de functionari publici care sa-si piarda timpul sa-l "rezolve", decât sa gasim o solutie logica.
Dar asta presupune sa-i duca capul pe unii, ori nu e cazul.

PS: pe baba aia a "rezolvat-o" fii-su.
Mergând pe logica prezentata de tine, aluia de ce nu i-au deschis dosar penal pentru tentativa de omor? Ca doar a infectat-o pe muma-sa - care are si comorbiditati.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline toma

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #974 : 13.Mai.2020, 10:12:04 a.m. »
Am citit tot articolul:

Citat
În disperare de cauză, Primăria Măgura Ilvei a izolat întreaga zonă unde stă femeia, în total 5 familii.

E mai bine asa?

Oricum e clar ca vorbim impreuna dar ne intelegem separat.

LE Sunt curios ce parere aveai daca erai izolat fortat din cauza vecinei. Ca nu a vrut baba sa mearga la spital...
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #975 : 13.Mai.2020, 10:19:27 a.m. »
Pai oricum stau aproape izolat (mai am un pic si ajung sa ma feresc si de umbra mea) de 2 luni, nu?
In timp ce altii se plimba bine mersi.

Aceasta obligativitate doar va crea o falsa senzatie de siguranta, pentru majoritatea va fi doar ceva ce trebuie bifat: ca doar n-o sa-ti dea amenda ca nu e corect pusa, nu?

Daca în cei 30 de ani de "democratie" se dadeau amenzi mici si dese, acuma nu mai era cazul sa dezbatem asta, nu?
Poate aveam si noi un popor un pic mai civilizat si mai responsabil, si o tara ca afara.
La chinezi n-am vazut în pozele si filmarile din media pe vreunul care sa poarte masca pe post de gusa.
E drept ca ei au o democratie mai originala ca a noastra.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline toma

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #976 : 13.Mai.2020, 10:25:41 a.m. »
Offtopic:

Bai, dar sunteti de groaza, pe cuvant  :-))

Logica si Argumentare (manual pentru clasa a IX-a)


Daca în cei 30 de ani de "democratie" se dadeau amenzi mici si dese, acuma nu mai era cazul sa dezbatem asta, nu?
Poate aveam si noi un popor un pic mai civilizat si mai responsabil, si o tara ca afara.
La chinezi n-am vazut în pozele si filmarile din media pe vreunul care sa poarte masca pe post de gusa.
E drept ca ei au o democratie mai originala ca a noastra.

De acord cu educarea prin amenzi mici si dese.
Si in Coreeea de Sud si Japonia poarta mastile cu simtul raspunderii deci nu e nevoie de dictatura sau comunism pentru asta  ;)
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: hugbear, shpeedy

Offline ntire2000

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline shpeedy

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #978 : 14.Mai.2020, 09:47:02 a.m. »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 
The following users thanked this post: rexkrokiDAU, toma

Offline ulise

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #979 : 14.Mai.2020, 11:04:31 a.m. »
Ordinea de zi a Ședinței Senatului din 12 mai 2020
I.     INIŢIATIVE LEGISLATIVE

26      Notă privind adoptarea tacită, prin împlinirea termenului pentru dezbatere şi adoptare, la 25 și 29 aprilie, respectiv 7 mai 2020, a unor iniţiative legislative.

Proiectul de lege privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.34/2020 pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr.1/1999 privind regimul stării de asediu și regimul stării de urgență.  (L187/06.04.2020)- a se vedea atasament

  • Dacia Duster- motor K4M cu GPL
Viata este prea scurta pentru a alerga prin ea.
 
The following users thanked this post: toma