Autor Subiect: Despre Coronavirus  (Citit de 157896 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline enicky

  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline FritzVonSpritz

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #861 : 24.Apr.2020, 03:20:46 p.m. »
      Medicul din Suceava care s-a tratat singur de Covid! A salvat până acum 400 de pacienți

Jos palaria fatza de aceasta d-na doctor! Acuma, daca o sa contactam virusul (Doamne ferste!), stim unde sa apelam, daca are asa randament de 100% vindecati  ;)
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #862 : 24.Apr.2020, 04:03:15 p.m. »
Eu un fel de Mama Omida chiar  =))

Medicul din Suceava spune că virusul este în județ din luna decembrie 2019, atunci când s-au întors acasă, de Crăciun, foarte mulți români, care erau infectați, unii dintre ei venind din zonele greu încercate ale Italiei, precum Lombardia.

Offline ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #863 : 24.Apr.2020, 04:08:06 p.m. »
E o vorba: "găina bătrână face ciorba bună".  :->
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14404
  • Thanked: 3400 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #864 : 24.Apr.2020, 04:27:41 p.m. »
Uite si-un cocoș bătrîn, bolnav si el in 2019. ;)
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline shpeedy

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #865 : 24.Apr.2020, 04:35:15 p.m. »
Mda, indiferent de cine e la butoane, EVZ se pare ca nu poate iesi din paradigma "gainii care a nascut pui vii"...

Dincolo de faptul ca nu prea avea cum sa fie prezent virusul in Suceava inca din luna Decembrie-2019, via Italia (primul caz validat/documentat in Italia dateaza din 31-Ianuarie-2020), mi-a placut aia cu "...și a ales să se trateze așa cum a învățat la Facultatea de Medicină."

Ce fraieri astia din sistemul medical din intreaga lume, in conditiile in care noi avem deja inclus - posibil de pe vremea lui Burebista - tratamentul pentru Coronavirus in programa de la facultate.

Ok, inteleg ca avem nevoie de pozitivism/speranta samd, dar totusi...


Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 
The following users thanked this post: Costique

Offline enicky

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #866 : 24.Apr.2020, 07:57:08 p.m. »
Eu un fel de Mama Omida chiar
  Ei, se vede de departe ca stirea e "umflata", dar un sambure de adevar  exista, asta e clar. Iar medicatia folosita am mai gasit-o si in alte surse.
  Pe de alta parte, n-as pune la indoiala veridicitatea acestei stiri deoarece se gaseste pe mai multe site-uri, daca are cineva curiozitatea sa caute.
   Cat despre prezenta virusului in luna Decembrie, n-as contesta-o, pentru ca atunci se intorc oamenii acasa, de sarbatori. Bine, exista si varianta ca dna doctor sa fii realizat ulterior ca simptomele bolnavilor tratati erau tipice corona. Si sa nu uitam ca in vest formele usoare se mai trateaza si acasa !
   Oricum, e bine ca punem la indoiala un caz particular, dar "inghitim" pe nemestecate tot ce ni se furnizeaza de guvern ! :good:

« Ultima Modificare: 24.Apr.2020, 08:18:16 p.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #867 : 24.Apr.2020, 10:11:21 p.m. »
Daca e asa cum zic babetii astia, atunci si eu s-ar putea sa fi fentat covidu'.
Fiica-mea si nevasta (dupa vreo saptamâna jumate) au fost praf prin ianuarie, dar eu am urmat întocmai procedura - exact cum ne învata astia la tv toata ziua: cum intram în casa, cum luam "dezinfectant".
Din ala la damigeana de 10l cu depuneri de visine pe fund. (stiu, e bautura de femei vor zice unii cârcotasi care beau apa plata de la robinet)
Mai am vreo 5 l ramasi în caz ca vine valul 2.
Schema de tratament mai poate include si ceva vin - daca se simte nevoia.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: ulise, enicky, saureign

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14404
  • Thanked: 3400 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #868 : 25.Apr.2020, 12:15:43 p.m. »
O opinie care mi se pare profesionista: „Trecerea la o abordare bazată pe responsabilitate individuală”.

Singurul aspect neclar este cum pot fi protejati copii sub 14 ani si persoanele fara un minim discernamant (de orice fel: boala, educatie, varsta înaintată,etc.)
« Ultima Modificare: 25.Apr.2020, 01:35:40 p.m. de gabineg »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2532
  • Thanked: 1296 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #869 : 25.Apr.2020, 12:32:34 p.m. »
Pai asta e esența "strategiei suedeze" care totuși a dat greș pentru ca daca au spus de la început ca se concentrează pe protecția centrelor de bătrâni, exact acolo au dat greș si acum fiecare al 3-lea cămin de bătrâni din Suedia are bolnavi de COVID-19. Îmbolnăviți de personalul de îngrijire asimptomatic, nici acum nu i-au testat pe toți sau nu au echipament de protecție...Știți cum e cu responsabilitatea individuala? Exact ca si comportamentul in trafic... daca am fi cu toții responsabili, nu am mai avea accidente si morți din accidente, nu? Si nu morții sunt vinovați întotdeauna, nu?
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008