Autor Subiect: Despre Coronavirus  (Citit de 157908 ori)

0 Membri şi 15 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Leutz

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #450 : 23.Mar.2020, 03:06:39 p.m. »
Uitati aici un articol care ar trebui sa puna capat discutiilor interminabile.
Cred ca e cel mai bun articol pe care-l citesc de ceva vreme incoace; si cu siguranta cel mai cerebral si bine documentat pe tema pandemiei. Nu cred ca se poate mai coerent si mai realist decat atat.

https://medium.com/@tomaspueyo/coronavirus-the-hammer-and-the-dance-be9337092b56

Sper ca dupa citirea lui se vor opri postarile la kilogram de pe topicul asta, pentru ca... nu prea va mai ramane nimci de spus, ci doar de facut  :baston:.
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 
The following users thanked this post: gabineg, toma

Offline shpeedy

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #451 : 23.Mar.2020, 03:18:47 p.m. »

Nu, nu cred se vor opri...

Din pacate, am constatat ca, pe fundalul unui nivel de gandire critica destul de scazut, cand vii cu un bombardament informational (nu mai zic de incarcatura emotionala a acelor informatii) atat de mare, sansele de supravietuire sunt destul de mici...

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline Blitzu

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #452 : 23.Mar.2020, 03:20:30 p.m. »
@Leutz, cred ca toti am citit într-o oarecare măsură ce se zice acolo si e adevarat.
În opinia ta,ar trebui inchis topicul?
Ideea de forum are la baza discutii pe anumite teme si in momentul de față e un mod de a sta conectat cu ceilalți,poate chiar si din plictiseala.
Nici eu nu sunt de acord cu toate parerile celorlalți dar nici sa punem capac doar ca lumea posteaza la Kg.
Dacă ar fi asa,eu as închide topicurile despre consumul de carburant pe modele de masina,acolo se posteaza la Kg fără să ajute pe cineva sau sa schimbe ceva.
Sper ca n-am deranjat prea tare cu acest kg de postare.

Trimis de pe al meu Samsung Galaxy S10 negru,128GB,folosind Tapatalk

"Understeer" is when you hit the fence with the front of the car. "Oversteer" is when you hit the fence with the rear of the car. "Horsepower" is how fast you hit the fence. "Torque" is how far you take the fence with you
 

Offline Leutz

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #453 : 23.Mar.2020, 03:52:57 p.m. »
N-am nici o opinie despre inchiderea topicului  :)

Miezul postarii mele era articolul. Iar ultima fraza era un laudatum la adresa acesuia, cu iz de haz de necaz.

Mi-ati raspuns la postare fara sa-l cititi. Nu ati avut timp. Trebuie 20 de minute pentru o citire rapida dar atenta, cam 30 daca se studiaza cu creionul (mintii) in mana cifrele si graficele prezentate si peste 50 de minute daca se consulta si referintele. Dupa cele 50 de minute poti realiza ca articolul nu este eminamente despre coronavirus.
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 

Offline Blitzu

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #454 : 23.Mar.2020, 03:56:48 p.m. »
L-am citit înainte sa-l postezi,oricum nu e singurul de acest gen. Doar nu esti tu singurul care a dat peste el.

Trimis de pe al meu Samsung Galaxy S10 negru,128GB,folosind Tapatalk

"Understeer" is when you hit the fence with the front of the car. "Oversteer" is when you hit the fence with the rear of the car. "Horsepower" is how fast you hit the fence. "Torque" is how far you take the fence with you
 

Offline ASZ

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #455 : 23.Mar.2020, 05:28:10 p.m. »
E de prăpădit de râs, dacă n-ar fi de plâns.

Să te hidratezi tu la aburi! Aş zice chiar ca în zilele cu ceaţă să nu mai bei lichide, faci risipă.

Si totusi, parintii si bunicii nostrii cand eram raciti ne faceau un amestec de apa fiarta si plante medicinale, ne acopereau capul cu un prosop si stateam sa inhalam min 10 min ... si sincer avea rezultate.
Oare si acela era fake-news ???
 
The following users thanked this post: kellogs

Offline ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #456 : 23.Mar.2020, 05:51:14 p.m. »
Nu era fake-news, doar ca acum 20-30-40 de ani când eram raciti cu niste caricaturi de virusi era indicat.
Nu stia nimeni de nurofen, teraflu si alte arhaturi, iar programul de vaccinare continea 4 vaccinuri, nu 10-12 câte sunt acuma.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline bisti

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #457 : 23.Mar.2020, 06:04:23 p.m. »
Inhalarea aia avea ca scop dilatarea cailor respiratorii superioare, iar anumite plante aveau proprietati antibacteriene

Sent from my MI 8

 

Offline enicky

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #458 : 23.Mar.2020, 06:53:57 p.m. »
Inhalarea aia avea ca scop dilatarea cailor respiratorii superioare, iar anumite plante aveau proprietati antibacteriene
   Asa este, doar ca era cam "incomoda" inhalatia, imi amintesc c-am facut de cateva ori cand eram mic, plus ca se si  goleau caile respiratorii la greu. Dar la final aveai nasul desfundat si era bine...
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline bisti

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #459 : 23.Mar.2020, 06:59:58 p.m. »
Ai mei fac si acum inhalatii cu musetel, rozmarin, soc sau busuioc.

Golesc sinusurile de mucozitati, dar nu cred ca scot virusii din corp.

O viroza nu e totuna cu o raceala.