Autor Subiect: Despre Coronavirus  (Citit de 158039 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8026
  • Thanked: 254 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #300 : 18.Mar.2020, 05:29:27 p.m. »
Hai sa vedem. Nu văd de unde teama ...hmmm. Nu suntem in oraș macar

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Go Terios!!!:)
 

Offline Sefer Jesirah

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #301 : 18.Mar.2020, 05:43:07 p.m. »
Nu trebuie sa devenim paranoici si isterici, dar nici nepasatori!
  • Ex sx4 s-cross 1.6 DDIS Luxus AT Allgrip / Renegat Night Eagle
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8026
  • Thanked: 254 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #302 : 18.Mar.2020, 05:49:35 p.m. »
Nu contest existența virusului, doar modalitatea de injectare a știrilor și rezultatele finale. Totul se vede în isteria și nebunia maselor(vezi America, Australia...etc)De ce sa nu.mi pun niste semne de întrebare???

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Go Terios!!!:)
 

Offline hugbear

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #303 : 18.Mar.2020, 06:36:12 p.m. »
NU STIU, NU AM VAZUT NIMIC!!! Nici o familie in doliu
Italia are 60.000.000 de locuitori și (azi) 2.500 de morți. Ce ar fi vrut să vadă? Oameni în negru tăvălindu-se pe jos și smulgându-și părul din cap? Imediat după decesul unui apropiat, cel mai probabil rudele au fost în carantină, iar după carantină sunt precis că nu le mai ade să umble pe străzi.

Prietenul tău aproape sigur nu a văzut niciodată Pământul din spațiu. Deci n-are niciun motiv să creadă că-i rotund!
Scepticismul e formidabil, cu puțin înainte de a ajunge absurd.
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 
The following users thanked this post: toma

Offline Bobi

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #304 : 18.Mar.2020, 06:43:15 p.m. »
Mai oameni buni degeaba ne ferim de corona ca oricum o sa-l luam toți, de la mic la mare, acest virus este imposibil de eradicat.
Cine sta bine cu sănătatea scapă, cine nu, Dumnezeu sa-l ierte.
 

Offline toma

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #305 : 18.Mar.2020, 07:03:15 p.m. »
Totusi exista posibilitatea ca odata sistemul sanitar facut tandari sa mori si tu din cauza unei banale apendicite... numa' zic.

Evident nu e bine cu panica... dar parca unii avem cap doar ca sa nu ne ploua in gat.

Toate masurile asta vizeaza: incetinerea infectarii pentru a da o sansa sistemului sanitar sa faca fata si pentru a da timp cercetatorilor sa vina cu medicamente antivirale si vaccin functionale.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: ntire2000, gabineg

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8026
  • Thanked: 254 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #306 : 18.Mar.2020, 07:14:46 p.m. »
Eu o să rămân la părerea mea..nu sunt 100% de acord cu ce se spune

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Go Terios!!!:)
 

Offline enicky

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #307 : 18.Mar.2020, 07:19:11 p.m. »
Decat sa inchida restaurantele mai bine mareau numarul de teste facute oamenilor !
Ma bag aici cu o singura nedumerire: unde sunt mortii? Unde sunt familiile mortilor?
Mai oameni buni degeaba ne ferim de corona ca oricum o sa-l luam toți, de la mic la mare
     Am citat cateva pasaje care mi s-au parut interesante : la o televiziune a spus ca au imagini de la cozile de la cimitire din Italia, dar ori nu pot ori n-au vrut sa le transmita, n-am retinut.
     
    Bobi ne-ai dat o veste buna, incurajatoare, acum putem sa dormim linistiti !! :-)) :-))
 Cred c-o sa arunc si cutia cu masti si pe cea cu manusi, sau le dau cuiva mai optimist ! :)
     
    Mi s-a intamplat si mie sa fac/aprob teoria conspiratiei, nu contest, dar sa refuz sa cred ca la noi nu s-ar intampla ca in Italia, asta in niciun caz !
     Acum este inca un moment bun sa incepem protectia, pt. ca sunt cazuri putine. Cei din carantina(si cei viitori care asteapta la granita) sigur vor mai da cateva cazuri, dar toti trebuie izolati. Asta este singura sansa !
   Daca mergem pe varianta(auto!) "ca mie nu mi se-ntampla", e grav !!!
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline enicky

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #308 : 18.Mar.2020, 07:59:56 p.m. »
  "Toate masurile asta vizeaza: incetinerea infectarii pentru a da o sansa sistemului sanitar sa faca fata si pentru a da timp cercetatorilor sa vina cu medicamente antivirale si vaccin functionale"
   
   Am reeditat aceasta fraza(sper ca nu-l supar pe autor) in speranta ca toti vom intelege si ne vom conforma. Si chiar nu este foarte greu !
 Despre cei care se reintorc acum, cine stie cati din ei purtatori ai virusului, am un sentiment controversat : poate sunt oameni pe care nevoia/saracia i-a impinsa sa mearga in Spania, Italia, dar in acelasi timp gandul ca virusul a fost sau poate fi adus chiar de ei, imi da o stare de neliniste.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline FritzVonSpritz

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #309 : 18.Mar.2020, 08:00:30 p.m. »
Autoritatile au anuntat ca in varful epidemiei vom avea (Romania), intre 10.000 si 20.000 de cazuri de contaminati.
20.000  sa fie si tot nu mi se par multi, la o populatie de 17 milioane, sau cati mai suntem.  Ganditi-va ca e cat populatia unui oras gen Campia Turzii, sau Popesti-Leordeni
Si dintre astia 20.000 nu toti vor fi decedati, cred ca mai  mult de jumate  vor trece cu bine peste......Sigur ca  suferinta si chinul ramane, cei care sunt ( vor fi ) internati in spitale probabil vor ramane cu sechele, daca nu fizice, atunci psihice,  insa sper sa fie cat mai putini oameni afectati......Sper sa se incheie cat mai curand aceasta criza a coronavirusului
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....