Autor Subiect: Despre Coronavirus  (Citit de 158154 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline hugbear

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #250 : 16.Mar.2020, 01:53:56 p.m. »

Scapa care "poate"....

Naiv Trump ăsta! Păi cu doar o zecime din miliardul ăla își asigura exclusivitate pentru rugăciunile BOR anti-CoViD!
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1563
  • Thanked: 235 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #251 : 16.Mar.2020, 02:26:07 p.m. »
Si le lasi la usa ??
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 

Offline toma

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #252 : 16.Mar.2020, 02:46:40 p.m. »
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: hugbear

Offline enicky

  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline hugbear

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #254 : 16.Mar.2020, 04:30:02 p.m. »
Câteva teste privind eficacitatea unor materiale comune pentru realizarea măștilor în regim DIY:
https://smartairfilters.com/en/blog/best-materials-make-diy-face-mask-virus

Și un how-to:
https://www.instructables.com/id/DIY-Cloth-Face-Mask

Use at your own risk!
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline enicky

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #255 : 16.Mar.2020, 08:25:41 p.m. »
  As vrea sa felicit pe toti bucurestenii care au dovedit responsabilitate si simt civic ! :good:

Nu m-asteptam sa vad orasul asa gol, mai ales seara, dupa cum se vede de la balcon, as estima o reducere de peste 50%... Chiar si dimineata am ajuns repede la serviciu si fara organe.

   Dar se pare ca nu la fel se intampla si in alte orase, din pacate !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2532
  • Thanked: 1296 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #256 : 16.Mar.2020, 08:55:30 p.m. »
Toată lumea  trăiește cu SPERANTA, cea mai mare curvă din istoria omenirii...
După ce au vorbit Johnson si Merkel eu am realizat un lucru: ei știu ca nu mai scăpăm de virus. Acum e clar ca actual circ este destinat unei alte probleme, foarte grave: limitarea numărului de îmbolnăviri grave la un nivel sustenabil, sub capacitatea maxima a sistemului sanitar european si mondial. Toate carantinele ce le vedeți au ca scop nu anihilarea virusului, s-a pierdut acel moment in China in decembrie, acum vor doar ca numărul de noi îmbolnăviri sa fie posibil constant ca sa poată avea grija de cei bolnavi. Caci altfel sucombarea sistemului din cauza prea multor cazuri va duce la o catastrofa cu zeci de mii de morți evitabili. Adică sa fie siguri ca mor numai cei fără speranță.  Un mod umanist de a pune problema, si corect politic pe deasupra... Piețele financiare sunt in picaj, din multe motive. Unul, cred ca principalul, este acela ca prea multi trăiesc din speculă de acțiuni si căderea i-a făcut pe toți sa vândă. In pierdere. Si nu prea. Unul smecher din domeniu a spus azi un lucru mare "Bursa a avut 3 pași înainte si unul înapoi". Adică in continuare valoarea de piață a companiilor listate este mult peste dividentele ce le plătesc, ala fiind de fapt nivelul real al acțiunilor. Așa ca nu va impacientați prea mult ca nu aveți averi la bursa. Si cine are, sa le tina sănătos, pe termen lung numai falimentele reduc valoarea acțiunilor.
Anunțurile despre noi vaccinuri sunt zilnice acum, bat pariu ca brusc bursele vor începe sa urce si ne vom întoarce la consum si ce mai vreți după ce vaccinurile contra lui vor deveni disponibile in masa. Si o sa vedeți si cea mai încununată de succes campanie de vaccinare din istorie... asta in ciuda credincioșilor antivaccinisti...

PS: au scris azi ca unii, de prin Anglia parca, au determinat ca rata de deces este de 1:400 de infectați. Asta a pus pe jar multa lume caci atunci numărul purtătorilor de virus in Italia este deja peste 725.000...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline sfichiu

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #257 : 16.Mar.2020, 09:09:39 p.m. »
Iata ce se zicea la protv  fix acu un an despre pandemie!!!,,,,a3 a stire..

  • VITARA S ,Matiz
 
The following users thanked this post: ntire2000

Offline ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #258 : 16.Mar.2020, 09:39:48 p.m. »
E foarte interesanta abordarea lui Trump.
A suspendat toate zborurile în afara de cele din Anglia.
Adica taman cu aia care vor sa se molipseasca toti o data ca sa scape de griji.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2532
  • Thanked: 1296 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #259 : 16.Mar.2020, 09:45:19 p.m. »
Nu uita ce a spus Johnson, ca au făcut calculele si ii costa mai mult protecția/prevenția ca recuperarea de după îmbolnăvire. Nici in nord nu s-a oprit activitatea dar s-a limitat circulația. Oricum, se pune accent pe susținerea grupelor de risc. Soția are emoții caci se duce zilnic la grădiniță, eu lucrez de acasă...Am scris, prăbușirea economica este un subiect mult mai grav pe aici, cel puțin deocamdată. Si asta pentru ca daca in România toți își închipuie ca alții plătesc, aici știu ca tot ei plătesc aceste masuri si pierderi...
Se pare ca toți își pun baza într-un vaccin...astăzi au anunțat neoficial ca au început testele pe voluntari  in SUA la baza unui vaccin iar o firma canadiana cică ar fi reușit obținerea proteinei virusului fără a avea virusul, doar din informații genetice electronice. Asta înseamnă ca producerea unui vaccin nu va mai fi legata de culturile de viruși adică o viteza mult mai mare la fabricație. Cel puțin așa spune logica... ca toate astea sunt informații valoroase pentru cine le înțelege si le pune cap la cap... iar la chestia cu Arafat, știu ca e foarte apreciat dar aici a făcut un joc politic iar PNL si Johannis, știind ce s-a întâmplat când Băsescu s-a luat in contre cu el, au preferat sa joace după cântecul sau...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008