Autor Subiect: Sfat achizitionare Suzuki Jimny  (Citit de 3467 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline MihiSV

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Gen: Bărbat
    • Fălticeni
Sfat achizitionare Suzuki Jimny
« : 04.Feb.2020, 12:28:47 a.m. »
Salutari!! Sunt un tanar care vrea sa-si achizitioneze prima lui masina, si dupa luni intregi de cautari am dat de Jimny si cred ca m-a prins "virusul" ( am inteles ca asa i se spune) am citit fiecare topic de pe diverse forumuri care faceau trimitere la masina, deci ma consider cat de cat informat pe subiect.
Vreau sa stiu cam care ar fi un pret corect pentru un Jimny (2000 - 2006 maxim) care n-ar mai necesita investitii majore dupa achizitionare, si dupa ce sa ma orientez. Am gasit deja un model ( daca e permis, las si link-ul poate ajuta cu ceva) si ma cam tenteaza.
Merita sa iau unu-l pe care mi-l permite bugetul actual (3000 euro)? Gasesc ceva decent in banii astia?
  • Jimny
 

Offline LycoSs

Re: Sfat achizitionare Suzuki Jimny
« Răspuns #1 : 06.Aug.2021, 08:37:10 p.m. »
Salutari persoanelor pasionate de tot ce inseamna 4x4 Suzuki, am si eu cateva intrebari pentru cunoscatori. Here it goes:

As vrea sa achizitionez un Jimny si ma intereseaza opinia expertilor despre cum e mai bine: Sa fie pe benzina sau diesel? E Ok daca are distributie lant, ce inseamna mai exact asta si pentru ce conteaza? Ce aspecte conteaza cel mai mult la achizitionarea unui Jimny?
Cred ca am sa ignor ideea unora ca un Jimny la 2000-3000EUR e bun, asadar la un buget de maxim 5500EUR voi la care masina v-ati orienta dintre cele disponibile pe olx sau publicate pe alte site-uri? Si totodata de ce?

Multumesc, apreciez rabdarea de a raspunde unui incepator!
  • Suzuki Jimny
 

Offline ntire2000

Re: Sfat achizitionare Suzuki Jimny
« Răspuns #2 : 06.Aug.2021, 09:20:05 p.m. »
Distributia pe lant nu prea are moarte, cel putin la motoarele astea.
Diesel s-ar putea sa te arda la buzunar ca nu se stie ce taxe mai inventeaza astia, la cele pe benzina banuiesc ca vor fi ceva mai mici.
In plus de asta întretinerea unui motor diesel e un pic mai costisitoare ca a unuia pe benzina.

La 5500 de euro trebuie sa gasesti ceva cât de cât decent.
La 2-3000 de euro sunt acele masini de care vor sa scape cei care au de investit în viitorul apropiat în ele.

Ar fi buna o verificare la un service agreat de tine ca sa vezi cam ce hibe are masina.
De obicei astea care vad mai mult offroad decât restul modelelor Suzuki pot sa aiba multe probleme legate de suspensie sau transmisie.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline LycoSs

Re: Sfat achizitionare Suzuki Jimny
« Răspuns #3 : 06.Aug.2021, 09:25:05 p.m. »
Multumesc ntire2000 !  >:D<
Sa inteleg ca in legatura cu diesel/benzina conteaza doar in ceea ce priveste eventualele viitoare taxe sau conteaza si din alte motive? De performanta?
Deci dinstributie pe lant e buna. De ce?

Multumesc mult pentru rabdarea in raspunsuri!
  • Suzuki Jimny
 

Offline ntire2000

Re: Sfat achizitionare Suzuki Jimny
« Răspuns #4 : 06.Aug.2021, 09:29:03 p.m. »
Uite un clip edificator



Deci dinstributie pe lant e buna. De ce?

Nu e neaparat mai buna, problema e ca daca iei o masina la mâna a doua s-ar putea sa risti sa o iei dupa ce proprietarul a îndoit supapele prin neschimbarea la timp a distributiei pe curea.
Acum 15 ani când voiam sa iau un Corsa SH mai mult de jumatate aveau bataie la supape, si absolut toate aveau distributia pe curea.
Fiind cu gura mare am reusit sa-i fac pe samsarii respectivi sa recunoasca cu jumatate de gura ca motoarele respective au avut "mici" probleme....
« Ultima Modificare: 06.Aug.2021, 09:39:36 p.m. de ntire2000 »
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: LycoSs

Offline LycoSs

Re: Sfat achizitionare Suzuki Jimny
« Răspuns #5 : 07.Aug.2021, 12:43:19 a.m. »
Multam ntire2000,
Urmaresc videoclipul de la tine chiar acum.
Bataia la supape poate fi rectificata si daca da, costa foarte mult asta? Ca abia invat aspectele ce tin de masini, n-am avut masina pana acum cu toate ca am aproape 40 de ani.
Probabil n-am cum sa identific din poze daca o masina are bataie la supape.
  • Suzuki Jimny
 

Offline enicky

Re: Sfat achizitionare Suzuki Jimny
« Răspuns #6 : 07.Aug.2021, 01:10:55 p.m. »
....As vrea sa achizitionez un Jimny si ma intereseaza opinia expertilor despre cum e mai bine: Sa fie pe benzina sau diesel? E Ok daca are distributie lant, ce inseamna mai exact asta si pentru ce conteaza? Ce aspecte conteaza cel mai mult la achizitionarea unui Jimny?

Multumesc, apreciez rabdarea de a raspunde unui incepator!
  Avem un coleg care ar putea fi expert in Jimny pentru ca a avut si modelul vechi si il are si pe cel nou, dar el intra mai rar pe forum.
Eu nu sunt expert in Suzuki, doar un posesor pasionat a doua modele si c-o mica experienta in diesel si mai ales benzina.
Legat de intrebarea ta, avand in vedere ca are reductor, eu mi-as lua Jimny pe benzina, chiar daca diesel-ul are cuplu mai mare, reductorul de la benzinar cam compenseaza cuplul diesel-ului.
   Personal n-am auzit pana acum (si am de la 30 de ani masina) ca s-a schimbat o distributie pe lant, dar poate e posibil sa se intample daca motoarele respective sunt crunt exploatate.
   La bugetul alocat(cred ca nu te-ai gandit sa-ti gasim o varianta), ar trebui sa gasesti o masina cu km mai putini(sub 200k) si intretinuta(fara rugina).
Am vazut de curand la cineva unul luat cu 3500 si arata  si mergea chiar  bine. Pe olx sunt destule, una chiar la 5000 cara arata bine.
Ar fi bine ca atunci cand mergi sa vezi/testezi/cumperi o masina sa mai ai pe cineva cu ceva experienta sau chiar mecanic.
   Chiar din pozele de pe olx iti cam dai seam pe unde apare rugina, ca sa stii unde sa te uiti.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: LycoSs

Offline LycoSs

Re: Sfat achizitionare Suzuki Jimny
« Răspuns #7 : 07.Aug.2021, 01:42:11 p.m. »
Multumesc mult enicky!
Imi poti da te rog un mesaj privat cu ce masini ti se par mai ok de pe olx sau si de pe orice alt site unde sunt Jimny la vanzare?
Banuiesc ca nu sunt permise link-urile aici.
  • Suzuki Jimny
 

Offline enicky

Re: Sfat achizitionare Suzuki Jimny
« Răspuns #8 : 07.Aug.2021, 02:21:31 p.m. »
  Se poate pune link si aici, dar Jimny e vandut in general de samsari, aduse din vest, care le lustruiesc pana la tabla, ori eu nu pot sa-mi asum un sfat pe niste poze bine facute. :pardon: Ca idee, cele mai scumpe(5000+) aratau cel mai bine.
 
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: LycoSs

Offline LycoSs

Re: Sfat achizitionare Suzuki Jimny
« Răspuns #9 : 07.Aug.2021, 02:27:23 p.m. »
Am inteles, ajuta-ti-ma sa stabilesc un filtru de preselectie, deci ar fi bine sa aibe pana in 200mii de km, sa fie ideal pe benzina, distributie lant, evident fara rugina, ca si an de fabricatie cam in ce raza ar fi bine sa se incadreze? 2001-2017? Si ce alte aspecte ar mai conta?

Multam mult pentru rabdare!
« Ultima Modificare: 07.Aug.2021, 02:50:21 p.m. de LycoSs »
  • Suzuki Jimny