Autor Subiect: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat  (Citit de 5818 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline cox

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
    • Romania
Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #40 : 19.Nov.2019, 11:47:08 p.m. »
Mulțumesc pentru răspuns.
Am decis să nu o achiziționez pentru că e prea avariată.
Din unica  poza ce era în anunț părea tamponată ușor : aripa dreaptă și farul.
Dacă ar fi fost așa o luam deși nu mă pricep la tinichigerie și nici prieteni să mă ajute nu am. Dar o rezolvam.
După ce mi-a trimis celelalte poze in privat și le-am postat aici, mi-am dat seama treptat cu ajutorul celor de pe forum, că e mult mai grav avariată și ar fi foarte dificil să o rezolv.
Intre timp, cu ce s-au postat, cu ce am mai citit pe forum, am inceput să înțeleg cate ceva mai mult din ce înseamnă un Jimny.
O parte din  cei care au postat aici mi-au sugerat că e foarte posibil să nu fie ceea ce îmi trebuie.
Acum caut să probez un Jimny pentru a mă convinge dacă chiar așa de incomodă este după cum s-a descris aici.
Îmi doresc o mașină cu lungime până în 4 metri, 4x4 pentru mers la schi pe drumuri de munte cu zăpada, de aceea și garda la sol un 20 cm minim, euro 5 pentru a nu avea probleme in viitor la utilizarea într-un oraș mare și foarte poluat al României. Doi adulți și un copil de 7 ani, un 4x4 compact. Mulțumesc frumos !
  • Suzuki
 

Offline ntire2000

Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #41 : 19.Nov.2019, 11:55:16 p.m. »
Daca mai creste copilul o sa îti ramâna mica.
Deci maxim 5 ani (sau 1 metru 50) o sa te bucuri, dupa aia o sa auzi "cârâieli" de pe puntea spate.

Stiu ce zic, fiica-mea pe masura ce a crescut a trecut în fata, iar maica-sa cârâia din spate - si eu am avut Ignis care totusi era mai generos ca spatiu.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline shpeedy

Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #42 : 20.Nov.2019, 09:11:30 a.m. »


Îmi doresc o mașină cu lungime până în 4 metri, 4x4 pentru mers la schi pe drumuri de munte cu zăpada, de aceea și garda la sol un 20 cm minim, euro 5 pentru a nu avea probleme in viitor la utilizarea într-un oraș mare și foarte poluat al României. Doi adulți și un copil de 7 ani, un 4x4 compact. Mulțumesc frumos !

Ignis cu Allgrip si un set de arcuri MAD ar bifa toate punctele... ;)


Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline ulise

Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #43 : 20.Nov.2019, 09:26:37 a.m. »
Salut.

Jimny este, asa cum spun si colegii, incomoda, fiind mica. Si portiera este apropiata de scaun, astfel ca la 1.80 trebuie sa tii ambele maini pe volan si coatele pe langa corp.
Daca nu o doresti pentru potenta pe drumuri accidentate, te sfatuiesc sa cauti ceva putin mai mare: Vitara LWB, Grand Vitara LWB, Terios. Rav 4, etc.
Si nu spun toate aste ca nu mi-ar place Jimny. Din contra. In planurile mele de viitor exista si varianta achizitionarii unui Jimny.  ;)
  • Dacia Duster- motor K4M cu GPL
Viata este prea scurta pentru a alerga prin ea.
 

Offline FritzVonSpritz

Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #44 : 20.Nov.2019, 09:32:20 a.m. »


Îmi doresc o mașină cu lungime până în 4 metri, 4x4 pentru mers la schi pe drumuri de munte cu zăpada, de aceea și garda la sol un 20 cm minim, euro 5 pentru a nu avea probleme in viitor la utilizarea într-un oraș mare și foarte poluat al României. Doi adulți și un copil de 7 ani, un 4x4 compact. Mulțumesc frumos !

Ignis cu Allgrip si un set de arcuri MAD ar bifa toate punctele... ;)


Doar ca omul nostru nu are atatia bani de investit......Planul era la 2.000 euro masina, 500 E transportul si sa zicem alti 1.500-2.000 pt reparatie. Deci la 4.500 - 5.000 euro nu ai cum sa iei Ignis Allgrip..... :D


Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #45 : 20.Nov.2019, 09:38:18 a.m. »
Un SX4 e soluția. :)

Offline cox

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
    • Romania
Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #46 : 20.Nov.2019, 09:50:17 a.m. »
Multumesc pentru raspunsuri

5 ani este un interval rezonabil , dupa care se poate schimba

La cum decurg lucrurile, locuind intr-un oras mare resedinta de judet, se vor introduce cat de curand restrictii pe criterii de poluare, si atunci gandesc asa _:
- 5000-maxim 7000 euro de buget pentru un euro 5, care oricum nu il mai poti folosi dupa 5 ani in oras. (Jimny, Terios)
-12000-maxim 15000 euro de buget pentru un euro 6, cu o perspectiva de 8-10 ani - ,,masina mai definitiva'' buna la toate oras-concedii-zapada schi Multumesc pentru raspuns.

Nu te contrazic, 5 ani este un interval rezonabil , dupa care se poate schimba

La cum decurg lucrurile, locuind intr-un oras mare resedinta de judet, se vor introduce cat de curand restrictii pe criterii de poluare, si atunci gandesc asa _:
- 5000-maxim 7000 euro de buget pentru un euro 5, care oricum nu il mai poti folosi dupa 5 ani in oras. (masina mica hobbystica Jimny, Terios), dublata de SW-ul modest care il detin acum pentru concedii, drumuri lungi.
-12000-15000 euro pentru un euro 6, cu o perspectiva de 8-10 ani - o singura ,,masina mai definitiva'' buna la toate oras-concedii-zapada schi (ceva spre un SW-SV 4x4 permanent sau decuplabil, pana in max 4,5 m)

In ambele variante sh, bugetul inclusand si eventuale investitii imediat achizitionarii, daca este cazul.

Am vazut Ignisul modelul nou. Suspensia spate inteleg ca e rezolvabila substitutind arcurile.
Are 4 portiere, este euro 6, compacta, probabil ideala in oras, dar nu imi place, spre diferenta de Jimny care ma atrage ca un magnet.
Daca iau un Ignis nou bugetul trece de 10000 euro si atunci trebuie sa fie bun la toate, la drumuri lungi cu bagaje, nu cred ca e ideala.

Scuzati ca ma repet, spuneam ca pana in 5000-7000 eurp imi permit sa iau ceva numai pentru hoby-oras-drumuri scurte de max 300km pana la prima partie de schi .
Peste aceste cifre intervine conceptul de masina unica euro 6 buna la toate (inclus concedii in afara tarii)

Duster-ul nu place sotiei are prejudecatile ei, vrea ceva inalt si scurt dar japoneza

Asa ca o gluma : nu o sa credeti dar cea mai dificila e cea mica (7 ani), care daca o intrebi pe strada ce-i place iti arata cu mana numai X5, ML, Q7 (influenta nefasta a publicitatii) ... deja nu o mai las sa se uite la TV, cand e reclama la masini schimb canalul.

 FritzVonSpritz
Te rog sa ma scuzi, bugetul depinde de situatie.
Pentru o masina cu persepectiva de 5 ani as fi vrut sa ma incadrez in 5000 euro , cu ceva eventuale suplimentari, asta insemenand ca pasttrez sw care il am pentru drumuri.
Pentru o masina cu perspectiva de 10 ani , intervine nevasta-mea care majoreaza la 12000-15000, dar vrea euro 6 , incepand cu 2015 inclusiv. Implica sa  renuntam la SW-ul actual care are peste 12 ani si trebuie masina buna la toate.
  • Suzuki
 

Offline shpeedy

Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #47 : 20.Nov.2019, 09:54:14 a.m. »
Pe specificatiile respective as zice ca avem maxim 3 masini:
- Jimny;
- New Ignis;
- Terios Gen2.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline ntire2000

Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #48 : 20.Nov.2019, 09:57:49 a.m. »
Asa ca o gluma : nu o sa credeti dar cea mai dificila e cea mica (7 ani), care daca o intrebi pe strada ce-i place iti arata cu mana numai X5, ML, Q7 (influenta nefasta a publicitatii) ... deja nu o mai las sa se uite la TV, cand e reclama la masini schimb canalul.

Macar are gusturi ca lumea, nu ca taica-su'.... :-))
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline cox

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
    • Romania
Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #49 : 20.Nov.2019, 10:00:38 a.m. »
shpeedy
Da, varianta de buget 5000-max 7000 fara suplimentare de la nevasta, masina compacta si de hoby (pastrez sw vechi pentru drumuri lungi)
Pentru a fi sigur pe urmatorii 5 ani in oras euro 5: Jimny 2011 sau Terios 2011-2012

Inteleg ca Jimny este euro 5 de la 2011 in sus ? Sau si 2010 este euro 5 ?

La Terios stiu sigur ca 2010 este euro 4.

Cum spuneam New Ignis nu imi place estetic,  forma caroseriei, am vazut-o doar in expozitie la Suzuki, ... nu stiu poate daca o conduc schimba ceva.

ntire2000
Incerc sa o educ spre simtul practic, sa inteleaga ca SV-urile sunt doar pentru impresii. Dar e greu. Ea ,,conduce'' la ,,iarba verde'', un Peg Perego electric de doua locuri care simuleaza un Vitara 4x4. Are doua motoare electrice 12v independente pe fiecare roata de pe spate. Cand eram copil eram nebun dupa asa ceva ...
« Ultima Modificare: 20.Nov.2019, 10:13:34 a.m. de cox »
  • Suzuki