Autor Subiect: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat  (Citit de 5816 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Muttley

Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #30 : 11.Nov.2019, 10:46:01 a.m. »
Jimny este o masina abject de incomoda si galagioasa. Si pe asfalt, si in teren. Straluceste la chestii extreme, la care nu lasi impresia ca ai avea intentia s-o supui.
Inainte de a cumpara modelul, condu una. Parerea mea.
  • Dacia 1310, Impreza WRX, Ignis Sport
 

Offline Leutz

Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #31 : 11.Nov.2019, 12:39:32 p.m. »
Intervin si eu cu o parere, desi nu sunt @mapo13. NU. Clar si categoric nu.
Sper ca postarea mea te aduce mai aproape de 100%.

Si ca sa nu fiu dor negativ, ader la indemnul lui @gabineg. Modul de folosinta pe care-l descrii se potriveste pentru un soft-roader de tipul SX4 (sau Ignis generatia 2, daca vrei mai mic). Escapadele la care e gandesti le poti gasi in sectiunea de intalniri a forumului nostru, unde toata lumea a mers cu softroad-ere si totusi au iesit fel si fel de exursii interesante, pe unde nici nu te-astepti.
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 

Offline cox

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
    • Romania
Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #32 : 11.Nov.2019, 02:32:01 p.m. »
Pentru Leutz
Voi renunța la mașina avariată.
Am condus ,, Veveriță'' doar închiriată in Grecia versiunea cabrio.
Nu am realizat să fie zgomotoasă sau incomodă la condus, dar eram dominat de entuziasmul fetiței mele de 7 ani, încât nu puteam să fiu obiectiv.
Caroserie închisă nu am condus.
Este diferență la suspensii, ținută de drum, antifonare intre cele două versiuni ?
Ai avut ocazia să le conduci la interval mic de timp ?
SXS pare foarte asemănătoare cu Fiat sedici care il găsesc mai ușor SH.
SXS cât și Ignis nu am condus, nu le cunosc, la prima vedere nu îmi plac, dar mă voi documenta.
Ceva mai mare decât Veverița și care îmi place foarte mult este Daihatsu Terios, dar nu am condus, sunt foarte rare.
PS Dețin o mașină modestă și banală în versiune SW, mare si incomodă în oraș. Veverița ( SxS sau Ignis), ar fi a doua mașină pentru oraș, zăpadă, escapade pe drumuri forestiere in anotimpul cald, acolo unde SW-ul datorită dimensiunilor și garduri mici este în dificultate.Bugetul este 5000€, cu eventualele mici suplimentari dacă este o ocazie ieșită din comun.

Mulțumesc.

  • Suzuki
 

Offline FritzVonSpritz

Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #33 : 11.Nov.2019, 03:46:19 p.m. »
Despre Daihatsu Terrios poti citi in Jurnalul de bord al colegului @lucianer, care are si e mandru ca are Japoneza mai exotica decat restul  ;)
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 

Offline Muttley

Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #34 : 11.Nov.2019, 05:19:56 p.m. »
Eu am condus Jimny cu plafon fix si anvelope de teren, normal ar fi sa nu difere de soft top sau cum i-o zice.
E nasoala pe drumurile asfaltate de la noi care-s pline de gropi, iar suspensia Jimny-ului e departe de cea de S-class.
In teren accidentat e la fel de neconfortabila, c-asa-s masinile de teren.
Mai mult, ca dinamica pe asfalt e la pamant. Motor lenes si transmisie scurta. 90 la ora parca era maximul rezonabil la cruise.
Relatarile mele despre Jimny-ul pe care l-am plimbat prin amabilitatea unui prieten timp de o saptamana pe toti coclaurii le gasesti pe forum.

La momentul ala, cand cautam un (soft) offroader, sfarsisem prin a ma uita la:
- SX4 4x4 - ma atragea 4x4 decuplabil, motoarele mult mai mari decat ale Jimny-ului (1.6 benzina fata de 1.3 respectiv 2.0 diesel fata de 1.5) si nu ma atrageau garda la sol joasa si consolele mari. Dar imi suradea ideea de a o modifica/inalta eu;
- Grand Vitara in 3 usi, benzina 1.6. Ma dadea inapoi AWD-ul permanent. Din nou, am starnit ceva discutie pe forum.

Si ar mai fi un aspect, deloc de ignorat in tara asta de babuini - siguranta masinii, in special cea pasiva. Jimny e praf la capitolul asta, feri-te-ar cine vrei tu de un impact lateral de exemplu. Celelalte doua stau mai bine.
M-as uita dupa GV in 3 usi.
  • Dacia 1310, Impreza WRX, Ignis Sport
 

Offline hugbear

Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #35 : 11.Nov.2019, 06:40:46 p.m. »
SXS pare foarte asemănătoare cu Fiat sedici
Pentru că Sedici e fix SX4 cu siglă de Fiat (și alte câteva diferențe pur cosmetice).
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline shpeedy

Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #36 : 11.Nov.2019, 09:07:19 p.m. »
Este diferență la suspensii, ținută de drum, antifonare intre cele două versiuni ?

Gurile rele zic ca da - versiunile cabrio au fost produse in Spania, pe cand cele hardtop pe benzina in Japonia. Multi spun ca asta se simte, in finisaje/imbinari/rezistenta in timp. Aaa, si cele cabrio nu prea au venit cu AC.

Problema cea mai mare la masinile de acest tip este tabla - e bine sa cauti ceva cat mai OK din aceasta perspectiva.

Inteleg ca bugetul este de 5,000Euro - in acest buget te-ai putea uita dupa
- Terios Gen.2 1.5 cu AC;
- GV Gen.1 3usi / 5usi 1.6/2.0 - astea sunt cu sasiu separat si reductor;
- CR-V sau RAV4 Gen.1 si 2 2.0;
- Forester Gen.1 (SH) sau Pajero Pinin - ambele 2.0 - in versiunea manuala astea vin cu reductor (atentie ca la Pajero Pinin doar motorizarea 2.0 vine cu reductor - sistem SuperSelect4wd).
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline mapo13

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 169
  • Thanked: 76 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki Jimny 2000 Made 4X4
    • Fagaras - Bv
Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #37 : 11.Nov.2019, 09:46:50 p.m. »
Va multumesc tuturor pentru aprecieri ...sunteti mari domni ca intotdeauna !
Vin cu intarzaiere la aceasta discutie dar ma bucur COX ca nu te-ai pacalit cu masina avariata .
Colegii te-au sfatuit perfect sa nu bagi banii in ea . Sunt destule oferte bune si in tara la noi - ideea e sa cauti ce vrei si cu rabdare.
Totul este perfect la masinile astea cand ti le repari sau restaurezi singur .
Adica sa nu depinzi de nimeni si sa ti le faci tu singur asa cum iti place tie .Asta presupune si sa ai timp, scule, pasiune si locul unde sa lucrezi
Colegii au punctate bine si acest lucru . Mecanicii costa bani si nu toti sunt talentati ...asta o stiti bine si voi !
Sper sa faci alegerea cea mai buna .
Pentru mine Jimny este o pasiune si ma multumeste asa cum este si cum mi-am facut-o acum
Sper sa ma pot baza pe ea si in urmatorii ani.

Spor maxim
  • Suzuki Jimny 2000 made 1.3 Benzina 4X4
 

Offline cox

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
    • Romania
Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #38 : 18.Nov.2019, 11:22:53 p.m. »
Buna seara !

M-am gandit la ce a postat Muttley mai sus + relatarile sale de pe forum despre Jimny-ul plimbat timp de o saptamana pe toti coclaurii .

Nu pentru a pune la indoiala ce a scris Muttley, dar as vrea totusi sa probez ... poate totusi ,, nu este dracul atat de negru'' ...

Caut un posesor de Jimny in zona Praid-Sovata (unde intamplator am ajuns pentru cateva zile), dispus la  sfarsit de saptamana, sa imi permita sa il probez la asfalt.

Multumec frumos !

  • Suzuki
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2537
  • Thanked: 1298 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #39 : 19.Nov.2019, 02:55:37 p.m. »
Colegul @Cristi (XTI) se pare ca este foarte incantat de al lui Jimny... e prea nou si nu-l doare spatele încă ? Cat despre achiziția unei mașini avariate... daca are cine sa o repare la calitatea ce o dorești si in banii pe care ii ai...nu vad nici un impediment. Si pe mine m-au învățat alții ca "cat timp avem aparatul de sudura si autogenul in mana facem orice !"... O mașină care ai bucățit-o cu mana ta este mai sigura ca una noua din fabrica, cu unica conditie sa știi ce si cum sa faci...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008