Autor Subiect: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat  (Citit de 5820 ori)

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline ntire2000

Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #20 : 11.Nov.2019, 09:21:31 a.m. »
Vezi ca mapo13 este expert în asa ceva.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline FritzVonSpritz

Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #21 : 11.Nov.2019, 09:27:27 a.m. »
Vezi ca mapo13 este expert în asa ceva.

Si @Muttley  isi face bucati Ignisul sport, la fel de priceput omul  :-S
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 

Offline Utilizator_Anonim

Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #22 : 11.Nov.2019, 09:33:13 a.m. »
Din poze pare punte rupta, e fier vechi
Se poate repara dar iti trebuie un donator
Cred ca va costa reparatia cam 2000€, sunt multe elemente afectate
Si eu am luat saabul lovit insa nu avea nimic structural afectat ( lonjeroane, punte erau intacte)
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline wolfin

Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #23 : 11.Nov.2019, 09:36:16 a.m. »
domnul umbla in motoare si transmisii. cand a desfacut aparatorile  ignisului mai avea putin si batea pisica.


la cum e trosnita ..posibil sa fie destul de multe de schimbat. dar nu e clar daca cadrul motor e ok. accepta o toleranta dar daca e stramb si trebuie inlocuit costa ff mult.

oricum axa fata e trosnita...sa nu zic amortixor stramb...fuzeta ....

sumarizand ..eu as avea o problema cu geometria ..daca nu va mai iesi...deci riscul e destul de mare...in costuri.

  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline Utilizator_Anonim

Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #24 : 11.Nov.2019, 09:38:05 a.m. »
Orice se repara insa devizul e pe masura
In cazul asta trebuie luata inca una donatoare de piese
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline wolfin

Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #25 : 11.Nov.2019, 09:40:07 a.m. »
riscul e destul de mare...in costuri.


pai logic mai bine nu se complica....cumpara una pe roti...si nu mai sta dupa mecanici ...poate iese ..poate nu iese..

chiar nu inteleg..de ce ai cumpara o asa masina...bine impropriu spus masina ... ca nu e.
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14502
  • Thanked: 3456 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #26 : 11.Nov.2019, 09:46:38 a.m. »

Momentan mă gândesc la un off road ușor,  ... și gândim că în primă fază această mașină ne-ar ajuta mult in unele situații pentru a ajunge la pârtii.
Locuind în România într-un oraș relativ mare și foarte, foarte aglomerat ....și nu avem nici foarte multe opțiuni de locuri de parcare generoase ca dimensiuni.


Acum, daca ce-am subliniat eu sunt prioritatile, gasesti cu 4000 euro si un SX4 clasic 4x4 (2007-2009) cu destulta "viata" in el cu care sa le indeplinesti. Numai ca astea sunt Euro 4, ca de altfel si Jimny-ul pe care-l doresti.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline shpeedy

Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #27 : 11.Nov.2019, 10:10:17 a.m. »
Parerea mea: daca nu te vei ocupa tu si nici nu ai vreun apropiat care sa se ocupe de reparatie/reconditionare, mai bine o lasi balta - sunt atat de multe variabile in ecuatie, variabile ce nu se vad in pozele furnizate, incat costul final se poate dovedi destul de mare.

Daca totusi vrei s-o iei si incepi sa bagi bani in ea, mai important decat un mecanic, mi se pare a fi un tinichigiu - vad destula rugina ce nu pare doar aparenta si posibil sa fie necesara reconstructia/completarea cu bucati de tabla. Partea (oarecum) buna la toata povestea e ca arhitectura acestui tip de masina iti va permite sa ai o imagine mai buna asupra celor necesare odata cu despartirea sasiului de caroserie. In masura in care sasiul nu mai poate fi salvat/folosit, unul aparent restaurat 3 destul de abordabil ca pret (https://m.olx.ro/oferta/sasiu-suzuki-jimny-IDbzGD6.html)

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline Muttley

Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #28 : 11.Nov.2019, 10:16:30 a.m. »
cox, multumesc pentru mesaj.

Clar, NU.
Singurul scenariu in care cineva ia o masina lovita si e indreptatit sa spere c-o sa iasa ceva bun din ea, e cel in care o repara singur.

Aici ai un exemplu in care cineva a luat o masina simpla, aparent nu foarte botita, pentru a o repara singur si ieftin.
Si totusi, in mai putin de o ora, a renuntat. Chiar daca asta a insemnat sa piarda o caciula de bani.

Repet, categoric NU.
Sper sa te ajute.
  • Dacia 1310, Impreza WRX, Ignis Sport
 
The following users thanked this post: shpeedy

Offline cox

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
    • Romania
Re: Sfat achizitie Suzuki JIMNY accidentat
« Răspuns #29 : 11.Nov.2019, 10:42:46 a.m. »
Multumesc pentru raspunsuri.

Am contactat in mp pe Muttley si mapo13, sa aflu si parerea lor.

 wolfin
,,chiar nu inteleg..de ce ai cumpara o asa masina...bine impropriu spus masina ... ca nu e.''

Am sperat ca am gasit-o la pret bun, la km putini, si cu avarii minore.
Dar inteleg, pe masura ce discutam aici, ca nu este chiar asa.
In anunt vanzatorul avea masina acoperita pe portiunea lovita cu o prelata.
Abia mai tarziu, din fotografiile trimise de acesta in privat si postate aici incep sa inteleg cu ajutorul vostru, cat de greu este sa mai iasa masina din ea.(fiind necunoscator in reconditionarea unei astfel de masini)

 gabineg
Acum, daca ce-am subliniat eu sunt prioritatile, gasesti cu 4000 euro si un SX4 clasic 4x4 (2007-2009) cu destula "viata" in el cu care sa le indeplinesti. Numai ca astea sunt Euro 4, ca de altfel si Jimny-ul pe care-l doresti.


Da, prioritatile sunt sa fie cat mai scurta pentru oras, si capabila iarna pe un drum de munte eventual nedezapezit sa ma duca la partii de schi, iar in anotimpul cald buna de iesiri la munte pe drumuri forestiere cu dificultate usor spre medie. 
Apoi poate gresesc, insa cred ca Jimny-ul  este mai altfel, traiesc cu impresia ca imi poate oferi mai multe satisfactii, m-as putea ,,lipi'' mai usor de o gasca ce face iesiri usoare-medii (nu extreme) off road (sa cunosc astfel putin din lumea off road) , parca ar fi altfel decat cu un SX4 clasic 4x4.
Dpmdv este o masina care pentru unicitatea ei, imi place mai mult decat SX-ul.
Euro 4 nu este deloc un avantaj pe viitor pentru oras, dar pentru inceput o voi folosi cat timp va fi posibil, apoi doar extraurban iar pentru oras voi rezolva altfel.

Muttley
Am inteles si iti multumesc frumos.

Voi astepta si parerea lui mapo13, dar in proportie de 90% imi voi cauta alta ,,veverita''.

Multumesc tuturor, cautarea continua !
« Ultima Modificare: 11.Nov.2019, 10:57:57 a.m. de toma »
  • Suzuki