Autor Subiect: Radiator clima  (Citit de 2260 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline AlexandruC

Radiator clima
« : 04.Mar.2019, 07:41:13 p.m. »
Salutare tuturor!
A avut cineva probleme cu AC-ul și instalația aferenta?
De curând am descoperit ca AC nu mai  funcționa la mine și când am aruncat o privire la radiatorul de clima am văzut paguba. Atașez poza cu radiatorul original al mașinii. Se desprind lamelele de la sine. Am contactat dealerul și urmează sa fie schimbat pe garanție, dar mi se pare ciudat ca un element de genul asta sa cedeze la un an și ceva vechime și 40000 km rulați.
  • Suzuki Baleno 1.2 Dualjet Exclusive
 

Offline jante.otel

Re: Radiator clima
« Răspuns #1 : 05.Mar.2019, 07:37:38 p.m. »
Salutari,
Lamele alea au rol de a facilita schimbul de caldura daca nu ma insel. Nu cred ca are nici-o legatura faptul ca nu-ti mai merge AC-ul cu desprinderea lamelelor din radiator. Adevarata problema trebuie ca e alta, nu ceea ce spui tu. S-ar putea sa ai o fisura pe undeva si sa pierzi freon, sau ce-o fi agentul de racire. In fine... daca continui poate spun prostii, asa ca mai bine continui in a fi filozof (e vorba aia cu tacutul si filozoful  :D)
  • S-Cross
jante.otel@yahoo.ro

Tel: 0799354972
 

Offline AlexandruC

Re: Radiator clima
« Răspuns #2 : 05.Mar.2019, 07:57:13 p.m. »
Nu sunt cunoscător în domeniu. Pentru mine important e ca problema va fi rezolvata pe garanție. Dar totuși, sa arate asa radiatorul la mașină rulata puțin...
Cam lasă de dorit calitatea unor piese.
  • Suzuki Baleno 1.2 Dualjet Exclusive
 

Offline Utilizator_Anonim

Re: Radiator clima
« Răspuns #3 : 05.Mar.2019, 08:09:43 p.m. »
Zici ca are 20 de ani
Nu inteleg cu s-au turtit lamelele in asa hal zici ca sunt mitraliate
Unde e amplasat in compartimentul motor? Ai mers mult pe drumuri pietruite, zici ca ai incasat in plin pietricele?
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline AlexandruC

Re: Radiator clima
« Răspuns #4 : 05.Mar.2019, 08:33:02 p.m. »
Amplasamentul lui îl face sa fie vulnerabil. Jos, sub numărul de înmatriculare în spatele unei rame de plastic care e mai mult pusa de forma, ca protecție nu oferă.
Atașez o poza de exemplificare.
Rar am mers pe drumuri pietruite și maxim cu treapta a2a
  • Suzuki Baleno 1.2 Dualjet Exclusive
 

Offline toma

Re: Radiator clima
« Răspuns #5 : 05.Mar.2019, 08:38:30 p.m. »
Din pacate nu doar pe drumurile pietruite esti expus la "bombardament". Majoritatea soselelor patriei sunt pline de petricele.... Cum era vorba aia celebra? CSF? NCSF...
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline Utilizator_Anonim

Re: Radiator clima
« Răspuns #6 : 05.Mar.2019, 08:41:13 p.m. »
Ma mir ca-l schimba pe garantie la ce magari sunt
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline toma

Re: Radiator clima
« Răspuns #7 : 05.Mar.2019, 08:43:47 p.m. »
Esti offtopic, nu te mai mira atat ca sunt destule chestii schimbate pe garantie si documentate aici pe forum. Forum care cred ca este frecventat de o mica parte a posesorilor de Suzuki (din ultimii ani) . In plus, omul e mai "motivat" sa scrie pe aici cand ceva nu a mers bine decat cand a fost multumit de servicii...
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: Utilizator_Anonim

Offline Utilizator_Anonim

Re: Radiator clima
« Răspuns #8 : 05.Mar.2019, 08:47:22 p.m. »
Scuze, mi-am amintit cat m-am certat eu pt rugina
Revenind, e socant cum arata un radiator de cativa ani, e ciudat rau, de fapt pare o gresala de proiectare amplasarea in locul acela sau o problema de calitate
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 
The following users thanked this post: toma

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
Re: Radiator clima
« Răspuns #9 : 05.Mar.2019, 10:02:18 p.m. »
Din pacate nu doar pe drumurile pietruite esti expus la "bombardament". Majoritatea soselelor patriei sunt pline de petricele....
In patria lui @AlexandruC sunt ceva mai curate strazile. Insa poate au ceva bondari mai tari de cap care au deformat lamelele. Cat despre inceputul de desprindere a lor, bag banuiala ca este de la sarea folosita la greu pe strazi in DK.
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka
 
The following users thanked this post: Utilizator_Anonim, toma