Autor Subiect: Schimbare sistem franare  (Citit de 1885 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline fabiandinuro

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Schimbare sistem franare
« : 15.Sep.2018, 01:02:37 p.m. »
Salutare colegi, cred ca am nimerit bine categoria, as avea o simpla intrebare, detin un suzuki swift 1.3benzina 2007, cu sistem de franare pe tambur spate, as vrea sa le schimb cu unele pe disc, ce modificari trebuie sa mai fac inafara de cumpararea pieselor: etrier, disc, placute ....
Multumesc
  • Suzuki swift
 

Offline shpeedy

Re: Schimbare sistem franare
« Răspuns #1 : 15.Sep.2018, 08:03:11 p.m. »
E cam greu de spus...

Desi astia zic ca piesele ar fi cele enumerate (+conducte), inclin sa cred articolul este dedicat mai mult masinilor americane vechi. Am atasat - din manualul de service pentru Swift - sistemul de franare (poate ajuta) - nu stiu daca pompa de frana ar putea duce si franele pe disc pe puntea spate (sau daca modulul de ABS e pregatit pentru frane pe disc pe puntea spate la versiunea non-Sport). E de facut o comparatie cu sistemul de franare de pe Swift Sport ce are frane pe disc pe puntea spate.

Dar nu pot sa nu intreb: de ce simti nevoia unei atare modificari?

Swift-ul e o masina usoara, iar cu 1.3-ul are o putere multumitoare pentru oras (si ceva iesiri). Dpdv al franelor, se pastreaza aceleasi componente si pentru versiunea mai puternica (1.5-ul), deci pe 1.3 este acoperitoare. In loc de asemenea modificari (punte pe spate cu discuri), mai bine o reconditionare a tamburilor pe spate, eventual o schimbare de discuri / placute pe fata / lichid (poate ATE).
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline enicky

Re: Schimbare sistem franare
« Răspuns #2 : 15.Sep.2018, 08:52:44 p.m. »
   La opelul meu fii-miu i-a pus frane pe disc pe spate si "miscarea" a facut-o schimband puntea-spate cu cea de la modelul 1,8 benzina care avea astfel de sistem. Ma gandeam ca poate gasesti (si se si potriveste) pe la dezmembrari o punte-spate de SS si e mai simplu. Nu prea cred ca sistemul de prindere este asa simplu, "dau tamburii jos si pun discul si placutele". Ar fi prea frumos ca sa fie adevarat.
  Nu te intreb "de ce" pentru ca iti inteleg dorinta, este diferenta intre tambur si disc.
« Ultima Modificare: 15.Sep.2018, 09:18:38 p.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline fabiandinuro

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Re: Schimbare sistem franare
« Răspuns #3 : 15.Sep.2018, 10:04:08 p.m. »
Motivul pentru care vreau asta este ca vreau sa o transform putin in sport, cu un bady kit, alte jante si ma gandeam la frane pe diac pe spte, dar cred ca sunt foarte multe modificari de facut asa ca mai bine iau tot tamburi noi pe spate si discuri cu plcute pe fata.
Multumesc mult
  • Suzuki swift
 

Offline steph

Re: Schimbare sistem franare
« Răspuns #4 : 15.Sep.2018, 11:59:26 p.m. »
NFSul nu mai e la moda de vreo 10 ani minim. 😂
S-Cross `18 / Vitara `19 / ex Swift `14

 

Offline Utilizator_Anonim

Re: Schimbare sistem franare
« Răspuns #5 : 16.Sep.2018, 05:53:23 a.m. »
Estetica ca estetica, dar un motor nu-i pui?
Ma amuza diversele masini “tunate” estetic de zici ca sunt cine stie ce Ferrari, dar care au sub capota in loc de herghelie au un magarus.
Strict functional (am avut swift 1.3 din 07)  e suficient sa pui niste discuri si placute bune pe fata in combinatie cu furtune metalice de frana
Sa cureti bine tamburii si cam atat.
Sa o stapanesti sanatos, e o masina excelenta de oras

  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline fabiandinuro

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Re: Schimbare sistem franare
« Răspuns #6 : 16.Sep.2018, 08:16:06 a.m. »
NFSul nu mai e la moda de vreo 10 ani minim. 😂

Aici nu este vorba de nfs ca nu mai avem 16 ani, pur si simplu masina este stock si vroiam sa-i schimb putin design-ul cu niste frane pe disk fata/spate, jante vopsite cat si etrieri si un mic design exterior, l motor nu am ce sa modific ca nu ai nevoie de o masina mai mare c asta pentru bucuresti.
Multumesc pentru informatii
  • Suzuki swift
 

Offline enicky

Re: Schimbare sistem franare
« Răspuns #7 : 16.Sep.2018, 11:40:44 a.m. »
  Uite aici  o punte spate.
   Si inca una.
   Si poate mai negociezi pretul. Ar fi bine sa vorbesti intai cu un mecanic.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline fabiandinuro

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Re: Schimbare sistem franare
« Răspuns #8 : 16.Sep.2018, 11:49:45 a.m. »
Pai puntea asta este tot pe tamburi...
Mda am sa o ls mai bine cum este e, adica pe tamburi, doar ca am sa-i schimb noi .

Multumesc mult pentru informatii, o zi buna v doresc
  • Suzuki swift
 

Offline steph

Re: Schimbare sistem franare
« Răspuns #9 : 16.Sep.2018, 11:56:11 a.m. »
O zi-i bna i-ti dorim s noi.  :fluier:
S-Cross `18 / Vitara `19 / ex Swift `14