Autor Subiect: Alternative la masina proprietate personala... mic exercitiu de futurologie  (Citit de 3114 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Utilizator_Anonim

M-am uitat la smart, insa chiar si cu subventie e cam scump pentru ce e
Am studiat problema
Fata de pretul masinii mai trebuie bagati inca minim 700€ -1200€ pentru statia de incarcare privata din curte, daca nu vrei sa arunci prelungitorul neizolat pe geam
Sper ca in 5 ani sa se imbunatateasca autonomia si sa se ieftineasca tehnologia
Un smart electric de oras ar fi ok dar nu cu autonomie reala de 90 km
Sunt amuzante masinile electrice, cuplul e instantaneu
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline ManuP

In cateva orase exista sisteme de Car Share.
https://www.ubeeqo.com/en/carsharing-paris

Cu un sistem bine pus la punct si suficient de raspandit, preturile ar putea fi rezonabile
  • SX4 S-Cross Passion 1.0 5MT AllGrip
 

Offline Utilizator_Anonim

In lumea civilizata
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline ManuP

Hai ca e si la noi, doar ca e bicla-share :)
mai avem un pic si o sa facem si trecerea de la partajarea bicicletelor la cea a masinilor
  • SX4 S-Cross Passion 1.0 5MT AllGrip
 

Offline Utilizator_Anonim

Neomarxism, bleah, facem si un falanster
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 
The following users thanked this post: kellogs

Offline JMu

Dar de ce full electric? Momentan cred ca merită PHEV. Ideea e să merg electric în oraș, și cu motorul termic afară. Așa nu sunt limitat de range-ul electric.
Mă tot uit la Hyundai Ioniq PHEV - încă puțin prea scump, puțin prea jos.. dar nu e departe. Poate un facelift, poate un S-Cross 2 / new New Vitara...  :)
  • S-Cross 1.4 Boosterjet MT Allgrip 2017 / Clio 1.2 TCe MT 2017
 

Offline rexkrokiDAU

Nu încurcați subiectele, aici e vorba despre alternativă la proprietate nu la motorul cu combustie internă.  :)

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2499
  • Thanked: 1294 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Deci....intrebarea nu este daca ci cand. Da, cresterea exploziva a populatiei si resursele din ce in ce mai limitate vor IMPUNE  ca solutie desfiintatrea propietatii.  Ati vazut filmele StarTrek, nu au bani, pentru ca nu au nevoie. Sintetizarea alimentelor si bunurilor necesita in primul rand energie. Absolut, dar absolut tot ce foloseste omul se poate refolosi, inca nu avem designul corect dar bat pariu ca materialele viitorului vor fi de acest gen.
Eu am o imprimanta 3D cu care mi-a facut diferite chestii. Nu este super-economic dar asta e visul, sa fie una disponibila oricui si sa-si faca singur tot ce vrea.
Mai apoi...vor trebui sa desfiinteze banii, sursa prea multor rele in lume...
Cum ajungem acolo? Pai primul pas s-a facut (din nou, a mai fost facut in URSS dar economia nu a permis-o) daca nu ma insel prin Lituania unde transportul in comun este gratuit de vreo doua luni. Vor fi din ce in ce mai putini cei ce vor dori cand accesul e gratuit la transport, nu?
Doua lucruri sunt inevitabile, moartea si globalizarea...totul este cine se adapteaza mai bine, in 500 de ani ma indoiesc ca va mai apuca omul obisnuit sa manance  in toata viata lui vreun cotlet (viata care va fi mult mai lunga) ... ca-i face rau! Si atunci intrebarea: ce tip de societate umana trebuie construita ca sa functioneze in viitoarea economie unde eu sincer cred ca numai planificarea va functiona si actuala initiativa si diversitate va fi mult aplatizata (oricum asta se inatampla din cauza ca corporatiile vor prelua controlul si vom avea cel mai probabail doar variatii pe aceeasi tema)?
Eu unul stiu ca maine as deschide o companie care sa furnizeze subansamble pentru masini (masini din kit). De ce? Pai  astazi aveam atatea masini incompatibile ca ma doare capul. Si daca ma gandesc bine diferentele nu sunt asa de mari, producatorii fac aceste incompatibilitati. Ideea e sa schimbi trendul spre "exchange" , vrei alt bot la masina , schimba-l cu altul. Pentru asta PUNCTELE DE CUPLARE  trebuie sa corespunda , atat. Asa cum am spus, supravegherea electronica a traficului poate face masinile mult mai simple si usoare.
Si ar mai fi atatea...asa cum lumea anilor 1800 era complet diferita de cea a anilor 1900 si apoi 2000, as va fi diferenta pe mai departe, de fapt chiar exponentiala pentru ca productivitatea creste exponential inca (un chinez produce ce consuma 10 oameni deci pentru aproape tot globul. Restul? Servicii, flota spatiala etc...). Din nefericire n-o sa apuc sa vad lumea anilor 2100 macar...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline Utilizator_Anonim

Star trek-anii 90 a fost o utopie neomarxista, noroc ca si-au mai revenit
Apropos de neocomunism uitati un articol interesant despre exagerari https://www.dir.org.ro/comunismul-american-neomarxism-politia-gandirii-corectitudinea-politica-scoala-de-la-frankfurt/#
Nu sunt un mare fan Horia-Roman Patapievici, insa cam are dreptate
« Ultima Modificare: 04.Aug.2018, 10:39:35 a.m. de hippo »
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 
The following users thanked this post: Costique

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2499
  • Thanked: 1294 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Doar nu credeti ca altii au cucerit Roma...Nu, a trebuit sa se distruga singura mai intai! Acum incep sa gaseasca cauze: tevile prin care aduceau apa in oras erau de plumb si intoxicatia cu plumb este stiut ce provoaca. Ei , societatea occidentala prin acest tip de politica si-au construit propriile tevi de plumb, cu aceleasi efecte si in favoarea lumii barbare exteriorare, incapabila de vreun progres uman dupa cum a  demonstrat. Dar sa nu uitam China care e alta mancare de peste si va avea o influenta covarsitoare , mai ales prin cenzura statala. "Oaia care nu-si pazeste blana  s-o manance lupul!" a spus romanul. Asa cum descrie articolul, orice referire la altceva decat "oficial" te pune in moara "antenelor" political correctness , este exact acelasi tip de desfiintare media si sociala. Deja unii au inceput sa se trezeasca dar ma gandesc ca prea tarziu. Asa ca...stie Putin ce stie!
Dar limitarea la acces se va duce ori in revolutii dupa revolutii, ori in impartirea la toti a ce exista. Ce e mai probabil? Posibil ca in 2-300 de ani o misiune de sute de ani catre alte sisteme solare sa devina fezabila.
Cand eram la scoala primara eram 4,5 miliarde de oameni, acum am depasit 7. In 20 de ani depasim 10 miliarde. In 100 de ani albii devin insignifianti (Nigeria depaseste SUA ca populatie in 2050! unde credeti ca vor vrea sa se"refugieze"?), in 500 de ani vor fi ca neanderthalii, resturi genetice prin ADN.
« Ultima Modificare: 04.Aug.2018, 11:38:17 a.m. de Costique »
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008