Autor Subiect: Zgomot S-cross  (Citit de 2974 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline matei86

Re: Zgomot S-cross
« Răspuns #10 : 26.Sep.2018, 11:33:20 p.m. »
E posibil sa fie totusi martorul de placute uzate? (avertizor acustic, acele bucati de tabla care ating discul cand placutele sunt uzate). Sa se fi uzat asa rapid? Eu am doar 18 mii de km. Am observat ca sunetul apare si dispare cand trec peste denivelari la viteze mai mari, pare sa fie direct influentat.
  • Suzuki S-Cross Passion 1.4 T AT Allgrip 2017
 
The following users thanked this post: kellogs

Offline adita80

Re: Zgomot S-cross
« Răspuns #11 : 27.Sep.2018, 12:53:11 a.m. »
@matei86 nu cred ca sau dus plăcuțele asa repede , asta bănuiam si eu dar cand am fost la service plăcuțele nu erau ajunse nici la jumatate :)) rămâne un mister :))
Sx4 S-cross Luxus 2017
 

Offline matei86

Re: Zgomot S-cross
« Răspuns #12 : 27.Sep.2018, 04:06:42 p.m. »
Am mai observat ca la revizie mi-au pus prea mult ulei, este putin peste maxim, va trebui sa merg sa mai scoata din el. Ma gandeam sa nu existe vre-o legatura intre zgomot si faptul ca e prea mult ulei in motor desi nu prea vad cum. Oricum, nu se manifesta tot timpul. In rest, da , ramane un mister...
  • Suzuki S-Cross Passion 1.4 T AT Allgrip 2017
 

Offline Meltdown

Re: Zgomot S-cross
« Răspuns #13 : 27.Sep.2018, 04:38:16 p.m. »
Tocmai ce am schimbat eu placutele acum 1 ora.
Aveau 30.000 km si aprox 1 an.

Rotile erau mereu pline de praf de placute de frane.

Zgomotul era facut de martorul placutelor, numai cand era frana era apasata, pana cand masina se oprea.

Daca persista in mers, nu este de la asta.
  • 2017 SX4 S-Cross 1.4 TURBO 140CP 6MT AllGrip Passion Energetic Red Pearl
 

Offline matei86

Re: Zgomot S-cross
« Răspuns #14 : 05.Oct.2018, 04:24:28 p.m. »
Cred ca zgomotul vine din zona placutelor de frana fata. Este foarte mult praf de placute pe jantele fata, dupa un drum de 580 de km ieri, ceea ce ma face sa cred ca unul din etrieri sau ambii nu functioneaza corespunzator (ramane/raman blocati uneori mai ales ca zgomotul nu este permanent si se manifesta si in mers, fara ca pedala de frana sa fie apasata). Nu cred ca este vorba de martorul de uzura al placutelor. Putin probabil sa fie ceva electric asa cum credeam initial. Voi face o vizita la service sa vad daca e vorba despre etrieri si cat de uzate sunt placutele.
  • Suzuki S-Cross Passion 1.4 T AT Allgrip 2017
 

Offline matei86

Re: Zgomot S-cross
« Răspuns #15 : 09.Oct.2018, 10:51:29 a.m. »
Am trecut astazi pe la Autonet. Au gresat culisantii etrierilor pe fata, curatat placutele, departat urechile acelea ale martorilor de uzura, gresat pe la cardan. Placutele nu erau consumate mai au 40%. In principiu problema ar trebui sa fie rezolvata, voi vedea daca mai apare ceva la un drum mai lung.
  • Suzuki S-Cross Passion 1.4 T AT Allgrip 2017
 

Offline thewayiam85

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Gen: Bărbat
    • iasi
Re: Zgomot S-cross
« Răspuns #16 : 23.Iun.2019, 04:58:50 p.m. »
Am un fel de huruit metalic pe partea stanga fata care apare dispare in general la viteze sub 40km/h.ce poate sa fie?tine de garantie?amdoar 36500km la bord masina din 2018 cross 1.0 ma gandeam ca ar putea fi de la pietre sa fi luat la etrier sau scutul motor.da acelea dispareau repede.asa zgomotul ala metalica ca de cazatura sau piatra care se misca sau chestie care roade metal pe metal persista..rar de tot da se aude..ce parere aveti?
  • cross 1.0 2018
 

Offline Catalln

Re: Zgomot S-cross
« Răspuns #17 : 23.Iun.2019, 07:50:27 p.m. »
Cred ca era un topic pe aici unde se discuta de ceva asemănător, cam aceiași problema e și la mine și găsisem acolo ca ar fi ceva de la o siguranță a placutelor, eu unul încă nu am ajuns la service / mecanic cu ea.
Un moderator cred că ar trebui sa mute în topicul respectiv.

Mutat de un moderator
« Ultima Modificare: 23.Iun.2019, 10:26:40 p.m. de yeti »
  • Suzuki Vitara Passion 2015 1.6 VVT 4WD MT
Consum declarat: urban 6,5 L/100 Km; mixt 5,6 L/100 Km; extra urban 5,1 L/100 Km
Consum mixt realizat la