Autor Subiect: Filtru apa potabila  (Citit de 2678 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Christian 1

  • Vizitator
Re: Filtru apa potabila
« Răspuns #10 : 21.Oct.2020, 01:52:33 p.m. »
Pentru mersul in natura, folosesc acest filtru portabil de apa:
https://mormota.ro/katadyn-filtru-apa-hiker-pro.html
Nu ai nevoie de mai mult. :)
 

Offline kellogs

Re: Filtru apa potabila
« Răspuns #11 : 19.Nov.2020, 02:51:21 a.m. »
Eu am de prin 2008 un astfel de Purificator apa cu osmoza inversa Nobel .
Pare ok .. schimb semestril cele 3 filtre mici (160 lei/schimb) si odata la 3 ani pe cel de osmoza (300 lei).

Din pacate situl este picat. Vreun alt link ?

Eu am avut vreo 10 ani filtrul Aquator produs de Grup ROMET din Buzau. Merge foarte bine, dar sistemul de conectare este adaptat pentru bateriile de tip vechi, cu robinete si lulea. In plus, trebuie regenerat in contracurent in fiecare luna, iar la circa 1 an (depinde de consum), trebuie inlocuit cartusul filtrant. De vreo 2 ani am trecut pe apa plata...

in contracurent electric / acvatic ? Il mai folosesti vreodata ?
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14327
  • Thanked: 3355 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Filtru apa potabila
« Răspuns #12 : 19.Nov.2020, 07:38:27 a.m. »
L-am avut pe al doilea de pe lista. E un filtru clasic, cu regenerare manuală. L-am abandonat de mult.
« Ultima Modificare: 19.Nov.2020, 07:55:05 a.m. de gabineg »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: kellogs

Offline hugbear

Re: Filtru apa potabila
« Răspuns #13 : 19.Nov.2020, 05:36:46 p.m. »

Eu am avut vreo 10 ani filtrul Aquator produs de Grup ROMET din Buzau. Merge foarte bine, dar sistemul de conectare este adaptat pentru bateriile de tip vechi, cu robinete si lulea. In plus, trebuie regenerat in contracurent in fiecare luna, iar la circa 1 an (depinde de consum), trebuie inlocuit cartusul filtrant. De vreo 2 ani am trecut pe apa plata...

in contracurent electric / acvatic ? Il mai folosesti vreodata ?
Uită-te puțin și la ăsta. Eu îl am în studiu pentru o achiziție în curând. Filtrele cu osmoză inversă au anumite neajunsuri care le face să iasă din calcul în cazul apei de rețea (adică deja tratată); se justifică doar pentru apa de extracție directă, unde minusurile sunt într-adevăr compensate de avantaje în acest caz particular.

http://www.pureaquafilter.com/filtru-apa-potabila-romanesc-medaliat-cu-aur/Certificari.php
http://www.pureaquafilter.com/filtru-apa-potabila-romanesc-medaliat-cu-aur/Diplome.php



Citat
                               » La exterior:

  1. › Coloana ceramica brevetata cu o porozitate de 0,2 microni si cu o grosime de 0,5 centimetrii acoperita pe interior cu argint, metal cu puternic efect bactericid ce distruge bacteriile si autosterlizeaza interiorul elementului filtrant.

          - Opreste la exterior 100% orice fel de paraziti: Giardia duodenalis, Ascaris lumbricoides, Taenia solium,Trichuris trichiura, etc., precum si chistii, oochistii si oua (lista completa in sectiunea Certificari);

          - Opreste la exterior  bacteriile in medie peste 99,99%: Holera (100%), Antrax (100%), Salmonella(99,99992%), E.Coli (99,9999%), etc. (lista completa in sectiunea de Certificari);
          - Opreste la exterior suspensiile organice si anorganice.

                                 » In interior:

  2. › Carbune activ: reduce substantele organice daunatore organismului precum: hidrocarburi aromatice, hidrocarburi clorurate, fenoli, pesticide, benzen, clor, etc.
  3. › Schimbatorii de ioni: reduc metalele toxice: plumb, aluminiu, arseniu, cadmiu, cupru, etc.
  4. › Rasina penta iodata: distruge bacteriile si virusurile.
                                         

Atentie! Filtrele de apa profesionale M3 si M4 lasa sa treaca substantele minerale folositoare organismului, precum: Sodiu, Potasiu, Calciu si Magneziu.
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 
The following users thanked this post: kellogs