Autor Subiect: Boxe SX4  (Citit de 36219 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1542
  • Thanked: 231 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Re: Boxe SX4
« Răspuns #120 : 18.Iul.2018, 05:40:22 p.m. »
folosesti si amplificatorul sau doar boxele
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 

Offline shpeedy

Re: Boxe SX4
« Răspuns #121 : 18.Iul.2018, 05:48:08 p.m. »
Dar colegul @fireburn n-a precizat pe undeva ca ar avea in vedere si un amplificator pentru difuzoare...

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline fireburn

Re: Boxe SX4
« Răspuns #122 : 19.Iul.2018, 09:42:55 a.m. »
E modelul postat de Shpeedy si anume JBL Club 6500C(omponent).

Nu folosesc amplificator pentru ele. Au venit cu cate un crossover (filtru) pentru fiecare pereche bas/medii+tweeter.
Crossoverul filtreaza frectentele (bas/medii respectiv inalte) si le trimite catre iesirile corespunzatoare. E o cutiuta cu greutate de vreo 30g si dimensiuni cam 4x3cm.
Cum spunea colegul Boga, vin si cu niste inele adaptoare.
Boxele vor lua locul celor standard de pe fata.

O sa fac si o "izolatie" usi fata cu vatelina deocamdata, daca tot le desfac.
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 

Offline boga81

Re: Boxe SX4
« Răspuns #123 : 19.Iul.2018, 11:06:07 a.m. »
Spor la treaba! Ai luat pentru toate 4 usile sau doar pe fata le schimbi?

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
 

Offline fireburn

Re: Boxe SX4
« Răspuns #124 : 19.Iul.2018, 11:14:06 a.m. »
Merci colegu'.

Momentan doar fata.
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 

Offline boga81

Re: Boxe SX4
« Răspuns #125 : 19.Iul.2018, 11:33:49 a.m. »
Pe fata, la montarea tweeterelor, au folosit niste placute/bride metalice pentru a le putea prinde. Nu sunt aceeasi dimensiune cu cele OEM, dar merg puse in lacas. Doar ca trebuie confectionata o prindere

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
 

Offline fireburn

Re: Boxe SX4
« Răspuns #126 : 19.Iul.2018, 12:45:44 p.m. »
Nu-i bai. Le adaptez eu cumva. Poate iau un pistol din acela cu bare de silicon si le lipesc asa.

Imi faceam mai multe probleme cu adaptarea boxelor mari, dar am gasit un tutorial video si m-am lamurit.
https://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_2333262193&feature=iv&src_vid=rGtjnLHMItU&v=oFid6PC79Cw
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 

Offline fireburn

Re: Boxe SX4
« Răspuns #127 : 20.Iul.2018, 03:21:46 p.m. »
Revin cu un link care va ajuta sa va alegeti boxele pentru SX4. Link-ul este pentru boxe fata. Cu cateva clicuri accesati si modelele compatibile pentru spate.

https://www.crutchfield.com/g_400/All-Car-Speakers.html?l=C&pg=1#&avf=Y&l=C

Intre timp am cumparat vatelina la metru, 1cm grosime 2mx1.6m - 20 RON (o sa pun 2 straturi, prinse intre ele cu capse ?), din Obor, pentru usile fata.

_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 

Offline boga81

Re: Boxe SX4
« Răspuns #128 : 20.Iul.2018, 03:39:05 p.m. »
Ce tare e filmuletul! La mine nu au folosit adaptoarele din fabrica si peste adaptoarele din set. Ci au pus direct pe tabla cu izolator adaptorul din set. La naiba! Daca stiam......... ma rog... se aude bine

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
 

Offline fireburn

Re: Boxe SX4
« Răspuns #129 : 21.Iul.2018, 09:51:48 p.m. »
Asta e important. Sa se auda bine.

Eu am facut adaptari si am muncit ceva.
La tweeter am modificat fata de usa. Scos capacul stoc si pilit marginile pana la cercul in care statea capacul. Astfel s-a potrivit unul din adaptoarele cu care au venit boxele.
Poza:

Astfel tweeterul culiseaza putin pe verticala.

Am facut ceva adaptari si la boxa mare. Am decupat boxa stoc din adaptorul acela care era prins pe usa. Am taiat-o efectiv ca era lipita de adaptorul acela pentru a putea sa o fixez inapoi in prinderile originale.
Pe adaptorul stoc al boxei am pus adaptorul cu care a venit boxa noua si peste boxa. Intre adaptoare si boxa am pus banda dubluadeziva care amortizeaza vibratiile. Pun si cateva poze. Maine urmeaza cealalta boxa si conexiunile + testele.
Boxa stoc . Adaptoarele unul peste altul
.
O sa pun mai multe poze cand ajung la pc.
Speram sa termin azi dar am ajuns destul de tarziu la destinatie. In plus, a plouat destul de mult asa ca abia pe seara am putut face cate ceva :)

Ps: boxele stoc zici ca-s facute de niste copii la lucru manual comparativ cu cele cumparate. Exista si un punct pozitiv: sunt foarte usoare. Cred ca puteau fi lipite de usa doar cu adeziv, fara nici un surub. In una din boxele spate stoc mufa baltea de apa. Adaptorul ala care are si rol de protectie contra apei era montat invers->rectificat eu. Cu toate astea boxa presta :)
« Ultima Modificare: 21.Iul.2018, 10:23:35 p.m. de fireburn »
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 
The following users thanked this post: shpeedy