Autor Subiect: Revizia de 3 ani sau 60000km  (Citit de 2271 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ntire2000

Re: Revizia de 3 ani sau 60000km
« Răspuns #10 : 24.Iun.2019, 05:40:15 p.m. »
Cu aceasta ocazie am aflat ca mi-au fost "urmarite" pe forum postarile si, la final, domnul R.S. de la Arinovis, dorind sa-mi schimbe impresia generala privind service-ul, mi-a aplicat o reducere de 10%

Pai în lipsa de clienti au vreme sa se mai informeze si ei pe unde au disparut acestia.  :-))
E totusi un pas important pe care altii înca nu-l fac.
Merita felicitari.

PS: bujiile le-ai schimbat la vreo revizie anterioara?
What is the most important question human beings must answer?
What the f*ck do we know!?

Offline cad

• Hero Member
  • Mesaje postate: 2723
  • Gen: Bărbat
    • Probably the Best Roundabout City in the World
« Răspuns #11 : 24.Iun.2019, 05:49:22 p.m. »
Nu. Nu schimb bujiile încă.
  • Țuțuchi SX4 escroc sentimental din 2016
Unstoppable today!

Offline aditzacoditza

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
    • Galati
« Răspuns #12 : 21.Mai.2020, 09:41:11 a.m. »
 Am efectuat revizia la 3 ani de curand, avand la bord cca 38000 km. Le-am atras atentia ca in viraje (sesizabil mai ales la viteza redusa, cel mai probabil ptr ca zgomotul de fond este mai mic) se aude un "hashait" metalic de la rotile din fata.
Dupa terminarea revizie pe cand scoteau masina din hala am sesizat ca acel zgomot persista!?! I-am intrebat care-i baiul!
Raspuns (dupa parerea mea halucinant al mecanicului, sustinut si de inginer): urmare uzurii (40%) placutelor de frana, coroborata cu uzura discurilor de frana (???) nu stiu ce tablite fac si dreg si rezulta zgomotul respectiv!!! Si recomanda (in scris, pe documentul incheiat urmare reviziei) in momentul cand placutele de frana vor ajunge la limita de uzura SE VOR SCHIMBA ATAT PLACUTELE DE FRANA CAT SI DISCURILE DE FRANA! I-am intrebat daca este normal sau e cumva un caz de garantie! Mi-au spus ca discurile de frana sunt "consumabile" si e firesc sa fie schimbate pe cheltuiala mea! Intrebat fiind despre cauza acestei situatii raspunsul mecanicului a fost "circulat cu piciorul infipt pe frana". I-am spus ca acelasi picior a franat un Cielo cca 160000 km la care am schimbat trei seturi de placute iar discurile sunt bine mersi!

Cine-i dus cu capul in toata povestea asta?!

Astept sfaturi...
  • Sx4 1.4 4WD MT PASSION Navi Galactic Grey Pearl

Offline dthem

« Răspuns #13 : 21.Mai.2020, 09:50:33 a.m. »
Verifica si tu grosimea discurilor singur. In manual e data grosimea minim admisa. Cata vreme nu esti aproape de acea grosime si sesizezi o problema trebuie sa te urci pe ei: plangere scrisa, iei numar de intrare si incepi sa calculezi 15 zile calendaristice in care au vreme sa remedieze. Intre timp te plangi si la Suzuki RO, la mine a avut efect.
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019

Offline cad

• Hero Member
  • Mesaje postate: 2723
    • Probably the Best Roundabout City in the World
« Răspuns #14 : 21.Mai.2020, 09:52:14 a.m. »
Oricat ar fi de proaste discurile de fabrica, mi-e greu sa cred ca sunt uzate deja la 3 ani/38.000 km, avand placutele cu uzura 40%. Fie induri hasaitul metalic inca o perioada, fie le schimbi si gata, dar discurile in mod normal ar trebui sa mai duca inca pe atat. Vor doar sa te faca sa schimbi discurile la ei, la pretul practicat...de ei.
  • Țuțuchi SX4 escroc sentimental din 2016
Unstoppable today!

Offline ntire2000

« Răspuns #15 : 21.Mai.2020, 10:12:32 a.m. »
Sunt doua aspecte aici.
1) Nu compara calitatea consumabilelor de acum 20 de ani de pe Cielo cu ce se fabrica acuma.
2) Traficul de acum 20 de ani era cam la jumatatea celui de acum, iar frâna probabil ca o folosesti proportional.

Si un sfat amuzant, pe care l-am primit si eu de la un amic care e mecanic auto.
Când te deranjeaza sunetele facute de masina, da muzica mai tare. N-o sa le mai auzi.  :-))
What is the most important question human beings must answer?
What the f*ck do we know!?

Offline kellogs

« Răspuns #16 : 21.Mai.2020, 10:24:54 a.m. »

Cine-i dus cu capul in toata povestea asta?!

Clientul, fireste.

Vezi sa nu ie vreo ureche de pe la placutele de frane indoita: https://suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=7313.msg259721#msg259721
simulatoare TPMS - detalii prin mesageria privata

Offline teutzue

« Răspuns #17 : 21.Mai.2020, 10:30:28 a.m. »
Salut. Eu îți voi spune despre cazul meu și tragi tu concluziile. 115k, tot un s-cross dar prefacelift, placutele trebuiau schimbate la 80k. Mi s a comunicat un preț de vreo 500 lei pe set. Discurile originale le am și acum. În schimb am optat pentru plăcuțe AM.

Gândul meu e următorul: din ce spui, nu conduci agresiv și schimbarea nu pare sa se justifice. La prețul consumabilelor poate urmăresc și ei sa facă un ban în plus.

Poate e o idee buna sa mai verifici la un alt service masina când vine vorba de acel zgomot. La o mașină cu 40k în bord nu ar trebui sa schimbi discurile atât de devreme, părerea mea.
« Ultima Modificare: 21.Mai.2020, 10:45:12 a.m. de teutzue »
Why so serious?

Offline musicall

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 481
  • Dioxidul de carbon e principalul gaz cu efect high
« Răspuns #18 : 21.Mai.2020, 03:30:08 p.m. »
A mai făcut cineva revizii de 3 ani ? Ce alte lucruri /  consumabile se mai înlocuiesc ?

La ce costuri se ridică revizia ?
  • SX4 S-CROSS 1.4Boosterjet AllGrip
1. Ma uit dupa Suzuki... 2. Astept un Suzuki... 3. Conduc (si) un Suzuki.