Autor Subiect: RBS - S-a activat vreodata?  (Citit de 21574 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ariciul

Re: RBS - S-a activat vreodata?
« Răspuns #40 : 18.Ian.2017, 09:31:40 p.m. »
                       O situatie frecventa pe drumurile nationale este aceea cand faci o depasire si trebuie sa intri la loc intre doua masini : ce faci daca intra atunci in functiune si iti face o frana la "blana" ? Inteleg de la voi ca se poate face " disable".

Sistemul masoara diferenta de viteza dintre tine si masina din fata astfel ca atunci cand te bagi intre doua masini viteza ta e apropiata de a masinii din fata , in plus tu deja poate ca franezi un pic ca sa te bagi deci sistemul nu o sa se declanseze. Situatiile in care lucreaza cel mai bine acest sistem sunt cele in care ai pe cineva in fata care opreste relativ brusc! In rest asa cum zice si la manual nu trebuie sa te bazezi numai pe el pt ca sunt si situatii cand nu se va declansa! Si eu am experimentat asta! M-am apropiat cu viteza de o duba care astepta de ceva timp la semafor! RBS-ul mort in papusoi! Se daduse drumul si la verde asa ca am evitat-o trecand pe o alta banda dar mi-a slabit increderea in sistem! Alte ori vede te miri ce, trecatori pe marginea drumului si mai ales biciclisti, da asta chiar ma enerveaza ca poate sa-ti puna frana chiar cand treci pe langa ei! Si mai sunt cei care fac la stnga de pe banda ta, asta mi se pare ca-i chiar bug, imi pune un pic de frana deja dupa ce masina din fata a trecut pe contrasens!
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 
The following users thanked this post: aavii

Offline NicNic

Re: RBS - S-a activat vreodata?
« Răspuns #41 : 18.Ian.2017, 09:42:58 p.m. »
[...] melc bolund :):):)

Off topic, mi-a amintit un banc:

"Un concurs de cules melci. Un oltean, un moldovean si-un ardelean. Olteanu doi saci de melci, moldoveanu un sac de melci, ardeleanul, niciunul.
- Pai cum, nu ai gasit niciunul ?
- Apai domnilor, io cind sa ma aplec dupa melc, melcul ... tusti, in tufe!"

Se vede treaba ca ii trebuia un RBS melcului ...  :-))
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline mariusl82

Re: RBS - S-a activat vreodata?
« Răspuns #42 : 18.Ian.2017, 11:39:46 p.m. »
E interesant cand treci pe un drum sens unic cu masini parcate pe ambele parti,daca ai si ceva viteza caraie :))))
In rest a intrat de vreo 3 ori pana cum cu toate pocniturile de riguare,franat frumos nu "blana" ,intemeiate de fiecare data.
In rest in combinatie cu cruise control....e "haur"
  • New Vitara 1.6 MT Spirit Allgrip Atlantis Turquoise
 

Offline AnCh

Re: RBS - S-a activat vreodata?
« Răspuns #43 : 19.Ian.2017, 09:35:16 a.m. »
Eu de abia astept sa am ocazia sa folosesc ACC-ul. Nu am avut ocazia pana acum pentru ca folosesc masina foarte mult in oras si o am de prea putin timp.
  • Suzuki Vitara, Passion 1.6 benzina, Allgrip, BUC, Silky Silver
 

Offline toma

Re: RBS - S-a activat vreodata?
« Răspuns #44 : 19.Ian.2017, 10:47:05 a.m. »
O sa-ti placa tare  ;)
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline mariusl82

Re: RBS - S-a activat vreodata?
« Răspuns #45 : 19.Ian.2017, 11:17:32 a.m. »
O da  :good:
  • New Vitara 1.6 MT Spirit Allgrip Atlantis Turquoise
 

Offline radu13

Re: RBS - S-a activat vreodata?
« Răspuns #46 : 19.Ian.2017, 01:04:55 p.m. »
ACC este dumnezeiesc :-)
  • Suzuki Vitara 1.6D Spirit Allgrip MT
 

Offline wolfin

Re: RBS - S-a activat vreodata?
« Răspuns #47 : 19.Ian.2017, 04:56:10 p.m. »
e ici chiar asa...la cati km de autostrazi avem....nu prea ii simti valoarea.

dar pt un drum scurt...e super ok... >:D<
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline toma

Re: RBS - S-a activat vreodata?
« Răspuns #48 : 19.Ian.2017, 04:59:51 p.m. »
Pai nu te opreste nimeni sa scoti masina din tara :). Eu fac destul de des drumuri pe A1 si A3 dar cel mai mult m-am bucurat de sistem in Grecia (care nu e Germania cand vine vorba de autostrazi)

  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline ASZ

Re: RBS - S-a activat vreodata?
« Răspuns #49 : 25.Ian.2017, 06:12:58 p.m. »
Am facut un drum de 340 km (CJ -> Szeged ... cu 0 km de autostrada) si am potrivit viteza la 110 km ... iar ACC-ul m-a ajutat sa stau cuminte in spatele unor masini prin localitati si sa depasesc cand ieseam din localitati (daca era cazul). Am fost cel mai simplu drum ... dupa multi ani de condus. Deci, personal cred ca se poate apela la ACC si pe sosele nationale, nu doar pe autostrazi.

Apropo de topic, RBS-ul s-a activat de multe ori la mine (cateodata SI justificat ... existand riscul unei tamponari minore ... )