Autor Subiect: Conducerea preventiva  (Citit de 88940 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline ntire2000

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1100 : 28.Mai.2024, 10:26:27 a.m. »
Toata discutia prezentata mai sus este de fapt sterila.
La noi se poate iesi din intersectie si cu spatele, caz în care toate regulile de prioritate se schimba pe principiul "merg cum vrea muschii mei"



PS: si da, berbecul a iesit cu spatele inclusiv pe banda mea, l-am vazut in retrovizoare....
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 


Offline ntire2000

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1102 : 30.Mai.2024, 11:09:25 p.m. »
Dupa fraza asta am încetat sa mai citesc articolul.

"Acest sistem va detecta limitele de viteză de pe segmentul de drum pe care se află mașina. El va avertiza șoferul în cazul depășirii vitezei maxime admise."

M-a pufnit râsul, noi nici indicatoare nu avem peste tot.
Iar drumurile sunt din alea cum aveau altii prin 1950.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline koala

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1103 : 31.Mai.2024, 09:11:29 a.m. »
E foarte simplu si nu inteleg dilema:
- acolo NU este o intersectie! E doar o strada laterala care "se inteapa" in strada principala.
- prima masina care trece este "C" - masina aia merge drept si nu isi modifica directia de mers.
- a doua masina care trece este "B" - desi schimba directia de mers, ea are prioritate (de dreapta) fata de "A".
- ultima masina care trece este "A" - intra de pe strada laterala si trebuie sa cedeze prioritatea catre "C", respectiv catre "B".

EDIT: Am raspuns (ca un prost) la o dilema din pagina 108. Sorry.
EL COTE - Suzuki Jimny 2006
 

Offline Romix

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1104 : 31.Mai.2024, 11:34:05 a.m. »
Problema pe care o punea autorul intrebarii era ca drumurile au acelasi rang (de exemplu, putea fi o intersectie in cruce).  :) Cred ca s-a lamurit pana la urma, in cazul acesta ar fi imposibil de aplicat prioritatea de dreapta si nu ramane decat sa treaca la mica intelegere.
  • Vitara 1.4 MT Luxus AllGrip 2019
 

Offline Laurentiu

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1105 : 31.Mai.2024, 12:58:45 p.m. »
nu ramane decat sa treaca la mica intelegere.
Asta am si specificat inca de la inceput dar nu s-a inteles.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline NicNic

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1106 : 31.Mai.2024, 01:23:07 p.m. »
Dupa fraza asta am încetat sa mai citesc articolul.

"Acest sistem va detecta limitele de viteză de pe segmentul de drum pe care se află mașina. El va avertiza șoferul în cazul depășirii vitezei maxime admise."

M-a pufnit râsul, noi nici indicatoare nu avem peste tot.
Iar drumurile sunt din alea cum aveau altii prin 1950.

Am pe masina mea un astfel de sistem. Inclusiv cruise control limitat configurabila la limita vitezei legale, ori cu +5 km/h, ori cu +10 km/h.

Este enervant sa vezi cum dupa un indicator de limitare a vitezei masina incetineste, apoi, fiindca nu este montat si indicatorul de sfarsit a restrictiei de viteza, masina va continua sa circule cu viteza limitata ..

Sau ce enervant este sa ai functionalitati de "keep lane" sau "lane assist", iar masina sa o ia in balarii fiindca noi nu avem marcaje rutiere laterale facute pe drum.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline bisti

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1107 : 31.Mai.2024, 02:44:39 p.m. »
Presupun ca ar trebui corelat cu un soft gen Waze, unde ai limite de viteza pe sectoare de drum, asa ca nu mai trebuie sa citeasca semnele rutiere, e necesar sa mearga GPS cum trebuie si sa ai softul actualizat cu ultimele modificari de limitare de viteza.
 

Offline wolfin

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1108 : 31.Mai.2024, 03:01:32 p.m. »
inclusiv asiguratorii i au in calcul preventia la volan  ca sa fim on topic

groupama cu al sau autocontrol.



  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline ntire2000

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1109 : 23.Iun.2024, 11:49:35 p.m. »
Mda, sarbatori, plin de politie (în stiri, ca fizic n-am vazut nici un picior de militian) si aceeasi dobitoci de care trebuie sa te feresti pe drum.
In clipul de mai jos BN-01-AXX condus de un tembel care daca n-are dunga trasata pe mijlocul drumului merge pe unde apuca.



« Ultima Modificare: 24.Iun.2024, 12:03:20 a.m. de ntire2000 »
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού