Autor Subiect: Conducerea preventiva  (Citit de 88935 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline NicNic

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1090 : 26.Mai.2024, 01:18:36 p.m. »
Daca se doreste neaparat un raspuns, puteti aplica regulamentul din Germania.
Pe acolo se aplica regula conform careia cel care vireaza la stanga, schimband directia de mers, trebuie sa cedeze prioritatea celui care merge inainte.
Mai departe intelegeti singuri cum se va proceda.

Daca nici asa nu e bine, si daca care vorbim dpdv al bunului simt si al civilizatiei, unul din soferi isi va alege alta ruta de deplasare prin acea intersectie, astfel fiind deblocata situatia de nedeterminare.

 
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline Laurentiu

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1091 : 26.Mai.2024, 02:09:00 p.m. »
Daca se doreste neaparat un raspuns, puteti aplica regulamentul din Germania.

unul din soferi isi va alege alta ruta de deplasare prin acea intersectie

Din pacate aici vorbim de legislatia din Romania (nu toti circulam prin Germania) si de o chestiune speciala in care se poate afla oricine la un moment dat. Simpla-mi curiozitate este de cum ati proceda in situatia data si care ar fi explicaia acesteia?

Daca "unul din soferi isi va alege alta ruta de deplasare prin acea intersectie" e posibil a fiecare in felul lui sa faca asa ceva si va iesi un carambol. Nu crezi ca circulatia ar trebui totusi dirijata de cineva pentru degajarea intersectiei in siguranta?

Pentru cei care au raspuns ca intersectia respectiva este practic o intersectie cu un drum fara prioritate sau un drumm secundar, as vrea sa stiu ce i-a determinat sa gindeasca asfel. Forma "T" ar fi unul din criterii la care "piciorul" este considerat drum secundar? Cit priveste termenul de "a presupune" nu este echivalent cu termenul "cert".

P.S. Cei pe care ii plictisesc sau enerveaza intrebarile mele, pot foarte simplu sa treaca peste ele.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline wolfin

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1092 : 26.Mai.2024, 02:23:16 p.m. »
Intersectia din imagine e un nonsens in oras unde ambele drumuri au acelasi rang. Exista dar rar sa nu fie un cedeaza la un colt.

Situatia a fost discutata intens pe net.

  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline bisti

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1093 : 26.Mai.2024, 02:31:04 p.m. »
@Laurentiu - stii cum se zice in cazuri de genul asta?
Judecati in spiritul legii, nu in litera legii.
Ar fi bine nu doar sa citezi un articol ci sa intelegi si cum se poate aplica.
Daca ar fi sa ma iau dupa litera legii ar trebui ca in fiecare sat de pe oricare DN din Romania sa ma opresc sa dau cedeaza la fiecare caruta care imi iese in cale din partea dreapta. Nici acolo nu sunt semne rutiere.
Raman la părerea mea, cei carora li se infunda drumul, au cedeaza la toti si la toate.
 
The following users thanked this post: gabineg

Offline Laurentiu

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1094 : 26.Mai.2024, 03:00:21 p.m. »
cei carora li se infunda drumul, au cedeaza la toti si la toate.
OK, e parerea ta cu toate ca nici un drum din poza nu se infunda, nu are cedeaza trecerea si nici intersectie cu drum secundar. "Piciorul lui "T" arata identic ca si orizontala lui "T".
Daca ar fi fost o intersectie in cruce, cum ai fi procedat? Acolo ce drum se mai infunda?
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline Romix

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1095 : 26.Mai.2024, 04:34:07 p.m. »
Este o situatie pur teoretica ce zici tu, practic nu o sa vezi o intersectie in cruce care sa nu aiba niciun semn de circulatie.
Daca prin absurd ar exista o asa intersectie, in cruce, cu drumuri de acelasi rang, in situatia data o sa treaca la mica intelegere si cel mai simplu este cum am zis eu, @bisti si @ntire2000. Se poate sa se inteleaga si cum ai zis tu si @Valentin.Bartolomeu, depinde de cine este mai indraznet si pricepe mai repede ce are de facut. Daca citezi mereu legea si vrei sa se aplice strict, nu o sa mai treaca niciunul, fiind blocati toti de prioritate de dreapta.
  • Vitara 1.4 MT Luxus AllGrip 2019
 

Offline Laurentiu

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1096 : 26.Mai.2024, 07:13:04 p.m. »
1.Este o situatie pur teoretica ce zici tu, practic nu o sa vezi o intersectie in cruce care sa nu aiba niciun semn de circulatie.
2.Daca citezi mereu legea si vrei sa se aplice strict, nu o sa mai treaca niciunul, fiind blocati toti de prioritate de dreapta.
Imi pare rau ca am adus in discutie acest subiect in care doream sa-mi clarific niste aspecte. Speram sa aflu cum ati fi procedat voi intr-o astfel de situatie. Nu am fost inteles, asta e. Poate nu am fost destul de explicit.

1. Nu am spus niciodata ca este o siuatie reala fie ca e o intersectie in "T" sau ca e in cruce. Era o problema pur ipotetica dar vad ca nu se poate accepta o astfel de discutie.

2. Legea nu am invocat-o decit sa atrag atentia ca este o intersectie nedirijata cu drumuri de acelasi rang. Nu am aflat nici ce face, pentru unii dintre voi, diferenta dintre dintre drumuri cu toate ca, eu nu vad nici o diferenta intre ele.

Orium, imi cer scuze pentru deranj si inchei aici subiectul discutiei.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline Romix

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1097 : 26.Mai.2024, 07:25:14 p.m. »
Nu inteleg de ce zici ca nu a fost acceptata o astfel de discutie, in conditiile in care chiar ai primit multe raspunsuri si pareri.
Diferenta dintre drumuri o face eventual marimea si apoi semnele de circulatie, dar nu conteaza in  cazul pus in dezbatere, pentru ca drumurile sunt de acelasi rang.

Nu inteleg (imi pare rau ca ma repet) de ce te-ai suparat si zici "ca-ti ceri scuze pentru deranj" si ca "nu ai fost inteles" (doreai sa afli cum ar fi procedat alti colegi in situatia data), in conditiile in care colegii de forum au raspuns cat se poate de corect si de serios, in ipoteza data.

Discutia era incheiata de la inceput, pentru ca (stiai) nu exista o "solutie" 100% corecta care sa puna punct si care sa multumeasca pe toata lumea.
  • Vitara 1.4 MT Luxus AllGrip 2019
 

Offline wolfin

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1098 : 26.Mai.2024, 07:39:59 p.m. »
Daca printr o minune toti ajung in acelasi timp...in teorie intersectia s ar bloca.

In 99.9 % ...1 din conducatori va ceda.

Repet utopica intersectie. Desi inteleg ca in De ar fi asa intersectii nedirijate.
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline NicNic

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1099 : 26.Mai.2024, 11:33:31 p.m. »
Daca se doreste neaparat un raspuns, puteti aplica regulamentul din Germania.

unul din soferi isi va alege alta ruta de deplasare prin acea intersectie

Din pacate aici vorbim de legislatia din Romania (nu toti circulam prin Germania) si de o chestiune speciala in care se poate afla oricine la un moment dat. Simpla-mi curiozitate este de cum ati proceda in situatia data si care ar fi explicaia acesteia?

Daca "unul din soferi isi va alege alta ruta de deplasare prin acea intersectie" e posibil a fiecare in felul lui sa faca asa ceva si va iesi un carambol. Nu crezi ca circulatia ar trebui totusi dirijata de cineva pentru degajarea intersectiei in siguranta?

Pentru cei care au raspuns ca intersectia respectiva este practic o intersectie cu un drum fara prioritate sau un drumm secundar, as vrea sa stiu ce i-a determinat sa gindeasca asfel. Forma "T" ar fi unul din criterii la care "piciorul" este considerat drum secundar? Cit priveste termenul de "a presupune" nu este echivalent cu termenul "cert".

P.S. Cei pe care ii plictisesc sau enerveaza intrebarile mele, pot foarte simplu sa treaca peste ele.


Deci o rezolvare civilizata, prin  care unul din soferi isi va modifica directia urmata prin intersectie, nu este suficienta? De ce presupui ca va iesi carambol? Doar ca sa insisti intr-o discutie inutila?

Uite o lectie online despre intrebarea ta: cum se raspunde la o astfel de intrebare in chestionar.
Daca intelegi ce trebuie sa raspunzi si aplici in practica, atunci ajungi exact la ceea ce ti-am sugerat.
Fara carambol sau alte situatii in care cineva trebuie sa te dirijeze neaparat.

PS:
O intrebare similara: "Cine a trecut strada mai intai: oul sau gaina?".
Rog raspunsuri serioase, de la cei care nu se plictisesc ....
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!