Autor Subiect: Conducerea preventiva  (Citit de 88936 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Valentin.Bartolomeu

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1080 : 25.Mai.2024, 07:45:15 p.m. »
B, A, C. In realitate cel mai tupeist va trece primul si apoi restul la mica intelegere. :D. Nu mai respecta nimeni nici-o regula.
  • Suzuki Vitara 1.4 BoosterJet MT Spirit 2019
 

Offline Laurentiu

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1081 : 25.Mai.2024, 08:22:26 p.m. »
1. Nu e o intersectie cu 2 drumuri de aceeasi categorie, ci un drum principal cu un drum lateral.

2. @Laurentiu, tu cum vezi prioritatea? O sa stea toti unul dupa altul si nu trece niciunul?  :D
1. Din cite observ eu, este o intersectie nedirijata in "T" (putea fi si in cruce insa cu aceleasi sensuri de urmat ale vehiculelor) cu drumuri de acelasi rang. Nu vad nimic din care ar rezulta un drum principal si unul secundar. Nu exista in poza  indicatorul "Atentie intersectie cu un drum secundar" pe niciunul din cele 3 drumuri.

2. Hai sa va spun cum am gindit eu: C-ul este automat nevoit sa-i acorde prioritate lui A; A fiind la mijloc intre C si B si vazut de ambii, ii face semn lui B sa degajeze intersectia trecind prin fata lui C. Dupa faza asta, trece A-ul si la sfirsit C-ul. Eu unul asa as proceda intr-o asfel de situatie.


B, A, C.
  @Valentin.Bartolomeu, acelasi raspuns l-am dat si eu insa, sint curios care ar fi logica raspunsului tau.
P.S. Si daca cel putin doi din trei au acelasi grad de tupeu?  :)
« Ultima Modificare: 25.Mai.2024, 08:44:43 p.m. de Laurentiu »
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline Romix

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1082 : 25.Mai.2024, 10:06:20 p.m. »
B primul?!!!  :D :D Sa-i taie calea lui C?!! Niciodata! :D Vin amandoi pe acelasi drum, nu are cum sa treaca primul.

Am zis, ne putem imagina fel de fel de situatii "imposibile", care, din fericire, nu se prea intalnesc si in realitate.
  • Vitara 1.4 MT Luxus AllGrip 2019
 

Offline ntire2000

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1083 : 25.Mai.2024, 11:18:40 p.m. »
C, B, A.

A vine de pe drum secundar, daca nu e specificata prioritatea prin semne, atunci trece ultimul.

Art. 57. -
(1) La intersecţiile cu circulaţie NEDIRIJATA, conducătorul de vehicul este obligat să cedeze trecerea tuturor vehiculelor care vin din partea dreaptă.
Intersectia din imagine este NEDIRIJATA.

Daca o luam asa, atunci A e obligat sa-l lase pe B ca sa treaca, B îl lasa pe C care la rândul lui trebuie sa-l lase sa treaca pe A.
In concluzie, o sa se uite ca prostii unul la altul pâna la sfârsitul timpurilor.
Sau pâna când li se termina benzina - ori motorina, dupa caz.  =))

B, A, C. In realitate cel mai tupeist va trece primul si apoi restul la mica intelegere. :D. Nu mai respecta nimeni nici-o regula.

Din pacate am vazut si eu destui cretini posesori de permis care au propriile lor reguli de prioritate într-o astfel de situatie; la noi se merge pe baza de tupeu, partea teoretica a codului rutier e pentru fraieri.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline NicNic

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1084 : 26.Mai.2024, 04:43:37 a.m. »
Intr-o intersectie, ajung simultan 3 autoturisme si vor sa urmeze directiile din imagine. Voi cum ati proceda pentru a debloca intersectia in cazul de fata?



In imagine avem o intersectie nesemnalizata, ce presupune aplicarea prioritatii de dreapta. Masinile din intersectii se gasesc intr-o situatie de nedeterminare de prioritate, adică în imposibilitatea aplicării legii.
In practica, astfel de intersectii nu ar trebui sa existe, dar s-ar putea intalni in zione foarte izolate, unde probabilitatea de a se regasi situatia prezentata sa fie fioarte redusa.
Deci, in mod normal, o intersectie cat de cata circulata, ar trebui sa fie prevazuta cu cel putin un indicator de prioritate care sa reglementeze situatia.

  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline Hoinar

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1085 : 26.Mai.2024, 07:59:39 a.m. »
Ala care intra in intersectie primul cu frana de mana trasa si are viteza mai mareeee.  =))
  • Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Hybrid 2021 Passion, Suzuki Grand Vitara 2, 2L benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14404
  • Thanked: 3400 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1086 : 26.Mai.2024, 08:12:27 a.m. »
Șoferița blondă trece prima... :angel:
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline Laurentiu

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1087 : 26.Mai.2024, 09:13:40 a.m. »
B primul?!!!  :D :D Sa-i taie calea lui C?!! Niciodata! :D Vin amandoi pe acelasi drum, nu are cum sa treaca primul.
E o situatie speciala in care vorbim dpdv al bunului simt si al civilizatiei. Pentru degajarea intersectiei faraa se produce evenimente, unul din soferi ar trebui sa ia locul politistului si din aceasta cauza am spus dar cred ca s-a trecut cu vederea: A fiind la mijloc intre C si B si vazut de ambii, ii face semn lui B sa degajeze intersectia trecind prin fata lui C.

A vine de pe drum secundar ...
Poti explica de ce drumul lui A este secundar? Prin ce se diferentiaza de celelalte dumuri? Ce rost ar mai avea "problema" daca unul din drumuri ar fi drum secundar?
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline bisti

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1088 : 26.Mai.2024, 12:29:13 p.m. »
Un drum care se termină in altul se presupune a fi secundar. La capatul lui schimbi directia de mers. Neavand niciun semn de prioritate, in mod normal, cedezi trecerea celor ce sunt deja pe acel drum.
Ca ei schimba sau nu directia de mers, e treaba lor. Tu patrunzi pe drumul respectiv cand e liber sensul in care vrei sa mergi.
 

Offline Laurentiu

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1089 : 26.Mai.2024, 12:41:12 p.m. »
Un drum care se termină in altul se presupune a fi secundar.
Unde scrie asa ceva in legislatia noastra rutiera?
Daca intersectia respectiva nu ar fi fost in "T" si ar fi fost in "+" (cruce), restul "aranjamentului" din poza raminind acelasi, cum s-ar fi rezolvat problema?
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!