Autor Subiect: Conducerea preventiva  (Citit de 88939 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1030 : 27.Dec.2023, 05:22:41 p.m. »
Pana la "greseala" ta, hai sa ne uitam cu atentie chiar de la inceput, unde pietonul asteapta pe bordura si incepe sa traverseze chiar cand masina se afla pe trecere ! Asa ca specimenul nici n-ar trebui sa aiba carnet ! Poate nici n-are, cine stie.....
  Cate despre indicator... are si ala o problema !!!
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Laurentiu

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1031 : 27.Dec.2023, 08:07:03 p.m. »
pietonul asteapta pe bordura si incepe sa traverseze chiar cand masina se afla pe trecere !
De acord insa pietonul, nu este pe sensul de mers al masinii. In rest, nu am comentat filmuletul in intregimea lui. M-am referit doar la  actiunea din min. 0:20.

Art. 135 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002:

Conducătorul de vehicul este obligat să acorde prioritate de trecere şi în următoarele situaţii:
h) pietonului care traversează drumul public, prin loc special amenajat, marcat şi semnalizat corespunzător ori la culoarea verde a semaforului destinat lui, atunci când acesta se află pe sensul de mers al vehiculului.


Detalii: https://legeaz.net/regulament-aplicare-oug-195-2002-actualizat/art-135-reguli-pentru-circulatia-vehiculelor-reguli-de-circulatie
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline ntire2000

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1032 : 27.Dec.2023, 08:47:04 p.m. »
Imi place ca din cauza unui imbecil care nu ar avea ce cauta la volan s-a iscat o adevarata discutie.

Doar ca respectivul a gresit si la a doua trecere de pietoni:

Citat
Situatia neacordarii priorităţii de trecere pietonilor aflati pe celalalt sens de mers

Deseori s-a invocat si imprejurarea ca pietonul se afla pe sensul celălalt de mers, si nu pe sensul de deplasare a autovehiculului  astfel ca nu trebuie să cedeze dreptul de trecere.

Intr-o astfel de imprejurare trebuie facuta diferentierea dupa cum exista o singură bandă pe sensul de mers şi pietonul se află în traversare, situatie in care este normal ca respectivul conducător auto să oprească şi să cedeze trecerea pietonului.

Daca insa existau două benzi pe sensul de mers iar pietonul se află pe altă bandă de pe celălalt sens de mers, n-ar trebui sa existe obligatia conducatorului auto de cedare a priorităţii de trecere.

Nu reprezinta un pericol pentru pietoni, nu pune în pericol viaţa sau sănătatea niciunei persoane.

Din analiza practicii instantelor in acest sens am observat insa ca deseori nu se accepta un astfel de rationament.



Si asta o zic avocatii, nu eu.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline bisti

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1033 : 27.Dec.2023, 11:08:41 p.m. »
@Laurentiu - este corect ce spui tu, insa, daca ai doar o banda pe sens, nu poti face distincție clara intre sensul tau si sensul opus de mers (din punct de vedere al pietonului).
Se poate foarte usor demonstra ca pietonul era in "imediata apropiere a partii carosabile" cu "intentia clara de traversare". Ramai fara permis instant.
Insa, daca drumul are cel putin doua benzi pe sens, iar pietonul e pe sensul opus, nu esti obligat sa opresti, ci doar sa circuli cu atenție sporită.
Sincer, e interpretabil dupa cum se trezește politaiul dimineata sau ce norma de amenzi are in program.
 

Offline Laurentiu

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1034 : 28.Dec.2023, 10:44:34 a.m. »
1. Imi place ca din cauza unui imbecil care nu ar avea ce cauta la volan s-a iscat o adevarata discutie.
2. Si asta o zic avocatii, nu eu.
1. Nu am dorit sa scot in evidenta decit ceea ce spune legea iar din aceasta discutie, intr-un "conflict" cu cei de la circulatie si daca au cu ce dovedi, nu vor pica de fazan.
2. Avocatii nu fac decit sa interpreteze o lege dupa clientul angajator. Decizia apartine judecatorului in functie de probele administrate de cele doua parti.

"Contraventia consta in săvârşirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:

1. b) neacordarea priorităţii de trecere pietonilor angajaţi în traversarea regulamentară a drumului public prin locurile special amenajate şi semnalizate, aflaţi pe sensul de deplasare a autovehiculului, tractorului agricol sau forestier ori tramvaiului;"

"In acest sens, urmeaza sa se admininistreze probe, care, dupa caz, pot consta in declaratii de martori, înregistrarea foto, video, cercetare la fata locului."

"Daca insa existau două benzi pe sensul de mers iar pietonul se află pe altă bandă de pe celălalt sens de mers, N-AR TREBUI sa existe obligatia conducatorului auto de cedare a priorităţii de trecere."  -   De ce avocatul se leaga de acest "n-ar trebui" cind legea nu face nici o diferentiere intre drumul cu o banda pe sens si cel cu doua sau mai multe benzi?
In film, se vede destul de clar ca pietonul paseste pe sensul de mers al masinii dupa ce aceasta este trecuta in totalitate de trecerea de pietoni; masina nu l-a facut pe pieton sa-si incetineasca mersul ori sa se opreasca din treversare. Eu unul asta am observat in film si asta am comentat.

...daca ai doar o banda pe sens, nu poti face distincție clara intre sensul tau si sensul opus de mers...
Eu vorbesc din punct de vedere LEGAL si nu din punct de vederea a conducerii preventive iar legea, face aceasta distinctie la care tu te referi. Daca nu o facea, se specifica in lege daca aceasta prevedere se aplica pe un drum cu doua sau mai multe benzi pe sens. Din aceasta cauza e bine de avut o camera de bord in masina in cazul unei amenzi de neacordare de prioritate.
« Ultima Modificare: 28.Dec.2023, 11:09:17 a.m. de Laurentiu »
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14404
  • Thanked: 3400 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1035 : 28.Dec.2023, 11:02:05 a.m. »
Imi place ca din cauza unui imbecil care nu ar avea ce cauta la volan s-a iscat o adevarata discutie.

Nu de la el s-a iscat discutia. :-)) El nici macar nu e constient de ce a facut. :-/
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline Laurentiu

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1036 : 28.Dec.2023, 11:19:04 a.m. »
Si asta o zic avocatii, nu eu.

"Prin procesul-verbal s-a reţinut că, la data de 13.07.2021, orele 19.20, contestatorul a condus autovehiculul marca Dacia.

La intersecţia cu Splaiul Unirii, la efectuarea virajului la dreapta, nu a acordat prioritate de trecere pietonilor care traversau regulamentar pe trecerea pentru pietoni.

Aceasta era marcată şi semnalizată corespunzător la culoarea verde a semaforului electric pietonal, pietoni ce se aflau pe sensul de deplasare al conducătorului auto."

Omul si-a semnat singur sentinta FARA OBIECTIUNI la procesul verbal intocmit de politie. Daca ar fi cunoscut legea, ar mai fi facut contestatie?
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline ntire2000

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1037 : 23.Ian.2024, 08:56:23 a.m. »
Inca unul, pe zi ce trece parca sunt tot mai multi dobitoci în trafic.....

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: trl

Offline ASZ

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1038 : 23.Ian.2024, 09:58:29 a.m. »
Incredibil .... poate ca ar trebui sa ajunga filmarea la cei in masura sa il faca pieton calm pt. cateva luni.

Offline ntire2000

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1039 : 23.Ian.2024, 10:21:47 a.m. »
Daca eram mai înversunat si o calcam mai tare, îl puneam pe nesimtit în situatia de a-l bloca ca sa nu poata trece de mine.
Abia atunci devenea interesant si filmarea probabil era mai lunga.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού