Autor Subiect: Conducerea preventiva  (Citit de 88937 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1020 : 31.Aug.2023, 01:31:03 a.m. »
.... Neavand pe nimeni in spate,am oprit(m-am gandit ca este mai sigur) si am asteptat sa revina pe sensul lui de mers.Ce sa vezi? Cand a trecut individul pe langa mine...avea telefonul in mana.
  Un idiot ca multi altii, cu permis luat contra-cost, care evident ar trebui sa foloseasca STB-ul sau CFR-ul.
    AM gasit si eu o panarama din asta si am calcat tare frana(de la aprox. 100), cu care ocazie am aflat ca la S-Cross se aprind avariile in caz de franare de urgenta. N-am stiut ca are asa-ceva pana acum vreo luna.
Am vrut sa scriu p-aici dar am uitat. Bine ca a avut timp dobitocul sa intre la loc!
Nu recomand sa testati, nu vreti sa stiti cum s-au "aranjat" toate prin masina si cum reactioneaza masina la o franare de urgenta !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14404
  • Thanked: 3400 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1021 : 24.Oct.2023, 04:39:18 p.m. »
Din ce in ce mai multă aglomerație și nervi în trafic.
Ce cauta tramvaiul pe drumul meu?😡

Tari și comentariile din videoclip. :-j..
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline ntire2000

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1022 : 25.Dec.2023, 10:12:42 p.m. »
  Un idiot ca multi altii, cu permis luat contra-cost, care evident ar trebui sa foloseasca STB-ul sau CFR-ul.
   

Din pacate exista si prosti care conduc Suzuki....

« Ultima Modificare: 25.Dec.2023, 10:34:18 p.m. de ntire2000 »
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1023 : 25.Dec.2023, 11:03:29 p.m. »
Asta-i capu' la proști! :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Laurentiu

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1024 : 26.Dec.2023, 11:04:50 a.m. »


La minutul 0:21, soferul filmat nu a incalcat nici o regula. Atit timp cit pietonul se afla pe celalalt sens de mers, nu esti obligat sa-i acorzi prioritate pe trecerea de pietoni (art 135 lit. h din OUG 195/2002).
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline bisti

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1025 : 26.Dec.2023, 02:01:13 p.m. »
Chestia aia e valabila doar daca ai mai mult de 2 benzi pe sens.

P.s. art 135 / oug nu are nicio legatura cu ce zici tu. E art 135 din regulamentul de aplicare
« Ultima Modificare: 26.Dec.2023, 02:15:02 p.m. de bisti »
 

Offline Romix

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1026 : 26.Dec.2023, 07:43:57 p.m. »
Eu stiam ca, si atunci cand sunt 2-3 benzi pe sens, trebuie sa dai prioritate pietonului angajat pe trecere chiar daca inca nu a ajuns pe sensul tau de mers. Nu ai aceasta obligatie atunci cand exista scuar de despartire a benzilor de circulatie.

Acum, citind art. 135 lit. h) din Regulamentul de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice din 04.10.2006, ar reiesi ca nu esti obligat sa dai prioritate daca pietonul nu se afla pe sensul tau de mers, nefacandu-se nicio distinctie cu privire la numarul de benzi pe sens sau cu privire la scuar despartitor.

Ori, se poate interpreta ca se afla pe sensul tau de mers chiar si cand abia s-a angajat in traversare si se afla inca pe benzile din sensul opus, urmand a trece si pe sensul tau, iar pietonul care tocmai a traversat benzile tale si se departeaza este cel caruia nu mai trebuie sa-i dai prioritate (nemaiaflandu-se pe sensul de mers al vehiculului).

Pana una-alta, nu risc (si din punct de vedere al sigurantei pietonilor si din punct de vedere al sigurantei permisului meu) si acord prioritate si pietonilor aflati pe strazi cu 2-3 benzi pe sens daca nu exista scuar despartitor. Deci, si din punctul meu de vedere, soferul din fimulet a gresit si la minutul 0:21. Sunt sigur ca majoritatea politistilor ar suspenda permisul soferilor care nu au oprit desi drumul avea 2-3 benzi pe sens, fara scuar, si chiar daca pietonul nu ajunsese pe benzile de pe sensul de mers.
« Ultima Modificare: 26.Dec.2023, 07:59:08 p.m. de Romix »
  • Vitara 1.4 MT Luxus AllGrip 2019
 

Offline ntire2000

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1027 : 26.Dec.2023, 08:27:53 p.m. »
Ametitul ala, dupa cum conducea masina sunt aproape convins ca este unul dintre cei care si-au luat permisul pe spaga.
Sper din tot sufletul ca cineva din structurile politiei de la mine din oras sa vada clipul si macar "sa-l ia în evidenta" pe respectivul - ca nu cred ca stilul lui de conducere e ceva temporar.
Si sunt nevinovati care n-au gresit cu nimic ca sa fie în pericol datorita unui astfel de specimen.

Asta e singura explicatie de bun simt a faptului ca a reusit sa cumuleze atâtea încalcari ale regulamentului în jumatate de minut.
Si nu putem vorbi de o lipsa de atentie atâta timp cât a stiut sa dea prioritate acolo unde nu era nevoie, nu-i asa?
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: Romix

Offline Romix

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1028 : 26.Dec.2023, 08:37:07 p.m. »
Bine punctat! De atent a fost atent, insa respectivul este un pericol public.
  • Vitara 1.4 MT Luxus AllGrip 2019
 

Offline Laurentiu

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1029 : 27.Dec.2023, 05:18:01 p.m. »
P.s. art 135 / oug nu are nicio legatura cu ce zici tu. E art 135 din regulamentul de aplicare
Imi asum greseala facuta insa esenta problemei este ca, unui pieton aflat pe celalalt sens de mers, pe trecere de pietoni, nu esti obligat a-i acorda prioritate. Asta am vrut sa subliniez.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!