Autor Subiect: Gradini..gradinari...gradinarim  (Citit de 24605 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #10 : 19.Mar.2016, 10:01:46 p.m. »



Sent from my  6s plus
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline Lerua07

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #11 : 19.Mar.2016, 11:32:35 p.m. »
Asta e zapada mieilor. Urmeaza cea a berzelor si gata.... scapam de iarna !  :D
PS : cristyyy2003.....vreau si eu un stiker Suzuki....... da-mi un MP daca mai e posibil. Multam !
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 

Offline miaunica

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #12 : 21.Mar.2016, 09:11:33 a.m. »
Sambata am plecat dupa un furtun... si nu m-am intors cu mana goala

cainii au stapan...pisicile au anturaj
 

Offline miaunica

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #13 : 21.Mar.2016, 09:15:20 a.m. »
Sa va arat si din minunile din geam


« Ultima Modificare: 21.Mar.2016, 06:30:30 p.m. de hugbear »
cainii au stapan...pisicile au anturaj
 

Offline fireburn

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #14 : 21.Mar.2016, 09:18:22 a.m. »
Frumoase, cred ca te inveselesc in fiecare dimineata :)
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 

Offline enicky

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #15 : 24.Mar.2016, 11:10:31 a.m. »
    A inflorit si a noastra dar craciunitei I-au si cazut florile, nu stiu cum a ta e inflorita acum ! :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline miaunica

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #16 : 24.Mar.2016, 11:31:46 a.m. »
Sta pe balcon Craciunita mea, e neincalzit balconul si face florile mai tarziu decat ar trebui. Mai baga o tura prin vara.
La orhidee , dupa ce-i trec florile, taie-i tija de la primul nod, scoate-o din ghiveci, tunde-i radacinile care nu sunt verzi si mut-o intr-un ghiveci transparent si o sa faca tije bogate. O sa aiba o perioada de repaos de 3-4 luni. II place lumia multa, dar nu directa ( sa n-o arda soarele). Daca observi pe frunze niste basicute, ca niste cojite sau o miere, freci frunzele, tija cu o carpa inmuiata in otet alimentar (ala cel mai ieftin, la 3 lei), florile contaminate le inalturi. Se poate transmite boala si la alte flori.
cainii au stapan...pisicile au anturaj
 
The following users thanked this post: enicky

Offline miaunica

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #17 : 24.Mar.2016, 12:19:22 p.m. »
Azi am deschis cresa :-)
cainii au stapan...pisicile au anturaj
 

Offline enicky

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #18 : 24.Mar.2016, 12:27:47 p.m. »
    Frumos, da te si pricepi ! ai sters postarea dinainte, ca era buna, sa facem cum ai zis tu ? la mine nu mai apare.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline miaunica

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #19 : 24.Mar.2016, 02:01:50 p.m. »
nici la mine! nu stiu ce s-a intamplat!
daca e mai scriu o data..

La orhidee: dupa ce trec florile, se taie tijele de la primul nod ( unii zic de la al 3lea, eu ii contrazic, pt ca se usuca oricum). Planta se scoate o data pe an, se scutura de panantul special ( scoarta de copac, la punga , in orice magazin cu raion de gradinarit), se taie radacinile moarte ( sunt galbene sau maro) si se replanteaza in ghivece transparente. Le place lumina, dar nu soarele direct.
Daca pe plante apar niste cojite ca niste basicute maro, sunt paraziti. Mai poate aparea o ceara , ca niste picaturi. Florile afectate se inlatura, tija si frunjele se sterg cu carpa de bumbac cu otet alimentar ( cel mai ieftin, ala la 3 lei sticla- de se pune si la muraturi).

La majoritatea plantelor le place zatul de cafea. Un bun fertilizator si care inlatura si musculitele aparute la plantele de ghiveci, sunt cojile de oua blenduite si amestecate cu pamant.

Cine are crizanteme, tufanele, coacazi  si alte plante care fac deliciul melcilor (le mananca frunzele) se pun coji de oua pt a nu se apropia.

Cine are violete si observa pe ele niste punctisoare ca matasea, de consistenta panzei de paianjen, lipicioase, sunt paduchii lanosi, paraziti care afecteaza si plantele din jur. Planta trebuie aruncata cu totul si daca vrei sa refolosesti ghiveciul , acesta trebuie splat bine, bine si la final si cu spirt. Daca e in faza incipienta, se izoleaza planta si se schimba pamantul, se dezinfecteaza ghiveciul si se curata planta cu spirt.
« Ultima Modificare: 24.Mar.2016, 02:14:08 p.m. de miaunica »
cainii au stapan...pisicile au anturaj
 
The following users thanked this post: enicky