Autor Subiect: Comentarii S cross  (Citit de 7009 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Silfax

Re: Comentarii S cross
« Răspuns #30 : 31.Mai.2016, 12:03:48 a.m. »
Colegul @yeti spune ca pe S-Cross si Vitara nu merge respectivul modul (vezi postarile anterioare).

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Nu contrazic pt ca pt ca la acea vreme, am zis ca-i moft. Dar din cate imi auc aminte, cei de la Doly Iasi mai montasera la cateva S-Cross'uri pana sa intreb eu de modul, sau cel putin asa sustineau ei.
  • S-Cross Elegance benzina 4x2
"Cand injustitia devine lege, rezistenta devine datorie."

Offline enicky

« Răspuns #31 : 31.Mai.2016, 10:32:20 a.m. »
     Nici eu nu vreau sa-l contrazic pe @yeti dar trebuie facuta mentiunea ca aceste module de ridicat geamul stiu ca sunt complementare unui system de alarma (gen Viper) si nu actioneaza individual. Asa mi-au spus spus cei care mi-au instalat alarma. Ori daca nu ai un system de alarma instalat (exclus cel de fabrica al Vitarei) e clar ca nu va functiona. Si zic exclus cel de fabrica deoarece, dupa cum am vazut cu totii este de o simplitate maxima(gen alarmele alea de 100lei), probabil cu actionare electro-mecanica (dovada ca avariile se aprind oricum apesi pe butoane) si deci nu cred ca suporta un asemenea modul. De altfel, nu orice fel de alarma suporta acest modul.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID, 1.4 AllGrip Spirit
Jurnal de bord
POARTA MASCA

Offline yeti

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 1525
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
« Răspuns #32 : 31.Mai.2016, 10:46:09 a.m. »
Am vrut sa spun ca nu merge ACEL modul pe care l-a mentionat @shpeedy. Am unul similar si nu  reusit sa-l "imperechez" cu masina mea. Trebuie unul dedicat care sa interactioneze cu CBM-ul. Sau o alarma customizata pe instalatia electrica a mSinii, cum spune @enicky.
Ar merge si modulele acelea universale, dar trebuie facute modificari mai importante in electrica masinii.

Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka

Offline enicky

« Răspuns #33 : 31.Mai.2016, 11:04:17 a.m. »
Sau o alarma customizata pe instalatia electrica a mSinii, cum spune @enicky.
Ar merge si modulele acelea universale, dar trebuie facute modificari mai importante in electrica masinii.
                Ceea ce eu n-as face (modificari la inst.el.) decat la reprezentanta, dar am indoieli ca se pricep. :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID, 1.4 AllGrip Spirit
Jurnal de bord
POARTA MASCA

Offline ocoleanui

« Răspuns #34 : 01.Iun.2016, 03:53:28 p.m. »
Ati auzit de defectiunile astea la vechiul /noul SX/S Cross  ???

http://www.vezicatface.ro/review/Suzuki/SX4/452/2013-1873

Probleme Frecvente Suzuki SX4 I Facelift
Ledul de la airbag se aprinde. Aceasta actiune poate rezulta in urma unei variatii de greutate pe locul pasagerului.
Sincronizatorul treptei 5 de la cutia de viteze este uzat sau defect
  • S Cross

Offline shpeedy

« Răspuns #35 : 01.Iun.2016, 04:26:23 p.m. »
Nu, nu am auzit. In aria de probleme SX4, poti gasi cu ce s-au confruntat colegii.

Din ce stiu, la facelift s-a pastrat problema scurgerii premature a amortizoarelor (chiar din perioada de garantie) si - la unii - uzura ambreiajului.
  • 2019 Ignis Allgrip
Ex: 2007 Swift M13A and 2010 SX4 M16A 4x4; current: 2019 Ignis Allgrip K12C

Offline NicNic

« Răspuns #36 : 01.Iun.2016, 07:59:12 p.m. »
Nu am auzit nici eu despre astfel de "hibe".
Nici nu prea am incredere in site-ul respectiv. Nu stiu de unde au scos nivelurile de echipare pe care le spun acolo...

La SUVI am schimbat amortizoarele spate (in garantie) si ambreiajul a cedat in urma unei utilizari "fortate".
Dar utilizarea a fost pe la vreo 20.000 km , iar cedarea a fost pe 84.000 km.
Asa ca nu consider un punct slab ambreiajul. Cred ca ar fi rezistat bine-merci in conditii de exploatare linistita/obisnuita.
  • Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!

Offline cad

• Hero Member
  • Mesaje postate: 2722
    • Probably the Best Roundabout City in the World
« Răspuns #37 : 18.Oct.2016, 04:07:44 p.m. »
La voi cum este catalogat S-Cross-ul la spalatorii si service-uri/vulcanizari la schimbatul anvelopelor, ca si SUV, sau ca autoturism normal? Eu am schimbat acum anvelopele de vara si cand am fost sa platesc deja era bon fiscal emis ca pentru SUV. Am zis ca nu e SUV si ca are roti de 16 inci, nu 17 sau 18, si am platit ca pentru autoturism normal, dar acum, daca stau sa ma gandesc, masina face parte din categoria Crossover, adica un SUV mai micut, asa...
  • Țuțuchi SX4 escroc sentimental din 2016
Unstoppable today!

Offline Mishu33

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
  • SX4 1.6 GS 4WD 2011..un an bun :)
« Răspuns #38 : 07.Feb.2017, 05:34:10 p.m. »
Salut, are cineva S-cross cu CVT? Sunt curios ce impresie a lasat cutia automata, intrucat am gasit un scross cu cvt la un pret rezonabil  :good:
He who asks a question is a fool for a minute; he who does not remains a fool forever.

Offline f.cristi

« Răspuns #39 : 06.Mai.2018, 11:20:50 p.m. »
Nu exista varianta SX4 S-CROSS 1.4 SPIRIT ALLGRIP cu cutie automata sau e o omisiune pe site ?