Autor Subiect: Iluminat, Semnalizare, Becuri  (Citit de 105645 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mariusl82

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #780 : 21.Ian.2020, 09:07:51 p.m. »
Sunt foarte multe “smecherii” de genul pe aliexpres,m-am tot uitat dar inca mai am garantie ,so stau linistit :)
  • New Vitara 1.6 MT Spirit Allgrip Atlantis Turquoise
 

Offline Tatallor

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #781 : 21.Ian.2020, 11:09:07 p.m. »
Ati montat careva asa ceva?




E pe post de semnalizare sau doar un pom de craciun? :-))
  • Suzuki Vitara 1.4 Passion 2WD MT Galactic Grey Metallic
 

Offline ntire2000

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #782 : 21.Ian.2020, 11:30:31 p.m. »
Buna gluma.  :good:
E cu rol de pozitie care se aprinde odata cu DLR-urile si semnalizator de schimbarea directiei atunci când semnalizezi.
Chiar daca arata a instalatie de pom, daca-si face treaba doar o singura data merita distractia - sunt destui idioti care circula pe drum si care nu te vad nici daca mergi cu farurile aprinse.

PS: am vazut o Vitara "dotata" cu asa ceva si sentimentul a fost unul amestecat, cam ca si cel din bancul cu Mertzanul cazut în prapastie cu soacra aflata în el.  :-j
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #783 : 22.Ian.2020, 10:40:38 a.m. »
   Sistemul e mai vechi, acum un an-doi a mai pus cineva foto/video pe forum, dar cred ca daca ai deja "semnal" pe aripa,  nu-i mai vad rostul, poate doar la varianta cu semnal pe oglinda. Parca era insotit de un modul care la incuiere/descuiere usi aceste lumini ramaneau cateva secunde aprinse sa te ajute daca este intuneric in zona.
 Nu cred ca a pus cineva pe masina asa ceva.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ntire2000

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #784 : 22.Ian.2020, 10:56:39 a.m. »
Pai tocmai am vazut eu una în trafic.
Când o mai prind îi fac poza.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #785 : 22.Ian.2020, 11:01:58 a.m. »
Pai tocmai am vazut eu una în trafic.
  Fa-i poza ! Dar poate omu' nu-i pe forum. Chestie de gust, mie mi se pare pom de craciun. Asa as putea sa folosesc si drl-urile pe post de semnal, dar iar ar fi ..."pom de craciun" ! :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline mariusl82

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #786 : 22.Ian.2020, 12:11:45 p.m. »
Sau pe bara din spate,am vazut ca sunt disponibile,cand pui frana si cand semnalizezi,si pentru faruri o banda flexibika
Pui 3 dinastea si nu mai ai probleme cu ceata :)
  • New Vitara 1.6 MT Spirit Allgrip Atlantis Turquoise
 

Offline PetruRares

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #787 : 07.Feb.2020, 02:37:33 p.m. »
Salut, mi-am montat led la plafoniera din mijloc si constat ca nu se inchide de tot, lumineaza la o intensitate mica tot timpul, la fel se intampla si in portbagaj. La plafoniera din fata e totul ok. Nu cred ca becurile sunt de vina, am testat  doua tipuri. Ceva pareri/ idei. Nu ma simt confortabil sa le las asa. Multumesc!

Salut.

Si eu am montat 2 module de led in plafoniere. Nimic dedicat, ci bricolat de mine. Si da, aceeasi problema. Unul din ledurile de pe unul din module ramanea mereu aprins.  Nu cred ca se intampla nimic - poate doar consum in timp al bateriei (desi am mari dubii ca asta ar consuma o baterie de masina). Dar ca sa fiu 100 % sigur, si ptr ca ... un bec/led stins trebuie sa fie 100% stins   :D am bricolat acest circuit. Este simplu daca ai cea mai mica experienta cu sacazul, fludorul si pistolul/ciocalul de lipit.

componente: 1 buc Dioda 1N4007 , 1 buc Stabulizator L7812CV.

Si circuitul arata ca in poza atasata.
Se izoleaza frumos cu tub ce se strange la caldura si treaba e rezolvata. Mai ramane montarea in plafoniera.

Acelasi circuit se poate monta si pentru portbagaj.

Spor la bricolat.
  • Suzuki Vitara 2016
 
The following users thanked this post: gabineg, toma

Offline dacbuc

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #788 : 07.Feb.2020, 06:25:30 p.m. »
Ati montat careva asa ceva?




Eu am un set din asta care asteapta sa fie montat; am vrut sa il instalez doar cu functia de DRL lateral alb, deci fara sa dublez semnalizarea.
Ideea e ca nu mi-a placut calitatea materialelor, departe de a celor originale. Daca il vrea cineva...
  • Vitara 1.6 Passion 2WD
 

Offline enicky

Re: Iluminat, Semnalizare, Becuri
« Răspuns #789 : 09.Feb.2020, 09:46:13 p.m. »
Si circuitul arata ca in poza atasata.
  Cred c-am mai pus de cel putin doua ori placuta asta, la mine in jurnal si p-aici : http://gamamag.ro/products/LAMPA-PANOU-LUMINOS-LED.html
 
  Asta se monteaza fara niciun fel de bricolaj, se scoate originalul si se pune placuta, montajul fiind  absolut intuitiv. Orice alta improvizatie/plus adus circuitului electric al masinii, la un moment dat poate fi daunatoare(o lipitura rece sau contact imperfect pot creea probleme).
P.S. Nu ramane aprinsa, ba mai mult, se stinge treptat.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip