Autor Subiect: Cutia automata robotizata de pe Noua Vitara  (Citit de 24252 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline newah

Cutia automata robotizata de pe Noua Vitara
« : 04.Iul.2015, 10:03:58 p.m. »
Am gasit un mic filmulet cu modul de comportare al cutiei comandate dupa cum spunea dealerul, de peste 90% din cei ce asteapta masinile in sept/oct



Am utulizat pana acum cutie CVT, din pacate un fiasco in varianta multitronic 7+1 de la Audi, stie cineva mai multe despre cutia Suzuki?
Este produsa de Jatco sau facuta direct de Suzuki?
A mai fost folosita pe alte modele?
Modul manual este controlabil exclusive din padele?

sa fie aceasta ?
« Ultima Modificare: 04.Iul.2015, 10:05:58 p.m. de newah »
 


Offline mihai_rellu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
    • bucuresti
Re: Cutia automata robotizata de pe Noua Vitara
« Răspuns #2 : 06.Iul.2015, 09:33:09 a.m. »
totusi pe site-ul suzuki.ro, cutia automata apare ca fiind cu 6 rapoarte ( http://www.suzuki.ro/autoturisme/modele/vitara-benzina/vitara-1-6-spirit-2wd-at/  la subpunctul 16) , iar cea robotizata inteleg din prezentare ca ar avea 5 rapoarte....sau cei care au scris pe pagina oficiala din romania caracteristicile au numarat si treapta de mers inapoi  :) .
  • kia_ceed
 

Offline newah

Re: Cutia automata robotizata de pe Noua Vitara
« Răspuns #3 : 06.Iul.2015, 11:51:08 a.m. »
Ai perfecta dreptate, de asta am si eu nelamurirea ce fel de model este.
Poate cineva cu mai mare experienta sau care detine o cutie automata pe SX4 sau S-Cross ne poate lamuri.
Pe site la S-Cross scrie: S-Cross 1.6 ELEGANCE TOP CVT ALLGRIP adica cutie cu variatie continua.
La Jimny si Vitara un simplu si sec AT si cam atat....
« Ultima Modificare: 06.Iul.2015, 11:54:04 a.m. de newah »
 

Offline mihai_rellu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
    • bucuresti
Re: Cutia automata robotizata de pe Noua Vitara
« Răspuns #4 : 06.Iul.2015, 12:17:29 p.m. »
Vad ca deja ati comandat versiunea cu cutie automata, dealer-ul ce explicatie tehnica a oferit la transmisia automata ?
  • kia_ceed
 


Offline newah

Re: Cutia automata robotizata de pe Noua Vitara
« Răspuns #6 : 06.Iul.2015, 02:03:12 p.m. »
Cred ca e o mica confuzie la mijloc:

"Suzuki offer the Vitara with a choice of two 1.6-litre engines, one its own chain cam petrol and the other a FIAT sourced diesel. Both the petrol and diesel engine produce 120PS, however the torque outputs are different. The petrol produces 156Nm at 4400rpm, while the diesel produces a more useful 320Nm from 1750rpm. The petrol comes with a five-speed manual as standard and is offered with the option of a six-speed torque converter auto, while the diesel comes with a six-speed manual only, though a robotised 6-speed 'semi-auto' becomes optional after the first year."

Deci nu e vorba de CVT...

pe oferta la diesel nu apare ca fiind disponibila automata doar la benzina, din pacate nici la dealer nu am aflat exact ce tip va fi cea montata pe varianta benzina.
Din cate am inteles in septembrie ar ajunge primele in tara automate, poate vreun fericit coleg posesor de Vitara automat ne va confirma.
Nu vreau sa plec cu idei preconcepute insa CVT am avut pa A6 si a fost execrabila, defectandu-se dupa 120000 km. Ca mod de reactie la condus era foarte lineara, crestea viteza uniform fara sa simti limitele intre trepte, doar avea o infinitate de rapoarte.
Multumesc ptr informatie
« Ultima Modificare: 06.Iul.2015, 02:06:37 p.m. de newah »
 

Offline newah

Re: Cutia automata robotizata de pe Noua Vitara
« Răspuns #7 : 06.Iul.2015, 09:36:02 p.m. »
din reviewul Turatii S-Cross CVT reiese ca are 7 trepte deci se confirma ca pe noua Vitara va fi altceva decat CVT probabil cea semiautomatizata
 

Offline ff_2004_06

Re: Cutia automata robotizata de pe Noua Vitara
« Răspuns #8 : 06.Iul.2015, 10:04:18 p.m. »
Am intrebat la dealer acum 1-2 saptamani si au spus ca vor pune o cutie cu automata cu dublu-ambreiaj dezvoltata de Suzuki. De partea a doua a afirmatiei nu sunt convins.
  • Suzuki Swift Sport 2008 - vandut in 2019
 

Offline newah

Re: Cutia automata robotizata de pe Noua Vitara
« Răspuns #9 : 11.Iul.2015, 05:14:21 p.m. »
Nu a devenit inca nimeni fericitul posesor al unei Vitara automata?