Autor Subiect: Consum combustibil New Vitara  (Citit de 258590 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1980 : 04.Iun.2022, 02:43:03 p.m. »
Enicky, cele trei secunde le poți obține extraurban prin menținerea activă a ACC - ului. Eu așa procedez și reglez viteza doar din butoane. Ajută și faptul că ACC nu se dezactivează la schimbarea treptelor
   Aha, cand folosesc ACC am setat distanta mica fata de masina din fata. Am inteles.
Automata 10 viteze. Abia aștept modelul nou V6 3.0
  Cred ca e foarte comoda la condus.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Aliosa

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1981 : 04.Iun.2022, 10:00:06 p.m. »
Mie mi-au spus la reprezentanță că, la Suzuki, ACC e reglat să țină mașina la trei secunde în spatele victimei înainte de depășire, ca să-i dea totuși o șansă acesteia.
  • SX 4 S Cross
 

Offline Blitzu

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1982 : 06.Iun.2022, 08:24:17 p.m. »
Automata 10 viteze. Abia aștept modelul nou V6 3.0
  Cred ca e foarte comoda la condus.

E cea mai comoda din clasa ei,ar fi Amarokul care e cu 10k mai scump,foarte slab dotat ,sarcina încărcare mult mai mica din cauza arcurilor elicoidale pe spate,vreo 600 kg parca, nu are low-range,nici lock-diff.  Rangerul are 1100 sarcina și abia atunci "se-ndreapta" de spate.
Mai multe pe privat,ca să nu poluam

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
"Understeer" is when you hit the fence with the front of the car. "Oversteer" is when you hit the fence with the rear of the car. "Horsepower" is how fast you hit the fence. "Torque" is how far you take the fence with you
 
The following users thanked this post: enicky

Offline enicky

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1983 : 06.Iun.2022, 10:04:12 p.m. »
Mie mi-au spus la reprezentanță că, la Suzuki, ACC e reglat să țină mașina la trei secunde în spatele victimei înainte de depășire, ca să-i dea totuși o șansă acesteia.
   Sunt doua pozitii de reglaj ale distantei(sper sa nu ma-nsel), asa ca e relativa aprecierea, adica in care mod ar fi 3 secunde!? Intrebarea e retorica... Dar oricum, e de retinut.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Blitzu

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1984 : 06.Iun.2022, 10:08:53 p.m. »
Mie mi-au spus la reprezentanță că, la Suzuki, ACC e reglat să țină mașina la trei secunde în spatele victimei înainte de depășire, ca să-i dea totuși o șansă acesteia.
   Sunt doua pozitii de reglaj ale distantei(sper sa nu ma-nsel), asa ca e relativa aprecierea, adica in care mod ar fi 3 secunde!? Intrebarea e retorica... Dar oricum, e de retinut.
3 poziții mai exact la Vitara

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

"Understeer" is when you hit the fence with the front of the car. "Oversteer" is when you hit the fence with the rear of the car. "Horsepower" is how fast you hit the fence. "Torque" is how far you take the fence with you
 

Offline Romix

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1985 : 26.Aug.2022, 01:26:52 p.m. »
Mi-am batut recordul la consum. Inainte am reusit 5,5 l/100 km. Zilele trecute, am plecat de la Rasnov spre Bucuresti (exact la iesire din Rasnov, este un OMV unde am facut plinul). Am prins coloana pana la Comarnic. Dupa ce am scapat de coloana, am mers cu 85 km/h, pilot automat, pana la autostrada. Vazand ca aveam un consum de sub 5,5, am zis sa continui si pe autostrada cu aceeasi viteza, poate scad si mai mult. Nu era prea aglomerat si nu prea erau tiruri. Pana la Bucuresti am scazut la 5,1 l/100 km, record absolut pt mine.  :D Am mers cu pilot automat setat la 85 km/h (pe waze arata in jur de 80-82 km/h).
  • Vitara 1.4 MT Luxus AllGrip 2019
 

Offline cristidav

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1986 : 26.Aug.2022, 01:37:30 p.m. »
am mers cu 85 km/h, pilot automat, pana la autostrada.
In viteza a 6-a ?  :P
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline Romix

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1987 : 26.Aug.2022, 01:49:41 p.m. »
Sincer sa fiu, am pus ACC si am stat dupa un tir pe DN 1 care mergea cu 80-90 pana la intrarea pe autostrada, unde tirul a oprit. M-am fortat sa merg asa incet pe autostrada, dar voiam sa vad cat pot sa scot consum minim.  B-)
  • Vitara 1.4 MT Luxus AllGrip 2019
 

Offline Calin sb

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1988 : 26.Aug.2022, 03:20:18 p.m. »
am mers cu 85 km/h, pilot automat, pana la autostrada.
In viteza a 6-a ?  :P
5-a după turometru, e sub 2000 in a 6-a.
Am făcut 482 km ,24 l plin la plin, E10 cu viteza între 85 si 105 km/ h .
Deci se poate 5%.
« Ultima Modificare: 26.Aug.2022, 03:38:09 p.m. de Calin sb »
  • Superb iV PHEV Style

“ Be first, be smarter, or cheat. Well, I don't cheat “ John Tuld ,Margin call
 

Offline Tatallor

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1989 : 26.Aug.2022, 04:32:34 p.m. »
De la Brasov la Bucurrsti scoti lejer sub 5%, mai greu e invers😀
  • Suzuki Vitara 1.4 Passion 2WD MT Galactic Grey Metallic