Autor Subiect: Consum combustibil New Vitara  (Citit de 258591 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline VictorN

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1960 : 26.Mai.2022, 07:50:50 a.m. »
Acum 6-7 ani daca plecam înainte de 7:30 de acasă ajungeam rapid aproape oriunde. Acum daca m-a prins 7 și 10 in trafic sunt captiv.
Nu cred că s-a mărit excesiv nr de mașini, erau multe și atunci, dar exista o lipsa crasă de interes în a fluidiza traficul.

De pildă, în intersecția unde locuiesc semafoarele nu sunt sincronizate cum trebuie, străzile lăturalnice cu sens unic se "varsă" la 20 de metri de intersecție și toți cei care vor să facă stânga taie 3-4 benzi, mașini parcate care ocupa o banda din două, și așa mai departe. Problemele le-am semnalat autorităților cu dovezi și soluții. Nu s-a întâmplat nimic și la fel e in tot Bucureștiul.
Acum 2 săptămâni am stat o ora la coada spre ieșirea din Băneasa pt că pe pod erau lucrări, dar când am ajuns acolo, ce sa vezi lucra pulea: erau doar utilaje și 1-2 muncitori. Iar traficul era blocat retrograd până la Victoriei, fără glumă.

Ideea e că nu am sta atât de mult în trafic și nu am consuma atât de mult combustibil dacă autoritățile ar face un minimum de efort. Dar ei nu au respect pentru viața omenească, ce respect să aibă pentru timpul, buzunarul și sănătatea noastră?

Eu sub 9 in oraș nu prea scot. Mai curând 11-12.

Sent from my KB2003 using Tapatalk
 
The following users thanked this post: Dogy

Offline kellogs

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1961 : 26.Mai.2022, 09:50:11 p.m. »
Azi am vazut pentru prima oara 10.3 l % in trafic aglomerat. Anterior niciodata nu a sarit peste 7.5
Bun asa!
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com
 

Offline enicky

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1962 : 27.Mai.2022, 12:19:35 a.m. »
.... Dar ei nu au respect pentru viața omenească, ce respect să aibă pentru timpul, buzunarul și sănătatea noastră?
 Mai curând 11-12.
   Nu vreau sa fac scenarita, sa fiu scepticul anului, dar cred ca n-au niciun interes(autoritatile) sa ne fie noua, poporului, populatiei capitalei, soferilor, ...bine !
Adica ce interes ar avea sa ne fie ramai bine de cum ne este acum ?
E aglomeratie pentru ca sunt multe masini, deci sunt multi posesori de permis, unul mai slab pregatatit ca altul: scoala de soferi, adica scolile, incaseaza bani(si platesc impozite) si consuma benzina, deci statul colecteaza impozite de la instructor si vanzatorul de carburant. Organele iti dau repejor permisul, pantru ca scoala a devenit atat de simpla, incat si beat daca dai examenul, tot il iei.
  Acum, acesti cetateni cu mamaliga-n brate, isi cumpara un cazan, sau un Cayenne, dupa posibilitati si incurca traficul(deci consumam carburant mai mult) sau parcheaza pe doua locuri, platesc taxe si asigurari, alimenteaza de 50 sau de 500lei(dupa posibilitati) sau mai fac schimb de culori cu alte masini, ocazie cu care castiga toata lumea : distribuitori, service-uri si... statul bineteles. Statul ar mai castiga si din amenzi, dar cine sa le dea?
Mai auzi la cate un sofer "ca-l imbolnaveste traficul". Pai e de bineee, clinici avem(private), de farmacii nu ducem lipsa, asa ca  :good:
  Deci, @VictorN de ce sa schimbe cineva ceva?!

P.S. Observati ca in toate situatiile exista un numitor comun, cineva care castiga mereu : statul ! :good:
« Ultima Modificare: 27.Mai.2022, 12:40:34 a.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: Myhay, Dogy, gabi males

Offline jupanul1

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1963 : 27.Mai.2022, 04:39:09 p.m. »
Pentru că tot m-a zgândărit colegul @Flint Beastmood , m-am uitat în aplicație și am constatat următoarele pentru Vitara, în aproximativ 5,5 ani:
- 87179 km parcurși
- 7972 l de carburant alimentați
- 42k lei (și ceva mărunțiș) dați pe benzină în total (în diverse valute, calculați la cursul aplicației)
- consumul mediu în această perioadă a fost 9,14%
- și zice aplicația că am întors în atmosferă vreo 18,5t de CO2, deci vreo 213g/km (dar nu știu exact cum a scos datele astea, deci... luați-le ca atare).

Și m-a luat iar nostalgia când am văzut că prima alimentare a fost în 02.08.2016 la magicul preț de 4,7 lei/l...
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 
The following users thanked this post: Dogy, Flint Beastmood

Offline ...

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1964 : 27.Mai.2022, 04:42:44 p.m. »
 

Offline chriss

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1965 : 02.Iun.2022, 09:26:06 p.m. »
1170 km jumatate prin tara,jumatate Ungaria,inclusiv autostrada (400 km),consumul este cel din foto!
Plus incarcat cu bagaje si rezerva normala.
  • suzuki vitara PASSION 1.6 allgrip 2017
 

Offline enicky

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1966 : 02.Iun.2022, 11:02:24 p.m. »
Foarte bun consum ! :good:
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Blitzu

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1967 : 03.Iun.2022, 01:18:09 a.m. »
1170 km jumatate prin tara,jumatate Ungaria,inclusiv autostrada (400 km),consumul este cel din foto!
Plus incarcat cu bagaje si rezerva normala.
Ești dintre aceia care nu au o problema cand îi depășesc camioanele
Ti-o spun pe aia dreapta,am condus Vitara soției mai mulți km decât ea...nici eu și nici ea nu am văzut în bord asa ceva. Pe vremuri am văzut asta,foarte rar,la Ignis 1.2 cutie robotizata. Ma repet,rar.
Postările astea cu consumuri SF,mi se par puțin forțate, îndeplinind toate condițiile ca să dea bine pe forum.
1.4 Turbo AT,sa punem un litru în plus pe seama cutiei automate,ajung la 8.5% mediu.  7.5 mi se pare un consum decent și plauzibil in cazul cutiei manuale. La 5.5 % cred ca as sari din mașină în mers.
Am testat și eu mașini la viata mea și dacă am vrut sa scot consum ,am scos. BMW 525 D,consum extraurban 6.2-6.5 în regim de autostrada 120-140km/h. Dar când am plecat cu 30 min mai repede spre aeroport după un prieten,ca să nu stau sa aștept,am mers cu 95 km/h pe Cruise control pe o distanta de 130 km....consum 3.9%.
As vrea sa merg asa de obicei fără sa ma împușc în cap?....nu!  E posibil?....da!
Între timp ma plimb cu Ranger Wildtrak cu 10.6% mixt și o fac cu placere.
Mai îmbătrânesc puțin Vitarele și vor începe sa producă carburant în loc sa-l consume. Aceiasi discuție pe orice forum de mașini, exista un 10% la care le consuma cu 20% mai puțin decât media.
Concluzia? Cred ca sunt aceia care merg 10 km cu masina după 12 oua fiindca fac economie de 0.8 lei
Mai apare câte unul răsărit cu consum de 6% dar specifica și ca are 1.6 diesel.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
"Understeer" is when you hit the fence with the front of the car. "Oversteer" is when you hit the fence with the rear of the car. "Horsepower" is how fast you hit the fence. "Torque" is how far you take the fence with you
 

Offline Aliosa

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1968 : 03.Iun.2022, 05:48:34 a.m. »
Dacă un consum de 5.5 e "SF" și declarat doar pentru a "da bine pe forum", atunci consumul de 3.9 și cel care-l declară, la ce categorie se încadrează?
  • SX 4 S Cross
 

Offline Flint Beastmood

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1969 : 03.Iun.2022, 06:51:01 a.m. »
Daca mergi strict la consum, iese 4,7 in extraurban. 5,5 e un consum normal la viteze legale, fara sa te preocupe economia sau "sportivii" din jurul tau.
  • Vitara 1.4/48V Allgrip