Autor Subiect: Consum combustibil New Vitara  (Citit de 258744 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Zota Sergiu

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1930 : 15.Mar.2022, 10:52:06 p.m. »
Intrebare. Dragi colegi ati observat o diferenta de consum cand se merge pe auto fata de sport? Consuma mai mult pe sport decat pe auto? Ca eu nu reuaesc sa imi dau seama. Poate cunoasteti mai bine. Stiti ceva detalii?
  • Suzuki Vitara Facelift 2019
 

Offline kellogs

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1931 : 16.Mar.2022, 01:15:17 a.m. »
Nu prea. Modul Sport este acolo din ratiuni de marketing. Pompezi banul in plus, ai mod Sport. Altfel o ai mai puturoasa.
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com
 

Offline enicky

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1932 : 16.Mar.2022, 02:41:41 p.m. »
.... Modul Sport este acolo din ratiuni de marketing. Pompezi banul in plus, ai mod Sport.
    Modul sport exista daca exista si modul allgrip. Altfel, poti sa pompezi cat vrei, ca tot nu exista...

Revenind la subiect, nici eu n-am sesizat un consum mai mare in modul sport. Iar acest mod sport mi se pare foarte util.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Zota Sergiu

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1933 : 16.Mar.2022, 04:12:32 p.m. »
.... Modul Sport este acolo din ratiuni de marketing. Pompezi banul in plus, ai mod Sport.
    Modul sport exista daca exista si modul allgrip. Altfel, poti sa pompezi cat vrei, ca tot nu exista...

Revenind la subiect, nici eu n-am sesizat un consum mai mare in modul sport. Iar acest mod sport mi se pare foarte util.

Tocmai ca este chiar util si prefer sa merg in modul sport. Numai ca nu am reusit sa imi dau seama deloc daca este diferenta de consum... ma gandeam ca poate cineva din grup are ceva informatii despre asta.
  • Suzuki Vitara Facelift 2019
 

Offline petre74

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1934 : 16.Mar.2022, 04:16:32 p.m. »
@Sergiu.P: Faci plinul, resetezi ceasul il pui pe auto. La urmatorul plin notezi, resetezi ceasul, il pui pe sport. Compari cele doua valori ale consumului. Evident, depinde si de traseu, dar presupunem ca ai zilnic cam acelasi traseu.

Poate conduci tu frumos, la mine sigur s-a vedea la consum daca as umbla pe modul sport :">
  • SX-4 S-Cross 1.4 allgrip
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2532
  • Thanked: 1296 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1935 : 16.Mar.2022, 05:28:57 p.m. »
Intrebare. Dragi colegi ati observat o diferenta de consum cand se merge pe auto fata de sport? Consuma mai mult pe sport decat pe auto? Ca eu nu reuaesc sa imi dau seama. Poate cunoasteti mai bine. Stiti ceva detalii?

Da, consumul in modul sport îți creste cam cu 1/2 l 100km. Dar asta pentru ca depinde cum îl folosești.
De exemplu eu l-am folosit in munți, unde având activat acest mod accelerările sunt rapide si urcările sunt line. Nu îl foloseam la câmpie ca nu am cumpărat Vitara 4x4 in loc de dragster.
Teoretic modul AUTO ar face cam la fel daca accelerezi brusc si tare, dar există o întârziere datorita punctelor de schimbare a vitezelor diferite. In SPORT schimbările sunt setate cu vreo 500 rpm mai sus si asta face mașina mai sprintară caci turațiile sunt mai mari. Bineînțeles ca consumul creste dar daca o folosești la consum, inclusiv in SPORT, nu ai mari diferențe, totul este legat de modul de accelerare si de panta pe care o faci, acolo se papa grosul diferenței.
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline Blitzu

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1936 : 16.Mar.2022, 05:39:41 p.m. »
Intrebare. Dragi colegi ati observat o diferenta de consum cand se merge pe auto fata de sport? Consuma mai mult pe sport decat pe auto? Ca eu nu reuaesc sa imi dau seama. Poate cunoasteti mai bine. Stiti ceva detalii?
Da,consuma mai mult și masina e mai "responsive". Am mers constant 180-200 pt 10 min,acolo am simțit ca masina poate dar și  consuma.  Sa dai flashuri la Porsche la 180 din Suzuki Vitara...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

"Understeer" is when you hit the fence with the front of the car. "Oversteer" is when you hit the fence with the rear of the car. "Horsepower" is how fast you hit the fence. "Torque" is how far you take the fence with you
 

Offline enicky

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1937 : 16.Mar.2022, 08:40:02 p.m. »
Da,consuma mai mult și masina e mai "responsive". Am mers constant 180-200 pt 10 min,acolo am simțit ca masina poate dar și  consuma.   
    Mi-am amintit ca am fost pe Transalpina, urcat, in sport, dar probabil ca pe autostrada o fi compensat, ca tot cu 6,4 am ajuns acasa.
Iar la 170-190 am facut Buc.-Pitesti si la final aveam fix 10 consum, dar in auto, nu in sport.
  Dar posibil sa creasca doar la accelerari, la mers constant, la orice viteza(fie in auto, fie in sport), este acelasi consum, ptr. ca n-ar avea de ce sa creasca.
« Ultima Modificare: 16.Mar.2022, 09:00:36 p.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Zota Sergiu

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1938 : 16.Mar.2022, 08:42:24 p.m. »
Ma gandesc ca daca conduc relaxat consumul poate fi acelasi si in auto si in sport. Oare asa o fi?

Daca se conduce sportiv clar creste in ambele mai ales in sport ca se tureaza mai repede si clar si consumul creste
  • Suzuki Vitara Facelift 2019
 

Offline enicky

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1939 : 16.Mar.2022, 08:56:17 p.m. »
Ma gandesc ca daca conduc relaxat consumul poate fi acelasi si in auto si in sport. Oare asa o fi?
  Pai e normal sa fie asa !! "Sport" iti ofera doar un raspuns rapid la acceleratie, in rest daca mergi c-o suta in auto sau sport e acelasi lucru, adica consuma la fel.
  In alta ordine de idei, parerea mea este ca atunci cand pleci la drum sa nu mai stai cu gandul la consum, pentru ca pe de-o parte ajungi sa nu mai fi suficient de atent la condus, iar pe de alta parte, orice drum facut este un stres, nici pe de parte o placere.
  Tocmai ne sfatuia un coleg pe alt topic(off topic) sa apasam un pic pe acceleratie si cat mai mult sa mergem pe liber, sa reducem consumul ! :-))
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip