Autor Subiect: Consum combustibil New Vitara  (Citit de 258745 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Bobi

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1920 : 12.Dec.2021, 05:06:54 a.m. »
Nu am mai postat de mult timp pe acest forum (moderat abuziv / partinitor) dar acum observ ca moderatorii si-au mai revenit din zelul de "regi" al forumului, dar sa revin la ceea ce m-a determinat sa scriu acum.
Am Vitara si am si o Dacia Spring, cineva mai sus zice ca electricele sunt cah, pai sa vedem costurle cu carburantul;
Cu Vitara am un consum mediu de 9,1 L, unde merg preponderent semi urban (DN1 - Buc) cu Spring am pana acum 2300 Km rulati idem traseu cu Vitara si 4,3 lei (cat am probat acasa incarcarea, in rest incarc numai la job) cheltuiti pe curent si nimic altceva.
Ca sa concluzionam, care din cele doua masini imi reduce costurile cu deplasarea si nu in ultimul rand cele de intretinere / revizii, va las pe voi sa decideti.

Cat despre cat consuma Vtara, consuma exact ca orice masina pe combustie cu motor de 1,4, nimic deosebit, totul depinde de stilul de condus.
 
The following users thanked this post: sfichiu, teutzue

Online ntire2000

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1921 : 12.Dec.2021, 01:37:22 p.m. »
.... cu Spring am pana acum 2300 Km rulati idem traseu cu Vitara si 4,3 lei (cat am probat acasa incarcarea, in rest incarc numai la job) cheltuiti pe curent si nimic altceva.
..

Când n-o sa te mai lase sa încarci bateria cu energia altora pe care n-o platesti din buzunarul tau, atunci mai povestim.
Deocamdata toti suntem subiectivi - mai mult sau mai putin.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1922 : 12.Dec.2021, 10:24:43 p.m. »
Ca sa concluzionam, care din cele doua masini imi reduce costurile cu deplasarea si nu in ultimul rand cele de intretinere / revizii, va las pe voi sa decideti.

Cat despre cat consuma Vtara, consuma exact ca orice masina pe combustie cu motor de 1,4, nimic deosebit, totul depinde de stilul de condus.
   Pana una alta, costurile sunt "0", asta e realitatea si la job si la statii, pana cand... vom vedea. Daca strugurii sunt acrisori, ncsf.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline adibaiacos2003

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1923 : 17.Dec.2021, 10:14:03 a.m. »
De necontestat diferenta de pret la carburant. Avantaj electric momentan.
Insa daca facem o analiza pe 10-12 ani cam cat aproximez eu ca vor trebui sa duca masinile, diferenta se va reduce considerabil.
Plus ca nu stiu cat conteaza pentru unii siguranta si confortul in exploatare unde nu cred ca putem compara cele 2 autoturisme.
Si daca mai tinem cont ca exista probabilitatea ca sa ramai fara "combustibil"chiar cand ti-e lumea mai draga (respectiv ca la un drum lung si pe timp de iarna va trebui cam la 200 km sa stai sa "alimentezi"), ceea ce nu iti doresc, se mai poate discuta. Indubitabil, fiecare are atat avantaje cat si dezavantaje. Stima
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion Allgrip Black
 

Offline Dogy

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1924 : 26.Ian.2022, 01:38:51 p.m. »
Consum (aproape) exclusiv urban pe ruta Otopeni - Unirii si imprejurimi Otopeni - Balotesti - Tunari - Pipera, 700 de km, consum pe CB de 7,7l/100.

  • Suzuki Vitara Facelift 2019 1.0 Passion 5MT Allgrip
 
The following users thanked this post: teutzue

Offline EdyAlex

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
  • Gen: Bărbat
    • Constanta
Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1925 : 05.Mar.2022, 09:57:29 a.m. »
Este ok daca bagi in motor de 1.4T benzina omv 100,merge mai bine sau nu?


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Suzuki Vitara 1.4T Luxus AT
 

Offline jupanul1

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1926 : 05.Mar.2022, 11:35:42 a.m. »
Contrar aparențelor, nu e indicat să folosești combustibil cu cifră octanică mai mare decât cea recomandată de producător. Deci, pe scurt, nu merge mai bine, merge la fel doar că e mai scump pe kilometru.
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 
The following users thanked this post: teutzue

Offline enicky

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1927 : 05.Mar.2022, 02:04:27 p.m. »
Este ok daca bagi in motor de 1.4T benzina omv 100,merge mai bine sau nu?
  Folosesc destul de des benzina de 100, de la mol si lukoil, n-as zice ca cea de la omv e mai breaza. Asta dupa ce am vazut mai multe teste pe yt cu diferite modele de benzina.
  Nu se intampla nimic rau la motor, doar ca arderea fiind completa, practic curata ce a ramas de la bennzina normala, adica îndepărtează aceste depuneri, prelungind durata de viață a motorului, deci face bine din punctul asta de vedere. Cel putin asa spun producatorii si e logic ce spun ei.
  Diferenta la accelerare/pedala nu este foarte vizibila, doar daca esti atent, adica daca ar merge mai prost ti-ai da seama, dar eu zic ca merge mai bine.
As zice ca parca creste si putin consumul, daca asta te afecteaza.
  N-o recomand pe cea de 102(racing), pentru ca noi avem motoare ...normale.
Pana la urma, de ce n-ai testat-o? Oricum, de 100 complet, vei avea numai daca faci doua plinuri succesive, altfel se combina cu ce mai ai in rezervor.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline sfichiu

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1928 : 05.Mar.2022, 03:08:02 p.m. »
Am facut recent drumul=Suceava-Tg.-Mures-Moneasa.si Moneasa-Cisnadie-Toplita-Suceava, masina plina de bagaje iar pe unde am putut(ex.A1) i-am dat si 160-170 km la h.La final mi-a iesit un consum mediu de 7,5l.
  • VITARA S ,Matiz
 

Offline dthem

Re: Consum combustibil New Vitara
« Răspuns #1929 : 05.Mar.2022, 05:39:48 p.m. »
.... cu Spring am pana acum 2300 Km rulati idem traseu cu Vitara si 4,3 lei (cat am probat acasa incarcarea, in rest incarc numai la job) cheltuiti pe curent si nimic altceva.
..

Când n-o sa te mai lase sa încarci bateria cu energia altora pe care n-o platesti din buzunarul tau, atunci mai povestim.
Deocamdata toti suntem subiectivi - mai mult sau mai putin.
Și de unde ai presupus ca încarcă din energia altora și nu încarcă la stații cu plata sau acasă din foto-voltaice. Chiar și acasă din energie clasica e mai ieftin decât cu benzina, wtf.
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019