Autor Subiect: Multimedia si navigatie New Vitara  (Citit de 343700 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline CyborgSky00

Re: Multimedia si navigatie New Vitara
« Răspuns #2320 : 06.Feb.2022, 11:27:41 a.m. »
@Valakis
Mergi inapoi la reprezentata , ,,habarnistii de acolo,, si cere (mai bine ar fi sa le trimiti si o cerere in scris) dpdv juridic vorbind, pentru punerea in stare conformă clauzelor si prezentarilor lor (de promovare al auto ) de pe youtoube (in dovedire) raportat la ce disfunctionalitati ai tu. Este un aparat neconform. La banii dati (chiar si1 leu) trebuie prestatii si servicii, produse conforme.
  • Suzy
 

Offline enicky

Re: Multimedia si navigatie New Vitara
« Răspuns #2321 : 06.Feb.2022, 01:29:40 p.m. »
Salutare, detin un Suzuki Vitara din 2021 si vreau sa spun de la inceput ca nu ma pricep la masini, este prima masina si am avut o problema cu sistemul multimedia Lenovo, nu imi retinea posturile radio mai mult de 2-3 zile. Am dus-o la reprezentanta, cred ca i-au facut un update de firmware si pare ca problema s-a rezolvat insa mi-au distrus meniurile si toate optiunile de pe acolo. Nu pot schimba limba iar in romana este tradus foarte prost, nici o optiune nu corespunde cu ce ar trebui sa scrie acolo. As vrea sa stiu daca exista vreun site (link) oficial de unde sa pot descarca un firmware oficial si sa incerc sa-l reinstalez.Multumesc.
   Dupa locatie, probabil ai fost la Royal Motors.
Am S-Cross din 2020, n-am Lenovo, unitatea mea n-ar lb.romana, dar ce pot sa-ti sugerez eu : incearca daca are in meniu "revenire la setari de fabrica", poate isi revine, daca nu, ar mai fi sa incerci la alta reprezentanta. Poti face si un mail la Suzuki.ro, dar s-ar putea sa te trimita la un dealer. Poate un mail la fabrica ar mai fi o solutie. Daca nu, pe cont propriu, un IT-ist care e pasionat de asa ceva.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Hoinar

Re: Multimedia si navigatie New Vitara
« Răspuns #2322 : 06.Feb.2022, 03:49:47 p.m. »
Te duci inapoi la reprezentanta. Daca au stricat-o, sa aduca una noua si sa o schimbe ...
  • Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Hybrid 2021 Passion, Suzuki Grand Vitara 3, 2L benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
 

Offline chriss

Re: Multimedia si navigatie New Vitara
« Răspuns #2323 : 06.Feb.2022, 08:44:01 p.m. »
@Valakis
Da-mi datele complete la aparat si incerc eu sa vad ce pot face pt tine.
  • suzuki vitara PASSION 1.6 allgrip 2017
All grip
 

Offline ntire2000

Re: Multimedia si navigatie New Vitara
« Răspuns #2324 : 06.Feb.2022, 09:26:53 p.m. »
Te duci inapoi la reprezentanta. Daca au stricat-o, sa aduca una noua si sa o schimbe ...

Cel mai probabil a nimerit una defecta de la mama ei.
Faptul ca "uita" la 2-3 zile posturile de radio ma duce cu gândul la un eprom defect din fabrica.
Oricum Lenovo nu e chiar un vârf de aisberg în domeniu, deci cred ca e scuzabil sa mai apara astfel de probleme.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline chriss

Re: Multimedia si navigatie New Vitara
« Răspuns #2325 : 06.Feb.2022, 09:34:12 p.m. »

[/quote]Cel mai probabil a nimerit una defecta de la mama ei.

Eu am inteles ca nu a fost chiar defecta la inceput.Posibil sa se fi "defectat" la update de firmware.
O varianta ar fi ideea lui @enicky,sa dea un reset la setarile din fabrica dar...daca este deja cu firmware nou nu prea vad vreo revenire. Nu stiu aparatul,ca m-as interesa putin.
  • suzuki vitara PASSION 1.6 allgrip 2017
All grip
 

Offline ntire2000

Re: Multimedia si navigatie New Vitara
« Răspuns #2326 : 06.Feb.2022, 09:37:50 p.m. »
am avut o problema cu sistemul multimedia Lenovo, nu imi retinea posturile radio mai mult de 2-3 zile. Am dus-o la reprezentanta, cred ca i-au facut un update de firmware si pare ca problema s-a rezolvat insa mi-au distrus meniurile si toate optiunile de pe acolo.

Motivul upgradarii a fost "uitarea" posturilor de radio.
Când s-au chinuit meseriasii sa scrie o memorie defecta s-a rezolvat problema initiala dar au aparut altele.
Asta se întâmpla doar când suprascrii informatie pe o memorie deja defecta.
Cum marimea firmware-urilor cel mai probabil difera, acuma zona defecta de memorie afecteaza alte functionalitati - în speta meniul.

Singura rezolvare e înlocuirea întregului dispozitiv, caz în care îi dorim foarte mult succes colegului nostru.
O sa aiba nevoie.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Lavinia

Re: Multimedia si navigatie New Vitara
« Răspuns #2327 : 15.Mar.2022, 12:18:16 p.m. »
am si eu masinuta de cateva saptamani si nu stiu sa imi conectez telefonul :( va rog sa ma ajutati.
Are Lenovo instalat (asa am primit-o) si eu doresc sa conectez un iphone8. Tehnica nu-i punctul meu forte, asa ca as dori informatii cat mai detaliate...mi-am prins urechile in tutoriale cu applecarplay si mirroring, ceva nu fac bine asta ii clar 
  • VITARA HYBRID 48V PASSION 1.4 6AT 2WD
 

Offline Lavinia

Re: Multimedia si navigatie New Vitara
« Răspuns #2328 : 15.Mar.2022, 06:02:33 p.m. »
gata, am reusit sa conectez telefonul prin Zlink, as sterge mesajul de mai sus dar nu stiu cum..
  • VITARA HYBRID 48V PASSION 1.4 6AT 2WD
 

Offline enicky

Re: Multimedia si navigatie New Vitara
« Răspuns #2329 : 15.Mar.2022, 06:26:07 p.m. »
gata, am reusit sa conectez telefonul prin Zlink, as sterge mesajul de mai sus dar nu stiu cum..
  Nu-i nevoie, ai facut un gest frumos ca ne-ai tinut la curent ! :good: (foarte multi pun intrebarea si "pleaca")
Sa stapanestri sanatoasa masinuta si sa ne mai povestesti cum merge !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip