Autor Subiect: Multimedia si navigatie New Vitara  (Citit de 343719 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline dragan

Re: Multimedia si navigatie New Vitara
« Răspuns #2160 : 18.Iun.2020, 11:21:36 a.m. »
Intrebare: eu nu sunt sigur ca al meu card are CID reinsriptionabil (la cumparare, am fost asigurat ca este .. dar am rezerve) si nici nu stiu cum ar trebui facuta aceasta operatiune de improspatare a hartilor.
Ma poate ajuta cineva cu aceasta operatiune ? (si cu ceva info despre cum sa aflu daca e card cu CID reinscriptionabil)

Pai, incerci intai sa ii schimbi CID-ul cu cel nou; daca merge, stergi hartile vechi si le pui pe cele noi.
Daca cineva nu stie cum se modifica CID-ul?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

  • suzuki vitara 1.6 alltrack benzina 2017
 

Offline ASZ

Re: Multimedia si navigatie New Vitara
« Răspuns #2161 : 18.Iun.2020, 11:27:09 a.m. »
Am un un laptop pe Win10. (si la o adica un laptop pe Ubuntu prin familie)
Ma pricep la Windows .. dar nu stiu nimica despre partea cu carduri cu CID reinscriptionabil.
(as putea sapa pe net zile intregi si poate distruge intre timp acel card cu testele indicate ... de asta m-ar ajutra fie o descriere pas cu pas ce anume pot face .. sau EVENTUAL sa dau cuiva cardul si sa imi faca instalarea noii versiuni; insa as prefera sa fiu invatat sa pescuiesc nu sa mi se vanda peste :) )

Online dacbuc

Re: Multimedia si navigatie New Vitara
« Răspuns #2162 : 18.Iun.2020, 11:37:19 a.m. »
Ai nevoie de un laptop al carui cititor SD sa fie conectat intern prin PCI nu prin USB.
Apoi iti trebuie o distributie Ubuntu care sa vada acel cititor; nu toate au drivere pt. SD reader, la mine a mers numai Ubuntu 12.04.5 LTS "Precise Pangolin".
  • Vitara Passion Mild-Hybrid AllGrip
 

Offline acm0001

Re: Multimedia si navigatie New Vitara
« Răspuns #2163 : 18.Iun.2020, 11:41:55 a.m. »
Am un un laptop pe Win10. (si la o adica un laptop pe Ubuntu prin familie)
Ma pricep la Windows .. dar nu stiu nimica despre partea cu carduri cu CID reinscriptionabil.
(as putea sapa pe net zile intregi si poate distruge intre timp acel card cu testele indicate ... de asta m-ar ajutra fie o descriere pas cu pas ce anume pot face .. sau EVENTUAL sa dau cuiva cardul si sa imi faca instalarea noii versiuni; insa as prefera sa fiu invatat sa pescuiesc nu sa mi se vanda peste :) )
Îți trebuie un laptop mai vechi musai cu bus SCSI și cu Linux pe el. Pe la începutul discuției e postată procedura.
După ce descarc și ard cardul o să-ți explic...dar o să dureze.

Trimis de pe al meu Mi 9T Pro folosind Tapatalk

  • Suzuki Vitara
Vitara Passion M16A Allgrip
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline acm0001

Re: Multimedia si navigatie New Vitara
« Răspuns #2164 : 18.Iun.2020, 05:13:05 p.m. »
Am un un laptop pe Win10. (si la o adica un laptop pe Ubuntu prin familie)
Ma pricep la Windows .. dar nu stiu nimica despre partea cu carduri cu CID reinscriptionabil.
(as putea sapa pe net zile intregi si poate distruge intre timp acel card cu testele indicate ... de asta m-ar ajutra fie o descriere pas cu pas ce anume pot face .. sau EVENTUAL sa dau cuiva cardul si sa imi faca instalarea noii versiuni; insa as prefera sa fiu invatat sa pescuiesc nu sa mi se vanda peste :) )

Aici ti se explica ce-i cu CID-ul...
https://richard.burtons.org/2016/07/31/cid-change-on-sd-card-update-evoplus_cid/

Iar aici te invata cum sa pescuiesti:


Fir intins!
  • Suzuki Vitara
Vitara Passion M16A Allgrip
 
The following users thanked this post: ASZ

Online dacbuc

Re: Multimedia si navigatie New Vitara
« Răspuns #2165 : 20.Iun.2020, 03:43:01 p.m. »
Confirm si eu functionarea hartilor 2020 + CID postate de colegul @chriss. Multumim!
  • Vitara Passion Mild-Hybrid AllGrip
 

Offline Catalln

Re: Multimedia si navigatie New Vitara
« Răspuns #2166 : 20.Iun.2020, 04:18:12 p.m. »
Asta a aparut? :-)) :-)) :-))

Download link:
https://gofile.io/d/4h5hF9

Cid:
094150414620534499104e6707013200
Functioneaza.
Mulțumim.
  • Suzuki Vitara Passion 2015 1.6 VVT 4WD MT
Consum declarat: urban 6,5 L/100 Km; mixt 5,6 L/100 Km; extra urban 5,1 L/100 Km
Consum mixt realizat la
 

Offline ASZ

Re: Multimedia si navigatie New Vitara
« Răspuns #2167 : 22.Iun.2020, 06:34:49 p.m. »
Cu ajutorul extrem de important a lui @dacbuc (pe care l-am terorizat de vineri), am pus pe cardul cumparat cu 180 lei (Samsung Pro 32 GB), versiunea de harti 2020.
Am utilizat un laptop cu Win10 si un stick USB pe care am pus trial-ul de Ubuntu.
Acuma mi se pare simpla operatiunea de modificare CID + actualizare harti.

Multumesc @dacbuc !!!
 
The following users thanked this post: Dogy

Offline Flamaropol

Re: Multimedia si navigatie New Vitara
« Răspuns #2168 : 22.Iun.2020, 08:16:54 p.m. »
Salut,
Se incumeta cineva sa faca un tutorial cap-coada despre cum putem instala aceste harti?
  • Suzuki Vitara Passion, 1.4 Boosterjet, MT
 
The following users thanked this post: dthem

Offline redhanded

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • Gen: Bărbat
    • Romania
Re: Multimedia si navigatie New Vitara
« Răspuns #2169 : 22.Iun.2020, 08:59:46 p.m. »
Poate cineva sa spuna un model de card care se găsește la noi și care permite rescrierea CIDului?

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

  • Vitara