Autor Subiect: Satisfactii New Vitara  (Citit de 15603 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14336
  • Thanked: 3363 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Satisfactii New Vitara
« : 13.Mai.2015, 07:52:26 a.m. »
In acest topic, posesorii noului Vitara sunt invitati sa-si expuna parerile pozitive legate de masina din dotare
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline aleksanders

Re: Satisfactii New Vitara
« Răspuns #1 : 13.Mai.2015, 10:18:49 p.m. »
Satisfactia ca este o masina care intoarce priviri 😃si sunt abordat in trafic sa afle detalii
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Satisfactii New Vitara
« Răspuns #2 : 13.Mai.2015, 10:50:48 p.m. »
La fel ca la începuturile lui SX4  :)

Offline Leutz

Re: Satisfactii New Vitara
« Răspuns #3 : 14.Mai.2015, 02:29:21 p.m. »
Exact  :D. Ma obisnuisem deja sa ma intrebe lumea ce model de SEAT e ...

Cu noul Vitara cre ca e un pic diferit. Macar stie lumea ca-i Suzuki  :D.
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 

Offline cristidav

Re: Satisfactii New Vitara
« Răspuns #4 : 14.Mai.2015, 03:05:06 p.m. »
In 3 ani de cand o am, nu m-a intrebat nimeni nimic. Dar de intors priviri prin parcare, si acum vad cu coada ochiului ;) Daca-as schimba-o pe Suzi cu un Vitara, la ce masini sunt in parcarea blocului meu, as crea chiar invidie/ura, ce sa se mai rezume lumea la intors priviri :-)) E faina Vitara, mai ca nu m-a motivat sa mi-o schimb pe a mea... Cu siguranta va fi pe lista mea cand imi voi schimba masina ;)
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline Leutz

Re: Satisfactii New Vitara
« Răspuns #5 : 14.Mai.2015, 05:31:49 p.m. »
Pai l-ai luat tarziu, cand deja modelul avea vechime pe piata si ... Suzuki era deja mult mai prezent in Ro decat in anii 2007-2008.

Imi aduc aminte ca pe cel din Ro l-am luat de la Redtor, din Oradea. Si mi l-au dat cu o sigla "Redtor" lipita pe hayon in partea opusa lui "SX4". Si nu era un abtibild. Era o sigla mare, in relief, extrem de bine lipita (cu nesimtire as zice) care rivaliza cu semnul "S"uzuki si cu "SX4".
Prin urmare, cand l-am adus in Bucurtesti, intrebarea nedumerita era ... <<Ia uite dom'le!! Cand a scos Seat modelu' asta "Redtor"? E nou?>>  :-)). Nu glumesc ... mi s-a-ntamplat de n ori.

P.S. Scuze de off-topic.
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 

Offline newah

Re: Satisfactii New Vitara
« Răspuns #6 : 04.Iul.2015, 09:01:53 a.m. »
Ca fost posesor de Audi A4 si A6, dorind sa trec la un SUV de oras/crossover am testat 28 de modele mai vechi sau mai noi si am facut peste 45 de drivetesturi. Desi in aprilie eram convins 100% ca Mazda CX5 este singura varianta decenta la un pret negociat de 30000 euro dotari Revolution Top, am fost complet surprins sa intalnesc noua Vitara.
Cu exceptia calitatii materialelor la interior, a lungimii mai mici si a motorului de "doar" 120 CP si 156Nm am fost foarte placut surprins sa gasesc in noua Vitara multe din dotarile pe care le doream la un crossover:
- 4x4 de calitate
- design reusit completat cu unele accesorii
- functii de siguranta ACC si franare de urgenta plus 7 airbaguri (inclusiv genunchi la sofer cu pedale retractabile) si 5 stele curate la NCAP
- consum mic chiar si la benzina (pe drive test maxim 8.2 cu masina forjata fara mila)
- sistem Info-navigatie performant si placut
- Leduri faza scurta si lumini de zi, pacat ca mu si pe lampile din spate
- in ciuda ecartamanetului de 250cm spatiu decent la interior
- portbagaj care in 375 litri nu mi se pare cu mult mai mic decat cel de kia Sportage care are 470 declarat dar podeaua foarte inalta din cauza rotii de rezerva normale ca dimensiune
- pret imbatabil (20500 cu TVA si bon Remat pe care dai 1500 ron pentru varianta Spirit benzina AT, pachet Rugged, scut metalic  fata motor si spate diferential, cotiera, roata de rezerva)
- traditia Suzuki in zona masinilor mici cu tractiune integrala si motor cunoscut si fiabil
Poate sunt inca subiectiv in urma comenzii insa revin cu completari dupa livrare.
- raport pret-performanta corect
- cu "durere" sufleteasca nationalista il vad ca un Duster Killer, sper ca fabrica din Ungaria sa nu dezamageasca prin calitatea fabricatiei

Chiar daca nu le putem compara, multe din cele de mai sus la o scara diferita putin sunt pe Mazda CX5 (echipare de 36000 euro pret catalog asa ca nu suporta comparatie, iei 2 Vitara) si pe noul Renault Kadjar ( care nu are cutie automata decat pe 4x2 si motor de 110 cp dar materiale, functii safety si finisaje mult mai bune)
« Ultima Modificare: 04.Iul.2015, 09:12:26 a.m. de newah »
 

Offline enicky

Re: Satisfactii New Vitara
« Răspuns #7 : 07.Oct.2015, 10:58:56 a.m. »
  Vitara 2015 : echilibrata si surprinzatoare !
   Echilibrata incepand cu pretul si dotarile fiecarui model, japonezii au stiut sa-ti ofere chiar dela entry level dotari esentiale, "reducand " costurile cu "maruntisuri" gen degivrare oglinzi,lampa portbagaj, pilot automat,scaune incalzite,sistem multimedia(care unde a fost pus n-are navigatie),roata de rezerva, dotari care nu afecteaza siguranta si confortul interior, dar pastrand celelalte dotari necesare celor 5 stele NCAP, asigurarii unui consum economic de carburant, mers sportiv sau offroad, si, in acelasi timp lasand posibilitatea sa-ti accesorizezi singur masina dupa placerea si posibilitatile fiecaruia.
  Surprinzatoare este ca si dupa ce am facut peste 3000 de km, tot mai treb. sa invat cand sa folosesc modul sport si cand auto, daca vreau sa am un consum bun(si in acelasi timp sa suplinesti lipsa de cuplu pt."benzinare"), motorul este  f. "elastic" si iti permite sa faci multe cu el chiar daca nu esti in treapta de viteza corecta, manevrabilitate deosebita, chiar daca este usoara nu se "lasa" cu tine in curbe, o parchezi unde nici nu credeai ca ai loc si foarte placuta si usor de condus.La acest capitol probabil ar fii trebuit sa incep cu faptul ca te surprinde pretul mic in raport cu dotarile masinii, dar e mai interesanta partea "tehnica" oferita de constructor.Daca n-o ai, mergi la un drive test si n-o sa-ti vina sa crezi !!! E o experienta  ce nu trebuie ratata!
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: Emilian Sohterus

Offline aleksanders

Re: Satisfactii New Vitara
« Răspuns #8 : 07.Oct.2015, 11:57:02 a.m. »
Oau... nici pe site ul suzuki nu este asa de bine prezentata
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline Lerua07

Re: Satisfactii New Vitara
« Răspuns #9 : 07.Oct.2015, 12:46:33 p.m. »
In general : SATISFACUT in modul cel mai placut !  :good:  :x
Insatisfactii : lipsa roata rezerva, cric, chieie prezoane roata, material f prost (firav !) la pasajele interioare roti spate, foarte multe locuri pe dedesupt unde se va strange murdarie si noroi aproape imposibil de curatat si cu jetul de apa, locasuri foarte "ciudate" ptr montarea cricului. :-O
Tot ca o curiozitate toba intermediara de la esapament care are forma ovala este asezata cu varful ascutit in jos( ca un 0 in picioare) si din aceasta cauza in dreptul ei garda la sol nu mai are 18,5 cm plaus ca este usor de agatat in teren accidentat !!! Nu inteleg de ce nu au puso invers  :-?
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 
The following users thanked this post: candale