Autor Subiect: Upgrade faruri stock  (Citit de 31870 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Mako

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #80 : 22.Ian.2015, 10:56:02 p.m. »
Cam asa arata aceste becuri h4 la 8000k  :)

Sincer, nu este nici o diferenta intre ele si unele Philips xtreme vision blabla care sunt galbui chiar,ma rog la calitate poate dar voi reveni aici pe acest forum cand se va arde primul...eu am avut Osram si au tinut cam 2ani...

Am lecturat cu placere pdf-ul lui shpeedy este f.interesant.

@>pexic<: ha-ha-ha  (:| nu, merg cu faza scurta asa cum se merge iar daca sunt in pustiu ii dau si lunga, no problem...
 

Offline shpeedy

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #81 : 04.Feb.2015, 04:32:07 p.m. »
Mi-am plasat o comanda de piese la epiesa.ro (nu neaparat sa le schimb, sa fie) - placute de frana ATE pentru ambele masini si un set de becuri Bosch Plus90 H4. Poate mai sunt si altii interesati de aceste becuri, care sunt la un pret foarte bun (52RON pentru set de 2 becuri), in conditiile in care urmatorul cel mai bun pret gasit de mine e pe la 85RON. O sa revin cu impresii, cand o sa le schimb.
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline cristidav

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #82 : 04.Feb.2015, 05:23:57 p.m. »
Astept si eu impresiile. Le-oi lua tot pentru eventualitate (sau, daca sunt cu lumina rece, le schimb pe actualele :D )
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline bisti

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #83 : 05.Feb.2015, 05:15:42 p.m. »
Vedeti ca e oferta Osram la Mol. Aproape la jumatate de pret daca aveti card de fidelitate.
 

Offline Mako

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #84 : 05.Feb.2015, 07:17:45 p.m. »
shpeedy > sunt bune dar iti garantez ca lumina nu este rece, este usor galbuie...eu recunosc, am un fix, o "eroare" cu ochii, nu mai suport lumina galbena de bec normal, chior  :ochiu: chiar si in casa am schimbat aproape toate becurile cu neon sau spot cu lumina rece pe led, ma dor ochii efectiv de la culoarea galbuie iar la masina parca aveam o perdea noaptea pe fata cu ele...
 

Offline Leutz

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #85 : 08.Nov.2015, 11:09:36 a.m. »
Am si eu o intrebare. Cum se schimba becurile de faza scurta/lunga pe fata? Mi-a crapat faza scurta pe stanga si n-am reusit sa scot becul.

I-am scos mufa din spate apoi am apucat de pini (trei la numar) si-am tot incercat sa rotesc, sa trag, sa imping ... dar nimic. N-am fortat; am zis sa intreb mai intai.

Se pare ca becul nu e infiletat in nimic. Se tine doar in mansonul ala de cauciuc care ermetizeaza prinderea becului. Se scoate mansonul cu totul? Sau se scoate cumva becul din/prin el?

Pe stanga e si pozitia aiurea. Imediat in spatele farului sunt inghesuite o gramada de chestii si abia imi intra mana.
« Ultima Modificare: 08.Nov.2015, 11:12:38 a.m. de Leutz »
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 

Offline migabi

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #86 : 08.Nov.2015, 11:54:15 a.m. »
Dupa ce scoti mansonul de cauciuc si alimentarea becului, trebuie sa apesi pe clema si sa o treci peste un dinte ca sa iasa. Eu am bagat o lanterna ca sa vad cum e miscarea.
Poza aici : http://www.suzuki-forums.com/attachments/2g-2006-vitara-grand-vitara/9975d1277744431-broken-retainer-clip-headlamp-replacement-brokenpiece.png
SX4 SE m16a awd 2011
 

Offline Leutz

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #87 : 08.Nov.2015, 01:40:53 p.m. »
Nasol moment  #:-S. La mine n-arata asa.

Inteleg ce face mecanismul din poza; cam la asa ceva ma asteptam si eu cand m-am pus sa-l scot. Si dup-aia ...  :dknw:.


L.E.
Remarc acum ca link-ul pus de tine pare sa se refere la Grand Vitara. Poate e mai simplu acolo.

La SX4 am citit cate ceva inainte sa ma uit sub capota si se plangea un nene din US ca nu poate scoate becurile decat daca scoate farul cu totul. Alt nene l-a consiliat ca trebuie doar sa scoata mufa si apoi sa rasuceasca becul un sfert de "ora". Primul era din US si ... regasesc problema mea in explicatiile lui (al meu e modelul similar cu cel vandut in US). Posibil ca cel de-al doilea nene sa fi fost din Europa ?? ... unde e o varianta mai simpla de montare a becului ??
« Ultima Modificare: 08.Nov.2015, 01:48:28 p.m. de Leutz »
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 

Offline BXXENL

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #88 : 08.Nov.2015, 02:08:53 p.m. »
Pai la cele europene asa e, tragi de mansonul de cauciuc si apoi desfaci clema becului. E simplu si nu trebuie dat jos farul.

Poate americanul avea xenon?

  • SX4 1.5
Alex
 

Offline migabi

Re: Upgrade faruri stock
« Răspuns #89 : 08.Nov.2015, 02:37:15 p.m. »
Aia cu rasucit un sfert de ora a fost la becurile de la numar, unde a trebuit sa lubrifiez treaba cu wd40 pt o colaborare de succes.
SX4 SE m16a awd 2011