Autor Subiect: Cum sa construiesti o casa (sfaturi, etc.)  (Citit de 24891 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: Cum sa construiesti o casa (sfaturi, etc.)
« Răspuns #140 : 18.Oct.2021, 12:50:54 a.m. »
Stiu ca e un topic vechi, dar acuma la moda sunt case cu unpret bun pentru un tiny house, care le "poti lua oriunde cu tine"
  Si te-ai gandit sa faci un pic de reclama si aici ! :-?
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ASZ

Re: Cum sa construiesti o casa (sfaturi, etc.)
« Răspuns #141 : 15.Iul.2022, 09:41:22 a.m. »
Ca sa nu mai deschid un topic separat, m-am gandit (gresit poate ?) sa postez aici intrebarea la care as avea nevoie parerea voastra:
Am un gard de 22 ml, din tevi de fier si anul acesta au aparut ceva pete de rugina pe aceste tevi. (a fost vopsit acum ceva ani, cu ceva vopsea cu antirugina)

Aveti vreo recomandare de vopsea antirugina  buna (gen Kober 3 in 1 sau Spor uscare rapida), cu care ati lucrat / stiti ca a avut rezultate bune ?

Offline NicNic

Re: Cum sa construiesti o casa (sfaturi, etc.)
« Răspuns #142 : 15.Iul.2022, 11:35:41 a.m. »
Eu am folosit Kober 3 in 1 (vopsea cu grund, aplicare direct pe rugina).
Insa doar de cateva luni. Si arata bine, nu pare sa aibe probleme deocamdata.

In schimb, daca ai doar de reparat ceva punctual, iti recomand asa ceva.
Asta am folosit inclusiv la o carcasa  de masina  de spalat, ruginita intr-un colt. De atunci, cam 5 ani, nu a mai reaparut rugina in acel loc.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline ASZ

Re: Cum sa construiesti o casa (sfaturi, etc.)
« Răspuns #143 : 15.Iul.2022, 12:06:59 p.m. »
As vrea sa revopsesc complet gardul: curatate locurile cu rugine, aplicat un strat ma=i subtire in acele zone si apoi a doua zi un strat complet pe tot gardul.

Offline NicNic

Re: Cum sa construiesti o casa (sfaturi, etc.)
« Răspuns #144 : 15.Iul.2022, 02:26:13 p.m. »
Din cate am inteles, Kober 3 in 1 se aplica doar pe suprafete curatate mecanic. Inclusiv de vopseaua preexistenta.
Ideea e ca orice alta vopsea antirugina data direct peste o vopsea veche, nu va avea aderenta scontata la materialul de baza.
Deci are sanse mari sa apara rugina sub stratul initial.

Am spus ca sunt multumit de cum se comporta Kober 3 in 1 dat direct pe niste tevi metalice, intr-o singura mana.
Dar pentru revopsire, nu prea as recomanda...
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline kellogs

Re: Cum sa construiesti o casa (sfaturi, etc.)
« Răspuns #145 : 15.Iul.2022, 02:56:26 p.m. »
Daca iti place munca la gard: cureti mecanic temeinic, doua maini grund; polisezi vopseaua veche fara rugina apoi peste tot dai doua maini vopsea. Tine gardul meu de vreo 6-7 ani. Din cate tin minte grundul era normal, pe baza de diluant, iar vopseaua sigur a fost pe baza de apa.

Daca vrei sa o mai scurtezi cureti mai superficial, folosesti un convertor de rugina gen kelfos / nigrin si apoi vopsea. E mai la noroc, tot de vreo 6 ani am facut asa acoperisul (de fapt, nu am vopsit, doar kelfos + grund ieftin in doua maini) si in mare a tinut pana astazi, insa nu foarte bine.
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline kellogs

Re: Cum sa construiesti o casa (sfaturi, etc.)
« Răspuns #146 : 18.Iul.2022, 10:02:46 p.m. »
Daca vrei sa o mai scurtezi cureti mai superficial, folosesti un convertor de rugina gen kelfos / nigrin si apoi vopsea. E mai la noroc, tot de vreo 6 ani am facut asa acoperisul (de fapt, nu am vopsit, doar kelfos + grund ieftin in doua maini) si in mare a tinut pana astazi, insa nu foarte bine.

Tocmai m'am dat jos de pe acoperis. Anul asta rugina e foarte vizibila pe jumatate din locurile tratate. E si mai putin vertical acoperisul decat gardul, ce e drept.
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com
 

Offline enicky

Re: Cum sa construiesti o casa (sfaturi, etc.)
« Răspuns #147 : 19.Iul.2022, 12:14:46 a.m. »
   Si pentru ca tot este vara pe la jumatate, deci mai e timp, aplici reteta cu nigrin?
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ASZ

Re: Cum sa construiesti o casa (sfaturi, etc.)
« Răspuns #148 : 19.Iul.2022, 10:02:10 a.m. »
Nu, ci cea cu Kober 3 in 1.
(nu am timp acuma pt. o operatiune consumatoare de timp)

Offline DeniCri

Re: Cum sa construiesti o casa (sfaturi, etc.)
« Răspuns #149 : 26.Feb.2024, 03:31:55 p.m. »
Buna. Daca va intereseaza ca cineva sa preia toata povara actelor si alergaturii in vederea inceperii proiectului pentru casa, exista o platforma unde puteti sa lasati o cerere si ei or sa va raspunda si veti primi contactele firmelor care se ocupa cu asa ceva. Eu am apelat la ei si am fost multumita, mai ales ca nu aveam habar de nici unele. Platforma se cheama https://www.daibau.ro/ M-a costat foarte mult dar a meritat.

  • în căutare
 
The following users thanked this post: sfichiu