Autor Subiect: Adio Suzuki SX4, bun venit Suzuki... SX4 S-Cross  (Citit de 112075 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Kingy

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 344
Re: Adio Suzuki SX4, bun venit Suzuki... ?
« Răspuns #120 : 12.Mar.2013, 12:22:21 a.m. »
Apropos de comparatia in imagini de mai sus. Aleg Suzuki fara sa stau pe ganduri  :good: E cel mai ochios dintre toate.
 

Offline hodoroncktronck

Re: Adio Suzuki SX4, bun venit Suzuki... ?
« Răspuns #121 : 12.Mar.2013, 03:17:27 p.m. »
Eu m-as uita si la Subaru XV. Motorul 1.6 benzina cred ca-i acelasi. S-ar putea si cutia CVT, mai ales ca au o traditie comuna vezi Suzuki Ignis vs. Subaru Justy G3X.  :-/
Dupa datele preliminare l-as cumpara fara ezitare daca mi se ofera si un pret bun. Oricum e primul pe lista pentru viitorul apropiat. Abia astept un test drive in special cu cutia CVT . :D
« Ultima Modificare: 12.Mar.2013, 03:26:29 p.m. de hodoroncktronck »
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI, 7-DCT - 2019
Ford Focus 1.8 TDCI - 100CP - 2005
ex: Suzuki IGNIS 1.5 GS AWD - 99CP - 2004
 

Offline BXXENL

Re: Adio Suzuki SX4, bun venit Suzuki... ?
« Răspuns #122 : 12.Mar.2013, 03:47:02 p.m. »
Un model nu inseamna traditie. XV imparte platforma cu Impreza, nu are nimic in comun cu noul SX4. Motorul de subaru e boxer, iar XV o sa coste dublu fata de actualul SX4.

In rest, XV si noul SX4 sunt la fel de frumoase (ca sa nu zic urate).
« Ultima Modificare: 12.Mar.2013, 03:54:31 p.m. de BXXENL »
  • SX4 1.5
Alex
 

Offline lpeti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 160
  • Gen: Bărbat
Re: Adio Suzuki SX4, bun venit Suzuki... ?
« Răspuns #123 : 12.Mar.2013, 08:34:23 p.m. »
nu seamana prea mult cu outlanderul spot?...din lateral...
suzuki vitara  1.6
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Adio Suzuki SX4, bun venit Suzuki... ?
« Răspuns #124 : 12.Mar.2013, 10:43:35 p.m. »
Suzuki poate fi acuzat ca seamana cu x, y si z! Totusi, reuseste sa starneasca interesul celor care au inca un SX4 si care se gandeau sa treaca la ceva mai mare, ceva mai mare care uite ca vine tot de la Suzuki si tot sub nickname-ul SX4  B-)
Seamana sau nu... eu unul d-abia astept sa-l testez  B-)
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline Chips

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
  • Gen: Bărbat
  • Leave sooner, drive slower, live longer.
Re: Adio Suzuki SX4, bun venit Suzuki... ?
« Răspuns #125 : 12.Mar.2013, 10:54:39 p.m. »
Nu vreau sa ma injurati, nu am citit toate cele 16 pagini, dar totusi am si eu o parere; La fel ca si XIM cred ca are fata de Nissan si spate de Mitshu ( stiti foarte bine modelel - parca l-au tras la indigo ).
Au pus motoare mai slabe pe masini CLAR mai grele. L-au facut cata bou' si inca nu inteleg de ce?
Din punctul meu de vedere, exteriorul este absolut oribil.
Are plusuri la capacitatea de stocare, interior si dotari. Insa toate astea nu conteaza nimic pentru ca o sa intre in gama de pret a celor doua SUV-uri pe care le-a copiat.
Nu mai are nimic din micul Suzuki, agil, fasnet, din Samurai, din Vitara sau din Jimny.
Cand am ales SX-ul meu am facut-o pentru ca era mai confortabil decat un Jimny, acum nu mai am niciun motiv.

Ma rog, asta e parerea mea, nu dati cu pietre.
Seara buna,

Ciprian
Every thing I'm not made me everything I am
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Adio Suzuki SX4, bun venit Suzuki... ?
« Răspuns #126 : 12.Mar.2013, 11:27:45 p.m. »
Nu dam...adica eu nu dau  :-> Totusi astept sa-l vad pe viu si sa-l conduc macar 20km ca sa imi pot face o parere corecta. Ca tot ai adus vorba de actuala generatie SX4 sincer sa fiu, cel putin in cazul meu, nu a fost o dragoste oarba doar ca oferea de toate la un pret decent.
Daca vor pastra aceeasi reteta si pentru noul Suzuki SX4 nu cred ca mai are rost sa zic ca succesul este garantat.
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline Chips

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
  • Gen: Bărbat
  • Leave sooner, drive slower, live longer.
Re: Adio Suzuki SX4, bun venit Suzuki... ?
« Răspuns #127 : 13.Mar.2013, 12:44:23 a.m. »
Cristi sunt de acord cu tine cand spui ca tre' condus. Si da, daca pastreaza reteta: dotari multe/pret redus, o sa mearga. Eu insa, posesor de SX4, de care apropos sunt si foarte multumit si-mi place la nebunie, nu mi-as da SX-ul pentru S-cross ( ca asa se numea conceptul parca ). In afara de un interior desenat mai bine ( acum ca sa spun adevarul, mult mai bine ) si dotari suplimentare, mie mi se pare ca au ratat. Insa acum vorbesc doar din poze, cine stie, poate arata complet altfel in realitate si o sa ma indragostesc de el. Ma indoiesc, dar cine stie...
Every thing I'm not made me everything I am
 

Offline xim

Re: Adio Suzuki SX4, bun venit Suzuki... ?
« Răspuns #128 : 13.Mar.2013, 06:44:11 p.m. »
Eu am un mic regret ca nu este la fel de original ca si vechiul SX,  dar marele regret este ca nu le pastreaza pe ambele, cum am citit pe undeva ca o fost planul initial. Cel nou urma sa poarte alt nume.
Nu prea inteleg de ce suzuki ar renunta la un SUV de clasa B, primul as zice de pe piata, tocmai in momentul in care toti producatorii importanti au lansat unul.
Abia de vreo 2 ani au aparut competitorii reali ai vechiului sx, iar la geneva tocmai s-au inghesuit si francezii pe acest segment, oare de ce?
Personal apreciez evolutia noului model, intentia mea era ca in urmatorii ani sa trec la o clasa ceva mai mare (sanatosi sa fim si bani sa fie) si din aceeasi categorie crossover, chiar cu regretul de a schimba producatorul(qq, asx...) asa ca noul sx pentru mine ar veni ca o manusa, abia astept sa-l vad.
1,6 SX4 GS 4x4 black
1,4 Scross Passion awd, gray
 

Offline suzukica

Re: Adio Suzuki SX4, bun venit Suzuki... ?
« Răspuns #129 : 13.Mar.2013, 06:56:05 p.m. »
Care se baga sa achizitioneze noul...?