Autor Subiect: Cum cumparam din China?  (Citit de 5659 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline sfichiu

Re: Cum cumparam din China?
« Răspuns #20 : 24.Mai.2020, 11:10:49 a.m. »
Eu cand am comandat pe Ali am asteptat cca. doua luni si reperele mi-au veni pe rand in decursul a  cca. zece zile.
  • VITARA S ,Matiz
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline ASZ

Re: Cum cumparam din China?
« Răspuns #21 : 24.Mai.2020, 02:25:58 p.m. »
Pai situatia actuala este asa:
- Ultima inregistrare despre colet este din data de 13 aprilie (pare ca aplecat din China ... Suedia sau Brazilia :)  )
- Termenul de deschidere a unei dispute, a trecut
- Sunt sanse sa fie pe drum ... insa nu pot sta linistit pana nu il vad la mine (ca doar eu am platit ca sa il primesc, nu sa ii vad traseul prin lume)
- Se prea poate sa fi ajuns in tara, iar Posta Romana sa il tina in carantina .. insa e ciudat ca nu l-au inregistrat ... ca in calitate de cumparator sa stau linistit
- Aseara am solicitat pe site banii inapoi, iar azi am primit mailul de mai jos:


Dear ....
We are sincerely sorry for your unpleasant shopping experience on our platform. Now we have refunded 48.42USD to you regarding of your order 8011892429732766. Normally you will receive the refund in 3-20 business days. Please check your account or contact with your bank to confirm the refund status.


Problema a fost generata SI de faptul ca desi i-am scris de 2 ori vanzatorului, nu mi-a raspuns nici macar odata ....

Acuma ramane sa vad daca intra banii in cont, ajunge coletul la mine .. sau nici una din cele 2 variante.



Offline ntire2000

Re: Cum cumparam din China?
« Răspuns #22 : 24.Mai.2020, 04:12:46 p.m. »
Asa am comandat eu ceva de 20 de dolari, marfa a ajuns dupa aproape 3 luni.
Am deschis disputa, am primit banii înapoi, iar într-un final m-am trezit si cu coletul.
Statuse aproape o luna jumate pe aeroportul din Guangzhou pâna l-o fi gasit careva sa-l arunce în cala avionului.
Postarea colegului @sfichiu îmi ofera acum o explicatie plauzibila a întârzierii, fiind un colet mic o fi cazut la fundul gramezii.  :-))

PS: banii în mod cert îti vor intra în cont. Te despagubesc aia de la Ali, iar ei vor recupera suma de la vânzator.
Si ala nu-si permite sa-si vânda marfa la taraba, e dependent de platforma Aliexpress, ca altfel îi mor copiii de foame.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline ASZ

Re: Cum cumparam din China?
« Răspuns #23 : 25.Mai.2020, 04:00:18 p.m. »
Si cum ii mai trimit apoi banii, daca totusi ajunge coletul ?

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1542
  • Thanked: 231 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Re: Cum cumparam din China?
« Răspuns #24 : 25.Mai.2020, 04:29:56 p.m. »
Si cum ii mai trimit apoi banii, daca totusi ajunge coletul ?
Îi trimiti un mesaj vinzatorului ca ai primit coletul pt care ai primit refund la bani si el îți va raspunde cum sa faci.
In cazul meu mi-a spus sa mai cumpar acelasi produs din nou si sa ii trimit mesaj ca nu il mai trimita. Simplu ??
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline ntire2000

Re: Cum cumparam din China?
« Răspuns #25 : 25.Mai.2020, 07:50:20 p.m. »
Sau .... te duci la biserica, îi pui în cutia milei si-l rogi pe popa sa se roage pentru chinezul ala ca sa fie ferit de coronavirus el si familia lui.  :fluier:
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1542
  • Thanked: 231 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Re: Cum cumparam din China?
« Răspuns #26 : 25.Mai.2020, 11:26:42 p.m. »
Cred ca pt tine sa se roage ca nu ai returnat bani  :pardon: :pardon: :pardon:
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 

Offline ASZ

Re: Cum cumparam din China?
« Răspuns #27 : 26.Mai.2020, 07:50:15 a.m. »
Am primit azi noapte banii inapoi (pe cardul Revolut). Acuma ramane sa vad daca apare sau nu produsul.

Offline ASZ

Re: Cum cumparam din China?
« Răspuns #28 : 09.Iun.2020, 04:39:03 p.m. »
Evident ca dupa ce am primit banii inapoi .. pare ca vine si coletul.
Sa vedem cum vor functiona becurile si functie de corectitudinea produselor trimise (nu stiu ce e in acel colet ...inca), starea LED-urilor, etc. voi decide sa solicit modalitatea prin care sa trimit banii la furnizor.

Offline enicky

Re: Cum cumparam din China?
« Răspuns #29 : 09.Iun.2020, 09:56:30 p.m. »
.. .. pare ca vine si coletul.....si functie de corectitudinea produselor trimise... starea LED-urilor, etc. voi decide sa solicit modalitatea prin care sa trimit banii
   In sfarsit, a dat Dumnezeu :popa: ! Cred ca te-ai linistit ! :good:

  Nu stiu daca ma crezi, dar eu eram convins ca va ajunge coletul .(mi-am amintit si de cheie!)
 
   Ca sa-ti dau un exemplu, masina de tuns am asteptat-o numai ...3(trei) saptamani, comandata la Evomag(in Martie si venita in Aprilie) ! Ca distanta, ei in sectorul 3 si eu in 2.
Cu promisiunea ca vine in 3 zile.
    M-am gandit ca asa-i cand vrei "la oferta", ptr. ca am comandat  ap. de ras si un set de casti Sony, ambele la oferta si transport gratuit.
   Dar in viata trebuie sa mai stim sa si pierdem. :)

Acum astept sa ne spui cum functioneaza ! :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: ASZ