Autor Subiect: La teatru  (Citit de 13038 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline suzukica

Re: La teatru
« Răspuns #50 : 02.Mar.2014, 10:59:50 a.m. »
Este o variantă demnă de luat în calcul!
 

Offline VAXXi

Re: La teatru
« Răspuns #51 : 07.Apr.2014, 09:24:51 p.m. »
Dragi colegi Suzukisti, un bun prieten scriitor (cu mult umor) isi lanseaza prima piesa de teatru.

Evenimentul are loc pe 29 aprilie, ora 18:00 in Sala Mare a ICR - intrare libera.

Piesa se cheama: Familia, această celulă de bază a societăţii cu rate la bancă, serviciu stresant, amor nebun şi proteza bunicii (si este o comedie, evident :D )

Anuntul complet il gasiti aici.

Asta-i posteru':



Si aici e ICRul:

Suzuki Jimny 1.3 DOHC JLX 2007 = ProComp +2", body +1", flanşe, amortizor OME, FTS Panhards, scut, snorkel, BFG A/T 215/75R15, CB, StP, folie, xenon.
Daewoo Espero 1.8 CD SOHC 1995 = aşteaptă anul 2027.
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14336
  • Thanked: 3363 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: La teatru
« Răspuns #52 : 20.Sep.2015, 08:39:06 a.m. »
Aseara am vizionat o piesa de teatru "underground" (cel putin pentru mine) intitulata Scrisori pentru Rita. Locatia http://lascena.ro mi-a placut. Are la parter un restaurant cu terasa intr-o vila veche, iar in pod este scena propriu-zisa, pana sus sun instalate scari si podete care te duc cu gandul la o casa de sute de ani vechime. Recomand experienta, dar daca sunteti puritani sau persoana cu care vreti sa mergeti este, renuntati mai bine.
« Ultima Modificare: 20.Sep.2015, 08:46:14 a.m. de gabineg »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14336
  • Thanked: 3363 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: La teatru
« Răspuns #53 : 15.Mai.2016, 10:52:58 p.m. »
Ăsta seara am vizionat la TNB Toți fii mei.

Merita...


« Ultima Modificare: 15.Mai.2016, 10:55:50 p.m. de gabineg »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Online rexkrokiDAU

Re: La teatru
« Răspuns #54 : 15.Nov.2016, 07:40:33 p.m. »
la Teatrul Nottara  :)

Alcool

Un poet consacrat, un regizor reper, creator de şcoală, un compozitor şi o voce recognoscibilă oriunde şi oricând, un artist coregraf simbol al dansului contemporan, o minunată trupă de actori şi instrumentişti ... Un musical cu de toate, marca Mihai Măniuţiu. Poemele lui Ion Mureșan din volumul „Cartea Alcool“ adună inventiv şi curajos poveştile tulburi ale alcoolicilor fără frontiere. Şi fără frontiere de limbaj. Au fost transpuse în muzică de Ada Milea, care explorează cu voluptate expresivitatea versului, jonglează cu subtilitate între un umor sănătos şi o beţie lirică. Vava Ştefănescu aduce, prin dans, substanţa de contrast pentru a marca ludicul şi profunzimile, contorsionările de trup şi suflet, tuşa filozofică şi virilitatea poeziei. Aici, pe scena ca un templu al farmecelor, sufletele se joacă şi plâng, cântă şi râd, ne conduc într-un vis care ar putea să le şi să ne desluşească lumea.

Reprezentații
14 Decembrie 2016, ora 19:00, Sala Horia Lovinescu   
01 Decembrie 2016, ora 19:00, Sala Horia Lovinescu   
16 Noiembrie 2016, ora 19:00, Sala Horia Lovinescu   


Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14336
  • Thanked: 3363 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: La teatru
« Răspuns #55 : 09.Iun.2018, 10:47:24 p.m. »
Citat
Sunteti toti la manifestatie?  :P

Noi am fost la opera, la Madama  Butterfly. Nu-l mai văzusem dupa 1990 si mi-a plăcut foarte mult. Spectacolul are o încărcătură emoțională deosebită.
Personajul principal da unul dintre numele masinii mele, ca si poza de avatar. In plus, între personaje se află si ...Suzuki. Am petrecut o seara americano-japoneza, modelată de geniul italian al maestrului "verist" Puccini.
« Ultima Modificare: 11.Iun.2018, 05:46:09 p.m. de gabineg »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: shpeedy, toma

Online sfichiu

Re: La teatru
« Răspuns #56 : 10.Iun.2018, 10:47:52 a.m. »
Felicitari Gabi pentru optiune! :good:
Poate am noroc si la anul merg aici....http://www.sibfest.ro/  :-?
  • VITARA S ,Matiz
 
The following users thanked this post: gabineg

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14336
  • Thanked: 3363 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: La teatru
« Răspuns #57 : 10.Iun.2018, 12:11:35 p.m. »
Eu merg la Opera Romana din 1978. Cred ca am vazut cateva sute de spectacole pana in 1989 , pe unele de zeci de ori fiecare. După 1990 am fost mai rar.
Chiar dacă nu mai sunt vocile care spărgeau audiența in marile teatre lirice ale lumii (Herlea, Slatinaru, Moldoveanu, Spiess, Buzea, Naghiu, Cotrubas, Pally, Iordăchescu, Ohanesian, etc.), acum se canta mai nuanțat și mai aproape de ce vedem la Mezzo pe marile scene ale lumii. Avem soliști tineri cu dorința de afirmare, iar spectacolele cu invitați speciali din afara instituției chiar sunt memorabile.
Mi-a plăcut si sistemul e-ticket de pe site-ul institutiei, care nu mi-a dat bătăi de cap sa fac un drum pana la casa de bilete, cum eram obișnuit.
Am remarcat mult tineret in sala si destui străini de aceste plaiuri ale ciobanului Bucur.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14336
  • Thanked: 3363 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: La teatru
« Răspuns #58 : 24.Sep.2018, 05:46:11 p.m. »
După ce am vizionat filmul din 2008 la TV1000 (încă se mai difuzeaza pentru amatori), aseara am fost la Sala Palatului sa vedem muzicalul montat pe scena Mamma mia.
Distributie buna, cu Mirela Vaida, Temisan, Brenciu, Anca (Turcasiu si Sigartau), Adrian Nour. Genial scenaristul care a clădit pe piesele ABBA o poveste credibilă si totodata ieșită din comun. O montare de succes care-si merita banii. Cine a crescut cu șlagărele ABBA va fi cu siguranță atins la coarda sensibilă.
Mai am de văzut continuarea poveștii la cinema.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: enicky, ariciul

Offline ...

Re: La teatru
« Răspuns #59 : 24.Sep.2018, 06:03:24 p.m. »
Eu nu sunt fan muzicaluri, dar mi-a plăcut Mizerabilii (filmul) cu Hugh Jackman. La teatru merg săptămâna asta la un spectacol mai lumesc, pe gustul meu: https://www.teatrulsicaalexandrescu.ro/prins-in-plasa/