Autor Subiect: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....  (Citit de 24189 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline danker

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #70 : 27.Ian.2011, 11:53:38 a.m. »
- Mai copii, va prezint inca odata situatia actionariatului OMV Petrom :

Structură acţionariat
51,01% OMV AG (OMV Aktiengesellschaft)
20,64% Ministerul Economiei
20,11% Fondul Proprietatea S.A.
2,03% BERD (Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare)
6,21% Alţi acţionari

- Adica Ministerul Economiei si Fondul Proprietatea nu stiu cum se calculeaza pretul si care este miscarea la OMV Petrom.....
ce dracu' mai pune cineva botu' cand e vorba de "masurile de control si intrare in legalitate pe care le ia guvernul Boc "  ?   =))
« Ultima Modificare: 27.Ian.2011, 12:20:00 p.m. de danker »
Daca as fi fost un pic mai prost... as fi fost fericit !
 

Offline rexkrokiDAU

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #71 : 27.Ian.2011, 04:03:55 p.m. »
Exact. Si tinand cont ca in pretul benzinei la pompa accizele si tva reprezinata cam 50% din nou spun ca protestul impotriva pretului carburantilor nu e bine gandit. El trebuie sa se indrepte impotriva guvernului, nu a comerciantilor. Dar sa admitem ca e mai greu de luptat impotriva guvernului si ne indreptam impotriva comerciantilor, ca e mai la indemana.
Ok. S-a ales grupul Petrom-OMV pe criteriul ca ei sunt cei mai mari, ei stabilesc preturile si mai mult ca sigur ca o modalitate de exprimare a nemultumirii fata de modul cum a fost privatizat Petromul si de redeventa foarte mica pe care o plateste noua companie statului pentru exploatarea resurselor de titei si gaze. Nemultumirea aceasta este indreptatita, dar problema din nou nu se afla la Petrom sau OMV. Ci la statul roman, in speta la cei ce s-au ocupat atunci de privatizare. OMV este o societate comerciala si e normal sa incerce sa obtina avantaje cat mai mari din orice afacere. Problema e ca guvernul de la acea ora a cedat pretentilor/conditiilor OMV. Din slaba pregatire a celor ce au negociat, din motive ce tin de integrarea Romaniei in UE, nu stiu. Dar partea care trebuie trasa la raspundere este in ograda noastra, a celor ce se aflau atunci la putere pentru cum au privatizat Petromul si a celor de astazi pentru ca nu incearca sa repare, daca se mai poate, ce s-a gresit atunci.
Revenind la protestul impotriva pretului carburantilor, scopul principal al a acestui protest este scaderea pretului la pompa. Initiativa e laudabila si e pacat ca energiile mobilizate sa fie sortite din start esecului doar printr-o abordare gresita si pe criterii sentimentale. Fara prea mult calcul, lumea s-a aruncat la gatul celui mai mare competitor de pe piata, pe considerentele amintite mai sus. Ori tocmai aici e gresala. Petrom-OMV activeaza in mai multe sectoare, cel de extrctie, de rafinare, de distributie etc cu un volum al activitatilor mult mai mare decat a celorlati competitori. Deci ii e mult mai usor sa faca fata unui boicot si isi permite o perioada mult mai mare in care sa aibe incasari reduse. Si chiar daca sa spunem ca boictul ia o asemenea amploare incat sa-i provoace oaresce pierderi, acestea pot si suportate relativ usor din profiturile deja realizate. Deci e foarte greu sa fie obligat prin acest protest la scaderea pretului la pompa. Pe cand in cazul unui competitor mai mic lucrurile nu stau chiar asa. Acesta este mult mai sensibil la volumul vanzarilor din benzinarie, mai ales daca aceasta este singura divizie din care obtine venituri in Romania, adica nu are si exploatare, rafinare etc Gandind logic, acesta va fi obligat mult mai repede decat Petrom-OMV sa scada pretul. In acel moment e clar ca si Petrom-OMV se va alinia la acele preturi, de voie, de nevoie.

Offline rexkrokiDAU

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #72 : 27.Ian.2011, 05:35:55 p.m. »
Un articol de Radu Soviani, destul de interesant.

Pretul benzinei: ce spune ANAF, ce spun companiile, ce spun eu

Offline sfichiu

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #73 : 31.Ian.2011, 06:37:56 p.m. »
...am facut un traseu Suceava-Cluj-Turda-retur iar de alimentat am facut numai  LUK OIL!.....OMV Petrom e in ....asteptare cel putin dupa votarea membrilor SCR!! :D
  • VITARA S ,Matiz
 

Offline VAXXi

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #74 : 31.Ian.2011, 06:59:14 p.m. »
Soferii piromani ameninta benzinariile

Alti ninja de tastatura  :-))
Suzuki Jimny 1.3 DOHC JLX 2007 = ProComp +2", body +1", flanşe, amortizor OME, FTS Panhards, scut, snorkel, BFG A/T 215/75R15, CB, StP, folie, xenon.
Daewoo Espero 1.8 CD SOHC 1995 = aşteaptă anul 2027.
 

Offline rexkrokiDAU

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #75 : 31.Ian.2011, 08:21:14 p.m. »
Dincolo de puerilitatea ideii in sine se afla din pacate o realitate tragica, atat in ceea ce priveste conditiile de viata ce te imping spre astfel de idei cat si nivelul de cultura civica a societatii romanesti.   :(

Offline adrian_r5

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #76 : 31.Ian.2011, 09:02:24 p.m. »
Soferii piromani ameninta benzinariile
ALERTĂ. Şeful Jandarmeriei şi-a anunţat superiorii şi colegii despre planurile anonime de a transforma rafinăriile în torţe

... deci de aia se pregateste jandarmeria !
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline sanduraveica

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #77 : 31.Ian.2011, 09:28:26 p.m. »
        Nu cred asa ceva, parerea mea, nu mai avem puterea sa mai intoarcem roata desi in tara e chiar jale. V-am mai spus aici, cat jucam piunguinul la demonstratii contra foamei.... :( :( Tre' sa alimentez maine, oricum sunt solidar :good:
  • Ignis
 

Offline bumbutza

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 75
  • Gen: Femeie
Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #78 : 15.Feb.2011, 01:24:49 p.m. »
Eu  am ales alta varianta de protest: sofer cu schimbul, am o colega la job care imi e si vecina de cartier si facem cu schimbul: O saptamana conduce ea si o saptamana eu.

In week-end ma deplasez pe jos, cu metroul sau ratb. Imi este foarte clar ca marile companii nu dau 2 bani pe orice fel de protest mai alegem noi, fie ca nu alimentam 3 zile, fie ca mergem  pe rand la fiecare dintre ele. Pana la urma tot isi scot parleala si ganditi-va ca oricum fac profit gras de pe urma noastra. Modalitatea mea de protest ar putea functiona doar daca am proceda cat mai multi astfel.

Altfel e o picatura intr-un ocean...deocamdata mie mi-e f bine,  nu am mai facut un plin de anul trecut... plus ca nu ma  mai stresez atat in fiecare zi.
 

Offline B100UKA

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #79 : 15.Feb.2011, 08:51:38 p.m. »
Eu  am ales alta varianta de protest: sofer cu schimbul, am o colega la job care imi e si vecina de cartier si facem cu schimbul: O saptamana conduce ea si o saptamana eu.

In week-end ma deplasez pe jos, cu metroul sau ratb. Imi este foarte clar ca marile companii nu dau 2 bani pe orice fel de protest mai alegem noi, fie ca nu alimentam 3 zile, fie ca mergem  pe rand la fiecare dintre ele. Pana la urma tot isi scot parleala si ganditi-va ca oricum fac profit gras de pe urma noastra. Modalitatea mea de protest ar putea functiona doar daca am proceda cat mai multi astfel.

Altfel e o picatura intr-un ocean...deocamdata mie mi-e f bine,  nu am mai facut un plin de anul trecut... plus ca nu ma  mai stresez atat in fiecare zi.

BRAVOOOO!!!! te felicit pentru aceasta atitudine...mi-as fi dorit si eu sa pot avea alternative, din pacate la mine vorbim de cca 30-35 km serviciu-casa
Suzuki SX4 1,6 GS 4W 2008 - Sunlight Copper
Suzuki Wagon R+ 1,3 2003 - Special Edition
 武士の伝説の息子