Autor Subiect: Cele mai frumoase drumuri din tara noastra  (Citit de 12845 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bilciu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 134
  • Gen: Bărbat
Cele mai frumoase drumuri din tara noastra
« : 14.Oct.2010, 11:10:28 p.m. »
Dupa ce am scos toate revistele din dulap am gasit coperta cu pricina.. Top Gear septembrie 2007. In acest numar sunt prezentate 80 din cele mai interesante drumuri din lume. Pentru Romania sunt rezervate 3 pagini si exact 14 drumuri. Aveti in vedere ca acest articol este facut la nivelul verii anului 2007.
http://img339.imageshack.us/f/p1resize.jpg/
http://img839.imageshack.us/f/p2resize.jpg/
http://img826.imageshack.us/f/p3resize.jpg/

Pe langa cele enumerate aici am gasit si eu de-a lungul timpului diverse fasii de asfast foarte interesante ce ar merita mentionate pentru viraje, peisaje sau pentru calitatea asfaltului: DN1A Ploiesti-Valeni-Cheia-Brasov, DN2D Focsani-Tg. Secuiesc, DN17A Sucevita-Campulung Moldovenesc, DJ106A Sibiu-Paltinis, DN1E Brasov-Poiana Brasov-Rasnov, DN73 Bran-Rucar-Campulung, DN73 Predeal-Paraul Rece-Rasnov.

Putem incerca sa legam un traseu de weekend de 7-800km in care sa bifam cateva din aceste drumuri.
鈴木 - ウェイの生活

ioan.bilciurescu@suzuki-autonet.ro www.suzuki-autonet.ro
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Cele mai frumoase drumuri din tara noastra
« Răspuns #1 : 14.Oct.2010, 11:24:31 p.m. »
Din cele aminite eu am parcurs deja cateva (Transfagarasan, Transalpina, Valea Oltului, Baia de Arama - Tg Jiu care cred ca-i asfaltat acum, E85 de o mieoptezecisiunudeori - consoarta moldoveanca :P, 6, 7, 8, 9 :x, 10 - din cate stiu eu acum este asfaltat ok si 12 :P)

Drumul catre Constanta pe DN3 il am in plan de foarte mult timp :P Deci am putea incerca Bucuresti - Constanta pe DN3 (deci varianta din revista Constanta - Ostrov). Pe traseu avem si Tropaeum Traiani
« Ultima Modificare: 14.Oct.2010, 11:31:49 p.m. de cristyyy2003 »
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline Forte

Re: Cele mai frumoase drumuri din tara noastra
« Răspuns #2 : 15.Oct.2010, 12:48:54 a.m. »
O idee buna sa ajungeti prin Cta, dar nu in urmatoarele 4 weekend-uri cand eu lipsesc de aici, daca se poate pe 13-14 noiembrie si mergem si putin pe nisip si apoi va intoarceti ori pe la Macin/Braila ori prin Bulgaria!

O idee de traseu: http://www.bikemap.net/route/730640

Offline Maioru

Re: Cele mai frumoase drumuri din tara noastra
« Răspuns #3 : 15.Oct.2010, 08:46:11 a.m. »
Am facut DN3 acum patru ani, dar dinspre Constanta spre Bucuresti. Am trecut si pe la biserica Dervent, Adamclisi si traversare cu bacul pe la Ostrov. Soseaua foarte buna, marcata, am intalnit campuri cu maci, floarea soarelui, podgorii - ne-a placut foarte mult. Din trei drumuri in Bulgaria, doua le-am facut cu traversare pe la Ostrov.
MAIORU SX4 1,6 GS 4WD S.COPPER-2009
 

Offline sfichiu

Re: Cele mai frumoase drumuri din tara noastra
« Răspuns #4 : 31.Ian.2011, 07:07:10 p.m. »
...am mers recent pe ruta Suceava-Cluj-retur,pot sa zic ca drumul e ok!... ;-)
  • VITARA S ,Matiz
 

Offline statescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Cele mai frumoase drumuri din tara noastra
« Răspuns #5 : 02.Feb.2011, 05:53:41 p.m. »
De la noi, Transalpina este de departe cel mai fain, mai ales acum cand este aproape integral asfaltat :clap:. Pentru unii poate era mai bine sa ramana neasfaltat :D

http://transalpina.biz/

 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Cele mai frumoase drumuri din tara noastra
« Răspuns #6 : 02.Feb.2011, 07:18:18 p.m. »
E ok sa fie asfaltat...asa ne putem bucura toti de el. Ce as vrea eu....e sa fie o taxa de intrare pe traseu iar banii astfel stransi sa fie folositi pentru conservarea traseului intr-o stare buna din toate punctele de vedere :)
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline adir

Re: Cele mai frumoase drumuri din tara noastra
« Răspuns #7 : 09.Ian.2012, 07:57:47 p.m. »
Iti doresti inca o taxa? Nu sunt destule taxe in benzina, taxa locala pe masina, taxa de inmatriculare, taxa in pretul masinii, rovigneta, pe toate aceste taxe tu platind deja o taxa, mai vrei inca una?
  • SX4
 

Offline bogdanb

Re: Cele mai frumoase drumuri din tara noastra
« Răspuns #8 : 11.Mai.2012, 04:27:44 p.m. »
Am si eu un exemplu: in Sinaia, de la Cuibul Dorului spre saua Baicului (sau asa ceva)



Drumuri frumoase avem multe. Se pare ca vointa de a pastra un mediu curat in lungul lor nu prea este.
SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)
 

Offline Cristi (XTI)

Re: Cele mai frumoase drumuri din tara noastra
« Răspuns #9 : 17.Mai.2012, 10:30:26 p.m. »
Apropo de drumul acesta... Suntem in campanie electorala pentru alegerile locale, dupa cum se poate citi printr-o "anumita parte" din presa damboviteana:ochiu:
Jimny 2019 GLX MT Kinetic Yellow