Autor Subiect: ULTIMA SPAGA FRATILOR!!!!  (Citit de 5762 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline whizzy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2040
  • Gen: Bărbat
Re: ULTIMA SPAGA FRATILOR!!!!
« Răspuns #20 : 18.Mai.2010, 11:30:07 p.m. »
@danker  nota 10 ... si bine zis cu Base  =))

P.S. Mesajul scris de cineva devine o proprietate; dupa 15' mi se ia dreptul de a reveni la el !!!??? Inteleg sa fie monitorizat dar nu un drept ingradit.

asa se pare ...

Deci eu ma simt ca la serviciu cand aflu de o decizie luata de 2-3 oameni exact cand imi e lumea mai draga =)) (imi convine nu-mi convine aia e... ia cu paine gicutule sa nu ti se aplece)

 ... eu ma aflu aici acum: Suzuki Club ROMANIA > La un pahar de vorba ;) > Cafenea > Post reply ( Re: ULTIMA SPAGA FRATILOR!!!! ) .. CAFENEA ? ...inteleg moderatori admin etc .. dar totusi sa nu uitam ca e un forum si ca membrii avem si drepturi ... sau nu?

@Khaos: "Unele probleme nu prea pot fi lamurite, si se nasc astfel prea multe pagini de discutii, care uneori dau in cearta, violente verbale sau mai stiu eu ce. Am avut ceva exemple pe acest forum, asa ca sunt de evitat. Mai mult nu ma bag pentru ca nu sunt foarte in tema."

1. Rog moderatorii sa ne explice ce avem voie sa vorbim si ce nu ... sau ce vorbiti voi la o cafea si cum va comportati cand aveti ceva de zis in contradictoriu intr-o discutie

2. "Mai mult nu ma bag pentru ca nu sunt foarte in tema" daca nu esti in tema e bine sa nu te bagi de la bun inceput

3. "se nasc astfel prea multe pagini de discutii" avem o limita la numarul de pagini? sau ... ?
pe aceste discutii se face trafic ;)

4. eu daca nu sunt de acord cu ce zice user-ul @x cum trebuie sa ma comport ?


...so chiar astept explicatii si nu de genul asa vrea nu stiu cine ... sau ma rog

pff ce m-am enervat cu topicul asta :P
 

Offline Laurentiu

Re: ULTIMA SPAGA FRATILOR!!!!
« Răspuns #21 : 18.Mai.2010, 11:43:03 p.m. »
1. Bai aici e ca la piata. In loc sa se discute ceva interesant strict pe subiect,ati dat-o in diverse.
2. Asta e....suntem o tara de struti si nu de vulturi(cum bine a zis fata aceea), v-ati obisnuit sa stati cu capul in nisip si fundu afara(ma refer la romani in general). Pacat
1. E ca in bazar. La piata se mai negociaza insa aici, nu e voie  :).
Discutia serioasa "pe subiect" este in alta parte pe un alt topic cu acelasi nume ;).
Cam pe aici e discutia dar cred ca cineva s-a incurcat cu mutarea si lipirea mesajelor: http://www.suzuki-club.ro/forum/cafenea/re-ultima-spaga-fratilor!!!!/

2. Strutul e totusi ceva definit. Noi sintem ceva de genul cercostrutopitecus si stam cu fundul acolo unde vrem noi :).

P.S. Valy, ai grija ca nu mai poti reveni la mesaj pt modificare dupa 15 min. de la trimiterea lui in "eter" asa ca, ai mare grija ce si cum scrii.
« Ultima Modificare: 18.Mai.2010, 11:54:48 p.m. de Laurentiu »
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: ULTIMA SPAGA FRATILOR!!!!
« Răspuns #22 : 18.Mai.2010, 11:50:54 p.m. »
-Isi  mai varsa lumea naduful si supararea si ce? ..hai sa-i mai si lasam. :(
Deci ne abatem de la tema topicului si il facem unul de varsat naduful? Naduful pe tara sau unul pe celalalt?
Daca e a doua parte ma ofer tinta pentru recreere ;)

P.S. Io zic sa schimbam titlul topicului a.i. daca intra cineva nou topicului sa nu ii fie inselate asteptarile
@danker  nota 10 ... si bine zis cu Base  =))

P.S. Mesajul scris de cineva devine o proprietate; dupa 15' mi se ia dreptul de a reveni la el !!!??? Inteleg sa fie monitorizat dar nu un drept ingradit.

asa se pare ...


Daca navighezi putin pe forum ai sa gasesti multe postari ulterioare care nu mai au nicio noima cand un user care naste o dezbatare (fie ea pozitiva ori negativa) iar peste cateva ore vine si sterge tot punand trei puncte restul topicului ramane fix in ...aer.


Deci eu ma simt ca la serviciu cand aflu de o decizie luata de 2-3 oameni exact cand imi e lumea mai draga =)) (imi convine nu-mi convine aia e... ia cu paine gicutule sa nu ti se aplece)

Echipa de moderare  e chiar una stufoasa a.i. deciziile care sunt luate la un moment dat sa nu fie luate aiurea...in mod abuziv sa zicem. Au fost momente cand au fost luate decizii eronate (vezi cenzurarea cuvantului Softpedia) unde ulterior s-a revenit pentru ca feedback-ul a fost negativ.
... eu ma aflu aici acum: Suzuki Club ROMANIA > La un pahar de vorba ;) > Cafenea > Post reply ( Re: ULTIMA SPAGA FRATILOR!!!! ) .. CAFENEA ? ...inteleg moderatori admin etc .. dar totusi sa nu uitam ca e un forum si ca membrii avem si drepturi ... sau nu?
Vezi mai sus!
@Khaos: "Unele probleme nu prea pot fi lamurite, si se nasc astfel prea multe pagini de discutii, care uneori dau in cearta, violente verbale sau mai stiu eu ce. Am avut ceva exemple pe acest forum, asa ca sunt de evitat. Mai mult nu ma bag pentru ca nu sunt foarte in tema."

1. Rog moderatorii sa ne explice ce avem voie sa vorbim si ce nu ... sau ce vorbiti voi la o cafea si cum va comportati cand aveti ceva de zis in contradictoriu intr-o discutie

2. "Mai mult nu ma bag pentru ca nu sunt foarte in tema" daca nu esti in tema e bine sa nu te bagi de la bun inceput

3. "se nasc astfel prea multe pagini de discutii" avem o limita la numarul de pagini? sau ... ?
pe aceste discutii se face trafic ;)

4. eu daca nu sunt de acord cu ce zice user-ul @x cum trebuie sa ma comport ?


...so chiar astept explicatii si nu de genul asa vrea nu stiu cine ... sau ma rog

pff ce m-am enervat cu topicul asta :P


1. Vezi Regulament si mai mult decat bun simt si respect fata de sine in primul rand atunci cand apas butonul Post.
3. Nu dar sa zicem ca e bine ca titlul sa reflecte cat de cat continutul topicului.
4. Vezi 1


SPOR,
Cristi

P.S. @Laurentiu postarile se pot edita in acest moment, 30 min. @Laurentiu majoritatea comunitatilor virtuale permit editarea mesajelor timp de 1-2-3-4h dar deloc daca exista un raspuns la postarea ta! La noi timpul de editare a fost de 24h fara nicio alta reglementare. Intotdeauna ai avut dreptul la replica si la opinie..NIMENI nu ti-a ingradit acest drept.
P.P.S. @danker parerea mea personala este ca ai facut o afirmatie gratuita....daca te uiti putin inapoi la postarile tale poate ai sa iti revizuiesti opinia.... sau nu.
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline hugbear

Re: ULTIMA SPAGA FRATILOR!!!!
« Răspuns #23 : 18.Mai.2010, 11:57:57 p.m. »
Atunci cand ..::Khaos::.. atragea atentia asupra existentei altei discutii pe aceeasi tema a facut-o cu un scop bine definit: evitarea "imprastierii" subiectelor, pentru ca cei ce citesc ulterior forumul sau incearca sa gaseasca ceva cu Search sa nu se afle in fata unui hatis. Iar informatia sa nu se dubleze, si sa uiti ce si unde ai postat. Mai mult decat atat, in noul topic 75% din postari sunt complet in afara subiectului. De fapt o sursa de off-topic si de flame a fost chiar editarea unei postari dupa ce postarii respective i se raspunsese (nici n-o sa mai repet ce naspa e chestia asta, pentru ca s-a mai spus). De aceea board-ul moderator (si nu "nu stiu cine") a luat decizia sa restaureze functia "Edit" la scopul ei initial: acela de a corecta eventulele erori aparute la tastare; pentru asta sunt suficiente (ba chiar e prea mult) 15 minute. In felul asta, fiecare e responsabil pentru ce scrie iar daca are ceva de adaugat, poate posta ulterior ceea ce are de lamurit.



S-a intrebat vreodata cineva ce tre' sa faca un moderator pe un forum? Si cum tre' sa faca ce tre' sa faca pentru ca forumul sa stea in picioare si sa fie lizibil, adica sa-si indeplineasca scopul? I-a trecut cuiva prin minte ca moderatorii ar putea fi si ei de fapt tot niste oameni, cu serviciu, familie, casa, probleme etc. si ca efortul pe care-l depun aici voluntar este pentru ca userii sa poata beneficia un forum civilizat si util?

Bine, dar de ce nu se sterg toate off-topic-urile atunci? Pentru ca un forum este in acelasi timp o zona de informare dar si de socializare. Micila "iesiri in decor" care se sting in 2-3 postari nu incomodeaza la fel de mult cum ar face-o strictetea exagerata si au si rolul de a familiariza userii unii cu altii si de a prezenta o "fata umana" noilor utilizatori. Pe de alta parte, acele off-topic-uri cu potential de degenerare in flame-uri (ca cele de pe topicul de fata) nu fac decat sa distruga subiectul principal si trebuiesc stopate inainte sa scape de sub control.


E usor? Nu. Moderatorii si adminii pot gresi? Evident, ca oameni sunt si ei. Dar putina responsabilitate inainte de a da click pe "Submit post" ar limita mult posibilitatile de eroare ale moderatorilor si, ca un "added bonus", le-ar oferi 5 minute in plus cu familia (ca sa nu mai vorbim de faptul ca s-ar elimina "vibratiile negative" de pe forum din fasa).
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline whizzy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2040
  • Gen: Bărbat
Re: ULTIMA SPAGA FRATILOR!!!!
« Răspuns #24 : 19.Mai.2010, 12:09:26 a.m. »
@cristyyy2003

diplomat ca de fiecare data ;)

"1. Vezi Regulament si mai mult decat bun simt si respect fata de sine in primul rand atunci cand apas butonul Post." = orice discutie in contradictoriu

Bun simt nu inseamna ca cineva nu are dreptul la replica .. nimeni nu a injurat nimeni nu s-a batut etc ... fiecare si-a spus opinia

@hugbear:

1. valy a vrut sa discutam pe acest topic .. acolo e pus in alt topic si deja sunt 3 sau 4 pagini peste
2. suntem in cafenea


... eu ma opresc aici, m-am calmat ... am primit raspunsurile care mi le doream ... continuam ontopic ?:)

LE: (adica 2-3 minute dupa) ... imi face cineva nota ?
« Ultima Modificare: 19.Mai.2010, 12:11:22 a.m. de whizzy »
 

Offline Laurentiu

Re: ULTIMA SPAGA FRATILOR!!!!
« Răspuns #25 : 19.Mai.2010, 12:14:01 a.m. »
Bine, dar de ce nu se sterg toate off-topic-urile atunci? Pentru ca un forum este in acelasi timp o zona de informare dar si de socializare.
Aha. De asta se sterg doar mesajele unui anumit user sau i se atrage mereu atentia ca este pe linga subiect cu toate ca discutia incearca sa lamureasca niste chestii aparute ulterior.

Ce preferati pe acest forum, discutii tehnice din care sa poti trage o concluzie buna sau "sa facem un recensamint de 4x4 ori 4x2" ???
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline hugbear

Re: ULTIMA SPAGA FRATILOR!!!!
« Răspuns #26 : 19.Mai.2010, 12:19:14 a.m. »
Mi-ar fi placut sa citezi intreg paragraful. Continea raspunsul la intrebarea ta...
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline Valy-SSS

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 166
  • Gen: Bărbat
Re: ULTIMA SPAGA FRATILOR!!!!
« Răspuns #27 : 19.Mai.2010, 12:26:10 a.m. »
In concluzie:  le dam astora ULTIMA  SPAGA pe 28 mai 2010 sau nu?? :) :baston:  Chiar sunt curios daca va merge cineva atunci sa arunce in fata Guvernului sau a Prefecturilor cate o moneda de 10 bani reprezentand ultima spaga :)
 

Offline hugbear

Re: ULTIMA SPAGA FRATILOR!!!!
« Răspuns #28 : 19.Mai.2010, 12:29:49 a.m. »
Pai cred ca o sa ne lamurim pe 29 mai, ora 00:00 cand se vor numara monezile...
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline krantz

Re: ULTIMA SPAGA FRATILOR!!!!
« Răspuns #29 : 19.Mai.2010, 12:31:18 a.m. »
Eu sa dau SPAGA la Cluj, sau o dati voi si pentru mine la Bucuresti? :D
SX4 S-Cross AllGrip 1.4 Boosterjet
SX4 1.9TD 4WD Gri metalizat