Autor Subiect: Jimny Poze & Filmulete inclusiv reclame  (Citit de 69222 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Forte

Re: Jimny Poze & Filmulete inclusiv reclame
« Răspuns #70 : 13.Iul.2010, 09:50:58 a.m. »
Cu lanturi in noroi:



Jimny in expeditie:

« Ultima Modificare: 13.Iul.2010, 09:56:16 a.m. de Forte »
 

Offline alexb25

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 229
  • Gen: Bărbat
Re: Jimny Poze & Filmulete inclusiv reclame
« Răspuns #71 : 15.Iul.2010, 09:14:03 p.m. »
O incrucisare de punti cu jimny stock (asa pare) - poate totusi are blocanti da nu se vede :-?:
« Ultima Modificare: 15.Iul.2010, 09:18:15 p.m. de alexb25 »
jimnyholic
 

Offline unde

Re: Jimny Poze & Filmulete inclusiv reclame
« Răspuns #72 : 16.Iul.2010, 08:06:08 a.m. »
 Masina e stock. Din cauza puntilor rigide cel putin 3 roti sint in contact cu solul, deci suficient cit sa treaca  :D
Suzuki Jimny 1.3i 2004
 

Offline Forte

Re: Jimny Poze & Filmulete inclusiv reclame
« Răspuns #73 : 16.Iul.2010, 01:35:52 p.m. »
Jimny nu are blocant, dar nu are nevoie de el, pentru ca este o masina foarte usoara si cu span rezolvi problema!

Ieri am fost si eu la Off-road cu Duster si am facut ca pasager urmatorul traseu!



Filmarea nu este a mea, este a unui coleg de pe forum club4x4.ro!

Cand am iesit din masina, m-am gandit daca as putea sa fac traseul cu Jimny, atunci pe moment am zis ca nu! Nu am blocant si nu pot! Dar acum am vazut filmul postat de Alex si am inteles ca da ... este un traseu usor pentru Jimny!

Explicatii:
Jimny are tractiune pe 4 roti, dar daca ramane in 2 roti in echilibru instabil, ea nu are tractiune, ma refer la o roata pe fata si o roata pe spate. Dar fiind in echilibru instabil, instabilitatea il face sa ajunga totusi in 3 roti, adica 2 roti pe sol de pe fata sau pe spate si deci vom avea tractiune pe o punte pentru a impinge masina inainte. Ultima roata, a 4-a care mai mereu este in aer, se invarte in gol (nu exista electronica care sa o opreasca), dar nu se invarte mai tare decat rotile care se invart pe pamant si imping masina in fata! Roata de pe aceeasi punte cu roata din aer nu are tractiune la sol, principiul unui diferential OPEN, dar nu avem nevoie de tractiune pe ea pentru a inainta, avem tractiune pe puntea cu ambele roti la sol!
Asa ca Jimny poate sa faca testul ... fara probleme! Deci span ... spatele impinge, ramai in 2 roti, frana scurta, cobori pe 3 roti, fata trage toata masina!
Secretul acestui test este aderenta foarte buna pe suprafata de test si lipsa obstacolelor gen trepte, busteni!

Offline rexkrokiDAU

Re: Jimny Poze & Filmulete inclusiv reclame
« Răspuns #74 : 16.Iul.2010, 02:12:55 p.m. »
multumiri pt filmulet...  :)

daca nu ar fi unele locuri unde sa fie penalizat de unghiul de atac eu cred ca si SX4 s-ar descurca fara cea mai mica problema pe traseul acela... 

Offline unde

Re: Jimny Poze & Filmulete inclusiv reclame
« Răspuns #75 : 19.Iul.2010, 11:18:29 a.m. »
Cand am iesit din masina, m-am gandit daca as putea sa fac traseul cu Jimny, atunci pe moment am zis ca nu! Nu am blocant si nu pot! Dar acum am vazut filmul postat de Alex si am inteles ca da ... este un traseu usor pentru Jimny!

Explicatii:

 Nu cred ca e nevoie. Jimny e o masina care a fost gindita din start pentru off-road, Duster-ul e un cross-over vindut de Dacia pe post de off-roader. Ce se vede in film-ul de mai sus se poate face si cu o masina cu tractiune doar pe o punte, nu am vazut pe nicaieri vreo situatie care sa necesite tractiune 4x4.
Suzuki Jimny 1.3i 2004
 

Offline gigelm5m3

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 308
  • Gen: Bărbat
Re: Jimny Poze & Filmulete inclusiv reclame
« Răspuns #76 : 19.Iul.2010, 05:34:23 p.m. »
Fix in primele sapte secunde la rampa numarul 1 daca respecti directia de mers si nu o ataci perpendicular....iti cam trebuie 4x4...tractiunea este asigurata doar de 2 roti ..pe diagonala, ok daca o ataci cu viteza te ajuta inertia dar incet risti sa ramai blocat.
 

Offline unde

Re: Jimny Poze & Filmulete inclusiv reclame
« Răspuns #77 : 20.Iul.2010, 09:42:55 a.m. »
 Fix in primele 7 secunde e o denivelare mica ce nu are nevoie de 4x4, doar de o garda mai mare. Doar nu am ajuns sa credem ca e nevoie de 4x4 pentru orice chestie care nu e asfalt drept  :-O
Suzuki Jimny 1.3i 2004
 

Offline shoricelu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 179
  • Gen: Bărbat
  • No cat should stay in my way!
Re: Jimny Poze & Filmulete inclusiv reclame
« Răspuns #78 : 28.Iul.2010, 10:13:20 a.m. »
Duster nu face fata la nici 50% din situatiile GRELE de off-road. 25% cel putin vor fi situatiile in care e nevoie de reductor. Stau sa ma gandesc ca pe o panta relativ mare, cu denivelari mari si bolovani... no way Duster  ;-) S-ar putea..... S-AR PUTEA.... sa fie mai bun in oras .... :-j

ремонт зонтов
SX4 2008 - 1.9 ddis... o bestie pentru o bestie!
 

Offline Forte

Re: Jimny Poze & Filmulete inclusiv reclame
« Răspuns #79 : 28.Iul.2010, 01:22:04 p.m. »
Ce poate face Jimny?!