Autor Subiect: Covorase tavita  (Citit de 1469 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Myhay

Re: Covorase tavita
« Răspuns #10 : 27.Mai.2021, 11:04:10 a.m. »
Inteleg ce spui. Pt mine sunt incomode astea AM cu bordura de jur imprejur si anume la pedale. Ma incurca la condus. Ba chiar ma pot incurca cu picioarele sau covorasul de pedale. Mi s a mai intamplat. E nasol de tot. De asta alea originale au bordura numai in parti si spate. Daca aveau de jur imprejur exista riscul mentionat de mine. Sunt si mai dure astea AM ca material parca un plastic tare. Oricum , apa nu ajunge la pedale pt ca nivelul podelei este mai ridicat acolo. Apa vine spre scaune si balteste la bordura care este destul de inalta , crd ca 4 cm n am masurat niciodata. Nu a dat niciodata apa pe langa.  Deci suficienta ca doar nu dam cu furtunul in masina nu? Singura problema e cea pe care a spus o Fritz dar chiar daca ar proteja cele AM si de chestia asta eu nu le as folosi.
  • Suzuki Baleno 1.2 DUALJET GLX / Granite Grey Mettalic + Vitara Hybryd ALLGRIP 1.4Boosterjet Spirit 6MT / Galactic Grey Metallic
 
The following users thanked this post: enicky

Offline ntire2000

Re: Covorase tavita
« Răspuns #11 : 27.Mai.2021, 08:22:29 p.m. »
Am revenit cu poze, asa cum i-am promis vecinului.  :D

Asa arata mocheta pe partea cea mai utilizata (a soferului) dupa 2 ani si jumatate de folosire




Meritul este exclusiv al covorasului care are protectie inclusiv sub pedale si pe zona de odihna a piciorului stâng, iar forma de tava începe chiar de sub ele.

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: FritzVonSpritz

Offline Myhay

Re: Covorase tavita
« Răspuns #12 : 27.Mai.2021, 08:49:28 p.m. »
Model de asta am avut la masina veche pana sub pedale ca in pozele tale. Cand calcam ambreiajul in speta agata pedala covorasul si pedala nu facea cursa completa din cauza covorasului ( simteam la picior) si se intampla ce am zis in postul de mai sus. Plus ca mai alunecau nitel nu fac priza pe mocheta ca cele originale. Mereu le trageam mai in jos sa nu mai agate. Disconfort total pt mine. Dar daca pe altii ii ajuta foarte bine  :good:
  • Suzuki Baleno 1.2 DUALJET GLX / Granite Grey Mettalic + Vitara Hybryd ALLGRIP 1.4Boosterjet Spirit 6MT / Galactic Grey Metallic
 

Offline ntire2000

Re: Covorase tavita
« Răspuns #13 : 27.Mai.2021, 09:33:30 p.m. »
Nu cred ca toleranta dintre pedala si podea este reglata din fabrica atât de mica (sub 1 cm) încât un covoras de genul sa incomodeze.
Mai degraba cred ca era ori prost reglata, ori cursa ambreiajului era modificata dupa o interventie "mioritica" prin service.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Myhay

Re: Covorase tavita
« Răspuns #14 : 27.Mai.2021, 10:05:19 p.m. »
Nu s a umblat la pedala niciodata. Asa era cursa pedalei si designul in zona aia nu stiu. Dar covorasul avand buza aia ridicata de cativa cm o agata. Ca era model tavita dar avea de jur imprejur buza tavita inclusiv spre pedale. Sau presam pe ea cand calcam pedala si simteam era incomod.
  • Suzuki Baleno 1.2 DUALJET GLX / Granite Grey Mettalic + Vitara Hybryd ALLGRIP 1.4Boosterjet Spirit 6MT / Galactic Grey Metallic
 

Offline enicky

Re: Covorase tavita
« Răspuns #15 : 27.Mai.2021, 11:08:19 p.m. »
 Da si eu a trebuit sa le dau mult in fata ca sa nu agate pedala si a ramas un spatiu liber spre scaun, practic nici nu ajungeau la gaurile de fixare si mult praf se ducea pe mocheta, chiar daca imi placea ca era protejat si locul de odihna. Dupa cum se vede si astea originale tot tavita sunt, iar in zona pedalei, cade cel mult ceva praf, grosul cade in tavita cand te urci. Asa sunt si cele de la Vitara si sunt ok.
  Ale tale @ntire2000 nu vad cat ajung spre scaun, dar poate ai nimerit un model mai bun si acopera mai bine.

   Apropo :
 Donez presuri fata pentru S-Cross sau Vitara, putin folosite, in stare f. buna, doar trebuie putin spalate, contra unei sticle de vin, sau similare. :)
Mai mult de o saptamana nu le tin, daca nu sunt doritori, le arunc.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline augustinionut

Re: Covorase tavita
« Răspuns #16 : 09.Nov.2021, 07:33:08 p.m. »
  • Baleno 1.2
 

Offline augustinionut

Re: Covorase tavita
« Răspuns #17 : 12.Nov.2021, 03:35:43 p.m. »
Seamana cu alea de mai sus.
  • Baleno 1.2
 

Offline ntire2000

Re: Covorase tavita
« Răspuns #18 : 12.Nov.2021, 03:39:16 p.m. »
Sunt facute de acelasi producator.
Ale mele arata identic cu cele din poza ta (modelul imprimat e acelasi), marginile sunt înalte.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού