Autor Subiect: Covorase tavita  (Citit de 1470 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline augustinionut

Covorase tavita
« : 25.Mai.2021, 10:04:32 p.m. »
Are cineva asa ceva? daca da, de unde? Poze, linkuri....
  • Baleno 1.2
 

Offline ntire2000

Re: Covorase tavita
« Răspuns #1 : 25.Mai.2021, 10:42:36 p.m. »
Uite aici.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ntire2000

Re: Covorase tavita
« Răspuns #3 : 26.Mai.2021, 02:45:41 p.m. »
Greu de gasit  :) : https://piese.radacini.ro/baleno-2015-prezent/set-covorase-cauciuc-baleno-2015-prezent-75901-68pl1-000.html
  Sau : https://piese.radacini.ro/baleno-2015-prezent

Colega, omul a specificat clar ca vrea covorase tip tavița:fluier:
Astea se gaseste un pic mai greu ;) si exista riscul de țepe.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Myhay

Re: Covorase tavita
« Răspuns #4 : 26.Mai.2021, 05:14:36 p.m. »
Pai…cele originale de pe radacini cum a postat enicky nu sunt tip tavita? Ale mele sunt. Sau daca se doreste un model cu tavita mai adanca asta e altceva. Desi nu stiu daca ajuta mai mult. Cele originale pe care le am si eu sunt suficient de adanci…pentru mine…
  • Suzuki Baleno 1.2 DUALJET GLX / Granite Grey Mettalic + Vitara Hybryd ALLGRIP 1.4Boosterjet Spirit 6MT / Galactic Grey Metallic
 

Offline ntire2000

Re: Covorase tavita
« Răspuns #5 : 26.Mai.2021, 10:09:08 p.m. »
La jegul si noroaiele din tara noastra alea cu o bordura de 1 cm sunt total inutile, atâta doar ca nu calci direct pe mocheta, în schimb se cam revarsa tot pe lânga ele.
Eu mi-am luat din astea cu margini de 4 cm, de multe ori se aduna balta în interiorul lor.
Dupa 2 ani, mocheta masinii arata ca noua.

PS: pretul ambelor variante e comparativ cam acelasi, utilitatea în schimb difera enorm.

Varianta originala are borduri doar pe laturi, cealalta e complet bordurata.

  vs. 
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: augustinionut

Offline enicky

Re: Covorase tavita
« Răspuns #6 : 27.Mai.2021, 12:37:14 a.m. »
  Mda, sotiei nu i-au placut covorasele low-cost pe care le luasem pentru S-Cross, asa ca am luat un set originale de la Radacini, apropo au o oferta acum, aduse acasa, cu transport gratuit si le am in casa(inca n-a dat nimeni cu aspiratorul in masina!) asa ca de curiozitate le-am masurat marginea : are fix 4(patru)cm.
Calitatea e net superioara, si la 212lei era normal sa fie bune si pentru noi, chiar daca la noi nu-i chiar asa zloata.
   Asa ca pozele nu spun totul, chiar daca ai decupat/dospit/marit niste foto de pe net, eu le am live, langa mine, daca vrei si un selfie cu ele... :-))
P.S. Ca model sunt ca cele de Vitara, doar forma difera.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline FritzVonSpritz

Re: Covorase tavita
« Răspuns #7 : 27.Mai.2021, 08:43:59 a.m. »

Dupa 2 ani, mocheta masinii arata ca noua.


Si acolo sub acceleratie, unde nu ajunge covorasul?  Intreb, din cauza ca la mine acolo s-a format un fel de noroi intarit, care nici la aspirat nu mai iese  :->...........Poate ar trebui sa frec cu ceva perie, sa dau cu o carpa umeda, solutie de curatat, variante.....

  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 

Offline ntire2000

Re: Covorase tavita
« Răspuns #8 : 27.Mai.2021, 08:49:12 a.m. »
Covorasul original nu ajunge, fix asta a fost motivul pentru care le-am schimbat în prima luna de utilizare a masinii.
In schimb, cel aftermarket e mai lung - o sa fac poza sa vezi cum arata.

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: FritzVonSpritz

Offline enicky

Re: Covorase tavita
« Răspuns #9 : 27.Mai.2021, 10:55:08 a.m. »
   La mine e tocmai invers, cel de la sofer e scurt, celellate sunt ok, d-aia le-am schimbat. Si plus ca e un cauciuc rigid, oricum sunt departe de cele originale.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: Myhay