Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 667870 ori)

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14411
  • Thanked: 3403 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Va multumesc pentru sprijin!

In legatura cu sintagma "prost", stiu doua zicale:
1. Prost sa fii, noroc sa ai!
2. Prost sa fii, dar sa-ti revii!

Colegu' @Laurentiu:  am articulat bine?

Off-topic: am invatat  mult de la un copil obraznic (acum este student la Farmacie):
Cand era intrebat de ce face prostii, el raspundea: De prost ce sunt!  Asa mai scap si eu si acum de multe intrebari neconvenabile...  #:-S
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline Laurentiu

Colegu' @Laurentiu:  am articulat bine?
La tine am oareshce pretentii.

Noaptea generalilor...  :baston:
Un izmenar si un fierar-betonist. A fost buna pt unii "revolutia" din 1989.

am invatat  mult de la un copil obraznic (acum este student la Farmacie):
Cand era intrebat de ce face prostii, el raspundea: De prost ce sunt!  Asa mai scap si eu si acum de multe intrebari neconvenabile...  #:-S

 
« Ultima Modificare: 25.Mar.2016, 05:48:57 p.m. de Laurentiu »
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14411
  • Thanked: 3403 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Nea' Nicu' bea șampanie!  O poza originală din tinerețe,  pe care n-am mai vazut-o pana acum. Mulțumesc! 
Mi-aduc aminte ca ne-au pus sa scandam in  1972 la Sala Palatului : Tovarăși,  sa va fie conferința corabie in zbor către viitor! După care ne-au dat o ciocolata și un Cico.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline Laurentiu

1. Nea' Nicu' bea șampanie!  O poza originală din tinerețe ... Mulțumesc! 
2. Mi-aduc aminte ca ne-au pus sa scandam in  1972 la Sala Palatului : Tovarăși,  sa va fie conferința corabie in zbor către viitor! După care ne-au dat o ciocolata și un Cico.
1. Cu placere.

2. Tot v-ati ales cu ceva. Azi nu se mai da nimic (eventual niscaiva bastoane ori lacrimogene) oricit ai scanda pt drepturile tale si ale altora.  :)
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline saureign

remarc sintagma: "azi nu se mai da". Aici e una din diferente intre conservatori vs. modernisti. Inainte "se dadea", trebuia doar sa zici traiasca si infloreasca, eventual sa dai si cu subsemnatu pe la secu, si aveai un job si un apartament comunist. Ba chiar mai luai si pt acasa de la job, ca doar era "al nostru, al tuturor". Azi, trebuie sa lupti, mai ales pentru drepturi; nimic nu e de-a gata in Romania de azi, pretins democrata si mult-prea-libera (exces de libertate prost inteleasa). De-a gata este numai pentru onor politicienii si gastile lor mafiote.
De aceea se (mai) iese pe strazi, unii oameni chiar cred ca traiesc intr-o democratie, si cer anumite schimbari - bravo lor. Cei care inca asteapta "sa se dea" prefera televizorul sau alte activitati domestice. Cand masa critica va constientiza ca - de fapt - nu se da nimic, ca orice nelegiuire ii afecteaza si pe ei intr-o anumita masura, ca trebuie sa lupti, sa ceri, sa te misti, sa conlucrezi, abia atunci tara asta mai are o sansa.
  • Swift 2019 allgrip
 

Offline Laurentiu

remarc sintagma: "azi nu se mai da". Aici e una din diferente intre conservatori vs. modernisti.
Iar aici vei gasi alte diferente daca o asculti cu atentie.  :)



P.S. Si un ADEVAR pe care atunci (multi dintre noi) nu l-am inteles si nici nu l-am crezut.

« Ultima Modificare: 28.Mar.2016, 07:00:25 p.m. de Laurentiu »
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline shpeedy

Astept cu interes ca respectiva "romantza" sa fie inclusa in programa scolara si cantata pe post de imn la inceputul cursurilor.  =))

La cata chintesenta a istoriei acestui popor e bagata in versurile alea, ar fi chiar pacat...  :-))

LE: vad ca s-a mai adaugat un filmulet - se trece la artileria grea...  >:)
« Ultima Modificare: 28.Mar.2016, 07:10:25 p.m. de shpeedy »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline Laurentiu

se trece la artileria grea...  >:)
Usoara sau grea (artileria), adevarul nu poate fi contestat de nimeni. De la mai bine de o  posta se vede ca am ajuns carutza Europei.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline shpeedy

Daca macar un sfert din energia asta - irosita pe adusul aminte si evocarea vremurilor glorioase in care demagogia/populismul/nationalismul erau la ordinea zilei - ar fi folosita pentru o (mica) introspectie amanuntita a alegerilor facute de-a lungul timpului (cu efectele respectivelor alegeri) de mare parte a acestei natii si tot ar fi bine...  ;)
« Ultima Modificare: 29.Mar.2016, 09:38:59 a.m. de shpeedy »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline Laurentiu

Daca tot invoci starea de bine in care s-a aflat ("epoca basesecu") si in care se afla acum tara, te-as intreba: de ce pleaca tot mai multi si nu se reintorc romanii din pribegie? De ce nu vin sa investeasca, sa munceasca, sa traiasca si sa-si plateasca AICI birurile catre stat? Ori le convine sa fie SCLAVI pe alte meleaguri? De ce au iesit ciobanii si fermierii in strada? Probabil de prea mult bine. De ce se incearca sa se distruga TOT ce ar merge bine?

Raspunsul e unul singur: E mult mai rau ca inainte (de "revolutie"). Am fost vinduti (tocmai ce spunea "artileria grea"). Sintem ca un hoit de care trage fiecare pradator in functie de marime si agresivitate iar daca nu vezi ce se intimpla in tara, da-mi voie sa-ti spun ca esti intr-adevar orb. Bucurestiul nu e ROMANIA. Romanii, din '90 incoace au dorit s-o duca mai bine dar a fost din ce in ce mai rau. De aici incepe sa apara nostalgia si parerea de rau dupa vremurile trecute. Eram STAPINI si nu SCAVI la noi acasa.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!