Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 667866 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline fireburn

Eu, de cand nu mai raspund astia la numerele verzi, sun la d-alea rosii :)

Eu, voi trai si muri aici, in tara, cam indiferent ce se va intampla in viitor.
Sunt si eu de parerea lui Cad, ca se poate si la noi.
E adevarat, eforturile sunt uriase, comparativ cu ce eforturi depun altii pentru un trai decent.
In plus decent la noi nu este egal cu ce inseamna decent in alte parti.
Om fi o natie chinuita de altii (si de ai nostri, care ne conduc), dar suntem supravietuitori, indiferent cat ne-au calcat in picioare (si cat ne vor mai calca).
O bucata de paine mananc si eu, chiar daca e mai mica, neagra, acra.....

M-am simtit bine pe unde am fost, dar niciodata ca acasa.
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 

Offline toma

Dar sunt convins ca se va putea trai binisor si in Romania peste ani de zile (ma refer la viitorii salariati/patroni/PFA), poate chiar mai in siguranta decat in alte tari. Sau mai liber. Doar sa vrei sa muncesti, nu sa stai pe banii parintilor.

            Pana la urma cine vrea sa munceasca va realiza ceva, cine se vaita ca e frig afara, ca e "astia la putere", ca ...etc. s.a.m.d., cu asta va ramane !

Teama mea nu este ca voi muri de foame eu sau copii mei in Romania viitorilor ani.

Teama mea este ca ne indreptam din nou cu pasi repezi spre genul de societate in care "supravietuirea" presupune "sa te descurci", sa ai PCR (pile, cunostine si relatii), in care in loc sa dezvoltam civismul ne vom intoarce la punerea burtii proprii inaintea oricaror principii, in care meritocratia este doar un cuvant in dictionar al carui sens il cunosc si inteleg prea putini, in care vom alege din nou sa ne ferim privirea cand nedreptatile se comit in jurul nostru, bucurosi ca macar nu suntem noi tinta lor, in care moralitatea este mereu relativa, in care carnetul de partid iti este mai util ca diploma.

Teama mea este ca tipul de om care as vrea sa devina copii mei va fi marginalizat, exclus, mereu impotriva curentului sfarsind fie ca "inadaptabil", "golan", "nesanatos" fie fugar din propria tara, ingrosand numarul milioanelor care deja au ales sa nu mai lupte pentru ca toate astea sa nu devina realitate.
« Ultima Modificare: 27.Feb.2018, 05:00:37 p.m. de toma »
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: shpeedy, JMu

Offline enicky


Ai mai vorbit cu respectivii cam cum mai vad ei lucrurile cu "revolutia fiscala"...
              Cu doi dintre ei chiar am vorbit sa stii, chiar le spuneam ce forfota  a fost la noi in Dec. si Ian., iar raspunsul lor chiar m-a mirat, cat de simplist priveau faptele.
   Raspunsul a fost cam asa : "eu n-am timp de politica, am afaceri, iar pt. treaba asta am contabili..."
Cu cine rămân copiii acasă? Cine le plătește părinților zilele libere sau de concediu?   :-O
Daca ai vedea acum ce-i in Bucuresti, n-ai iesi cu copilul afara !!!
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline rexkrokiDAU

Știu ce înseamnă viscolul, am prins câteva când locuiam în București.  Dar nu e vorba să ieși la plimbare, e vorba până la urmă de îndeplinirea unor obligații sociale și profesionale.


Cât despre patronul de care zici asta e ca în sondajul ăla din anii '90...

Știați ca apa conține de două ori mai mult hidrogen decât oxigen?
Nu știam dar nu mă interesează,  eu beau Coca-Cola

Offline shpeedy

@toma: la temerile tale mai poti adauga una - lipsa de incredere...

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline NicNic

Tocmai ce am vorbit cu cel mic. Este clasa a 11-a.
Era bucuros ca nu mai merge la ore, sapatamana asta.
Asa ca l-am intrebat cand va recupera aceste ore: i-a pierit entuziasmul dintr-odata...

Oare amanarea acestor ore este un lucru bun?
Pentru copii, cat si pentru parinti?

  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14411
  • Thanked: 3403 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Eu cred ca primarita a anulat scoala saptamana asta in principal din cauza ambuteiajului in trafic.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: saureign

Offline ...

Intotdeauna elevii s-au bucurat ca nu s-a facut scoala, indiferent de motive. Recuperarea, de multe ori, e ca la noi: pe hartie. Sau din mers. Sau niciodata. Ce tot atata scoala? Bunicii nostri au terminat 2-4 clase si n-au avut nevoie de mai mult :D
 
 

Offline enicky

... e vorba până la urmă de îndeplinirea unor obligații sociale și profesionale.
     Ma rog, nu te contrazic, daca scoala o numesti obligatie sociala/profesionala, ok, dar  ca primarita stie probabil ce inseamna sa mergi cu copilul intr-unul din spitalele bucurestene si ca e de ajuns ca 1-2 copii sa fie bolnavi si contamineaza toata clasa.
     Dar se pare ca unora le place sa mearga prin spitale, sa dea bani la farmacie si sa-si chinuiasca copilul, doar sa nu fie el deranjat de la job. A avea copil inseamna sa-ti asumi niste responsabilitati pe de-o parte, iar pe de alta parte sa nu confundam scoala cu un loc unde iti lasi copilul cat timp esti la serviciu. ....Evident ca nu toti avem aceeasi opinie.
     Parerea mea....
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline rexkrokiDAU

Lăsați găluşca asta cu copiii bolnavi. Nu e vorba de ei, ci de ceilalți. Copilul bolnav nu îl duci oricum la școală,  indiferent ca afară e viscol sa nu. :)

Eu ma refeream la obligațiile sociale și profesionale ale părinților și ale autorităților,  nu era vorba de copii.