Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 667849 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline ...

Sunt constient de asta. Dar sunt convins ca se va putea trai binisor si in Romania peste ani de zile (ma refer la viitorii salariati/patroni/PFA), poate chiar mai in siguranta decat in alte tari. Sau mai liber. Doar sa vrei sa muncesti, nu sa stai pe banii parintilor. Am zis doar ca sunt reticent, nu si ca nu o fac (that is, contribui din greu la sanatate, pensii si imi duc copiii prin destul de multe tari straine, astfel incat pot singuri compara). Pe vremuri era vorba de saracie, acum e vorba efectiv de scaderea si imbatranirea populatiei active.
 

Offline cristidav

Nu zic ca n-ar fi asa. Eu am pierdut startul. Nici n-am nu stiu ce job, nici n-am plecat cand trebuia sa plec. Acum, cu doi copii, m-as chinui (sunt mai multi factori care intaresc afirmatia asta, e intoarsa pe toate partile). O sa ma scoata astia la pensie la 68 de ani, ca doar e directiva europeana. La varsta aia... Nu vreau sa plec, n-as vrea sa plec (daca mi s-ar oferi ceva sigur, ceea ce nu e cazul, maine as accepta minusurile si as pleca), n-as vrea sa-mi plece nici copiii, dar asta e situatia.
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline shpeedy



Dar sunt convins ca se va putea trai binisor si in Romania peste ani de zile (ma refer la viitorii salariati/patroni/PFA), poate chiar mai in siguranta decat in alte tari. Sau mai liber. Doar sa vrei sa muncesti, nu sa stai pe banii parintilor.

Pe bune?! Chiar ai aceasta convingere?!

Presupunand cazul fericit in care PSD-ul ajunge la cosul istoriei in urmatorii ani, cred ca avem suficiente dovezi de metehne adanc inradacinate in ADN, metehne ce ne vor mentine intr-un echilibru precar intre Occident si Orient, intre democratie si Rusia...



Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline cristidav

... ne vor mentine intr-un echilibru precar intre Occident si Orient, intre democratie si Rusia...
Mda... Mereu am fost la marginea imperiilor...
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline ...

Da, @shpeedy, am aceasta convingere. Idealista, buna sau proasta, dar e a mea. Oriunde in lume, in afara de regimurile dictatoriale, se poate munci si trai onorabil, daca vrei si esti sanatos. Nu m-oi mandri eu cu valorile noastre, dar exista si vor ramane printre noi, zic eu, suficiente exemplare Româno Sapiens, pentru a nu disparea ca natie.
Nu exclud, desigur, posibilitatea ca dupa decesul parintilor/socrilor, daca imi emigreaza copiii, sa ne ducem dupa ei, pentru ca si noi am fost ajutati si ne-au venit de la distanta parintii/socrii.
 

Offline shpeedy

Dincolo de idealism (de care poate sufar si eu - ca altfel nu-mi explic cum de am putut iesi atatea seri in strada), realitatea ne cam contrazice...

Plus ca mai exista si niste carti scrise, care ne explica de ce suntem unde suntem. Recomand:
- http://www.elefant.ro/ebooks/carte/istorie/studii-istorice/de-ce-esueaza-natiunile-originile-puterii-ale-prosperitatii-si-ale-saraciei-259658.html
- http://www.elefant.ro/ebooks/carte/istorie/studii-istorice/romania-si-europa-acumularea-decalajelor-economice-ivii-iiiii-159006.html



Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline rexkrokiDAU

Gabriela Firea:Toata saptamana gradinitele si scolile din sistemul de stat vor fi inchise

http://mobile.hotnews.ro/stire/22311782

Cu cine rămân copiii acasă? Cine le plătește părinților zilele libere sau de concediu?   :-O

Offline enicky

           Acum daca traiesti intr-un scepticism permanent, la fel sunt si ideile si realizarile !
 De unde si vorba " ai grija ce-ti doresti, ca aia ti se intampla".
           Pana la urma cine vrea sa munceasca va realiza ceva, cine se vaita ca e frig afara, ca e "astia la putere", ca ...etc. s.a.m.d., cu asta va ramane !
           Cunosc firme/companii care s-au ridicat de jos prin munca cinstita, fara sa-i preocupe politica si deci fara contracte preferentiale .
 
  https://www.dcnews.ro/scandal-privind-inchiderea-colilor-oana-dobre-dimofte-posibil-sa-fie-i-un-pic-de-racoare-prin-iad_581650.html
« Ultima Modificare: 27.Feb.2018, 12:36:18 p.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline shpeedy

Ce bine vorbesc unii din postura de bugetari...

Ai mai vorbit cu respectivii cam cum mai vad ei lucrurile cu "revolutia fiscala" si cu predictibilitatea mediului de afaceri sau cu disponibilitatea resurselor umane?

Intorcandu-ma dupa mai bine de 10 ani inapoi la scoala, am avut un soc nu atat in privinta actului de invatamant (desi si acolo sunt probleme), cat din partea masteranzilor. Asa ca am o idee cu privire la viitorul nostru ca natie...

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline NicNic

Gabriela Firea:Toata saptamana gradinitele si scolile din sistemul de stat vor fi inchise

http://mobile.hotnews.ro/stire/22311782

Cu cine rămân copiii acasă? Cine le plătește părinților zilele libere sau de concediu?   :-O

"Ii inteleg pe parinti, dar ii rog sa gaseasca solutii in familie, intre cunoscuiti, dar sa nu ii lase pe copii in viscol, in ger. Cred ca este o masura legala si responsabila. Pentru cazurile in care o familie nu gaseste o solutie, venim in ajutor la numarul nostru verde si primaria generala prin DGASPC si primariile de sector vor gasi solutii pentru aceste situatii punctuale in care parintii nu au gasit pe nimeni sa supravegheze copiii. Dupa cum transmite ANM, lucrurile nu arata bine toata saptamana, va fi in continuare ger", a declarat primarul general.

 :D

Doamna Firea suna si ea la numarul ei verde ?
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!