Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 667344 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline enicky

  A omis sa mentioneze si din ce familii proveneau cei mai sus mentionati....  ! :-?
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ...

Daca te aprob, o sa-mi sara iar unii in cap. Asa ca nu-ti multumesc. :)
 

Offline shpeedy

Daca tocmai ati venit cu o argumentatie, incercati s-o duceti pana la capat...
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14411
  • Thanked: 3403 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Ideea era ca in trecut tinerii din familii bune erau trimisi la studii in strainatate si la intoarcerea voluntara in tara erau numiti in posturi de raspundere in administratie pentru a duce tara inainte, pe cand acum aceeasi tineri din familii bune sunt trimisi la studii in strainatate dar nu mai se intorc voluntar pentru ca nu ii mai asteapta nimic care sa-i motiveze sa se intoarca. Decat daca se manjesc cu rahatul sublim al politichiei...   
Sau mostenesc bussiness-ul gras al parintilor.
« Ultima Modificare: 30.Ian.2018, 11:01:25 a.m. de gabineg »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: ...

Offline enicky

    Hai ca istoria nu este chiar asa de complicata : romanii au respectat niste traditii, cutume, iar  in conducerea statului nu putea sa ajunga orice "neica nimeni".
  Se stia ca erau o serie de familii bogate care aveau grija deosebita de educatia odraslelor inclusiv cu profesori privati de limbi straine(franceza aproape obligatorie),  pian, pictura, etc. Studiile superioare se faceau neaparat la Paris, Viena, etc.
   Evident ca tot din aceste familii bogate provenea ponderea politicienilor de renume, in foarte multe cazuri politica fiind  o traditie/mostenire de familie. Conditiile minime(zic eu) de a intra atunci in politica erau sa ai originea dintr-o familie bogata, studii in strainatate si chiar traditia de familie. 
 
   De-aici si configuratia, fireasca as spune eu, a guvernului de acum 100 de ani. Cred ca daca verificam guvernul anterior celui citat(acum peste 100ani) tot  persoane cu studii solide, chiar personalitati ale timpului, vom gasi, si evident de "familie buna". Acum ramane de vazut daca erau numiti pe posturi in functie de studiile facute.
 
   Deci comparatia intre cele doua guverne este greu de facut, in primul rand din cauza perioadelor de timp, pe de-o parte, iar pe de alta parte si din cauza  conditiilor economice din prezent(trecerea de la comunism la capitalism simultan cu infiintarea de partide politice cu lideri noi) care au transformat "tinerii" nostri politicieni(chiar la 28 de ani de la schimbare) in niste hiene dornice de imbogatire rapida.
   
    Valoarea politicianului nu cred ca vine numai din caracterul si pregatirea lui (intelectuala, profesionala) ci si din educatia primita de la familie.  Si cand spun educatie nu ma gandesc doar la cei "7 ani de-acasa",  ci la toata perioada petrecuta in sanul familiei, pana la majorat(cel putin!).
   Cam asa...pe scurt... dar  poate mai sunt completari.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 


Offline ...

Pun pariu ca se vor da toti loviti, bolnavi, cu vaiete si chiote, astfel incat primarul va renunta curand la masura, si nici nu le va sista ajutorul social, ca "este" si ei votanti cu buletin...
 

Offline hugbear

Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 
The following users thanked this post: shpeedy, toma, ariciul, Costique

Offline toma

 =))  I-a dat de i-a luat
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline shpeedy

UBER vs Romania lor...

Dincolo de propaganda populista, cam la asta se reduce realitatea - comportamentul de platitor de taxe si impozite este mai dezvoltat la mult-hulitele multinationale decat la cele romanesti...
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 
The following users thanked this post: hugbear, toma, saureign