Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 667353 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline berila_mz

@cad

Esti mult prea departe de adevar. Hai sa iti spun si alte ofuri din sistemul medical.

1. Stiai ca cei din IT nu au platit 16% impozit pe venit si nici in viitor nu vor plati? Cu ce un informatician contribuie mai mult la dezvoltarea tarii (fata de un medic, inginer, profesor sau contabil) si primeste facilitati fiscale mai mari decat orice roman?
2. 10% contributiile de sanatate din acest an sunt aceleasi ca anul trecut 5,5% de la angajat si 5,2% de la angajator (in cazul angajatilor).
3. "Spagarii" dintre medici sunt cei din vechea generatie, nu cei tineri care sunt sicanati sa renunte la posturi si sa plece din tara pentru a le ramane barosanilor cat mai multe paturi. Din acest punct de vedere ar trebui protejati noii intrati in sistem, ca si in cazul prezentat mai sus.
4. Niciodata nu poti avea pretentia ca un medic sa aiba aceeasi masina ca un electrician sau sa stea in acelasi bloc cu apartamente de 1 sau 2 camere cu un vanzator. Atunci mai bine renunti la cei 6+5 ani de scoala si te faci electrician/vanzator decat sa pierzi vremea prin facultate.


Mentalitatea noastra de roman nu ne lasa sa intelegem ca trebuie sa existe clase sociale. Politicul si massmedia din zilele noastre vrea sa radieze clasa de mijloc, sa ramana doar clasa bogatasilor si cea muncitoare, ca in tarile estice (vezi Moldova, Ucraina, Rusia).

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk

  • Suzuki Vitara 1.6 AllGrip Spirit
 
The following users thanked this post: toma, saureign

Offline ...

@berila_mz Cei din IT sunt practic o clasa sociala in Romania. Nu sunt cu nimic mai speciali, doar ca munca lor este mult mai bine platita, in special de angajatori&colaboratori din strainatate. Am colegi din IT care nu platesc impozit, dar ei sustin practic firma la care lucrez, aducand bani. Restul, personal TESA, nu prea spre deloc. Deci da, sunt de acord sa fie stimulati sa nu plece. Pentru medici, profesori, politisti si intreg aparatul de stat, consider ca nu este deloc in regula sa se faca numai majorari salariale, in loc sa se investeasca in institutiile respective in egala masura. Adica in dotari, amenajari etc. Sotia este profesor, lunar familia mea suporta costul copiilor "xerox" si printurilor acasa, plus alte costuri, pentru ca scoala nu are bani,  fonduri si dotari. Sau sunt capusate de directorii de partid.
Pentru mine, personal, 10% la sanatate este dublu, acum ca platesc eu, nu angajatorul (care nu-mi majoreaza brutul, poate obtin o prima voluntara, revocabila oricand). Iar eu platesc in plus si pentru profesia liberala pe care o am (10 % din 1900 lei cat e brutul minim, ca sa fiu corect). Alaturi de 25% pentru pensie, tot din 1900 lei. Plus 10% impozit pe venit. In fine.
Spagarii din sistemul sanitar nu au varsta, obiceiul se mosteneste si deprinde. Foamea (lacomia) vine mancand. Parerea mea formata din experienta de viata, poate e gresita.
Cand vorbeam de masini, ma refeream la masini de zeci de mii de Euro. Prin ANAF circula o vorba: firma saraca, administrator bogat. Cam asa si unii medici: venituri fiscalizate ioc, bunuri scumpe cu duiumul.
Gresesc? Poate. Dar stiu ca am muncit si muncesc, am cotizat si cotizez in continuare cu multi bani la bugetul de stat, si mi-e asa o scarba...
Hai, noi sa fim sanatosi, sa putem munci cat nu pot ei fura!
 
The following users thanked this post: Lerua07

Offline berila_mz

"Clasa sociala din IT" merita toata lauda, suntem singura tara din UE care acord discriminatoriu doar acestei clase sociale astfel de facilitati fiscale.
Nu inteleg de ce vezi ca normal astfel de facilitati discriminatorii? Doctorii nu pleaca din tara daca nu au venituri normale? Si eu sunt PFA si nu imi convine ca eu sa platesc impozit pe venit si ei deloc. Tu de ce esti multumit ca statul sa iti ia procent din munca ta, dar prietenului tau IT-ist deloc? Si eu am prieteni IT, si cand aduc vorba de taxe le spun problema mea cu impozitul in fata! Sa nu uitam ca marile corporatii unde sunt angajati IT-istii isi externalizeaza profitul si au venit in Romania doar pentru mana de lucru ieftina cand profiturile lor nu mai au destule zerouri pleaca, asa cum au fost italienii cu croitoriile, cand a crescut salariul in RO s-au mutat mai la est.

O sa spui ca fara IT nu putem exista sau ca sunt impotriva digitalizarii.
Dar tu si statul roman sunteti impotriva sanatatii, a invatamantului sau a constructiilor/agriculturii?

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk

  • Suzuki Vitara 1.6 AllGrip Spirit
 

Offline ...

Tocmai ce-am zis ca la mine in firma, cei din IT aduc 90% din incasari, de unde mi se plateste mie salariul. Eu n-as vrea sa-mi plece colegii in afara tarii, pentru ca altii nu mai gaseste firma, s-a incercat. Pe mine ma poate inlocui cu un alt ciurli-burli. Si colegii aia nu-mi sunt prieteni, pentru ca formeaza un grup preferential in firma. Dar pot eu sa musc mana care ma hraneste? :)
Pe de alta parte, si eu pot spune ca sunt favorizat la profesia mea liberala: imi pot deduce la impozitul pe venit cheltuielile legate de activitate, vreo 20% sau mai mult, depinde de fiecare. Deci mai mult, in procent, decat IT-ul...
Nu spun nimic de tine, pentru ca nu te cunosc.
Errare humanum est, perseverare diabolicum. Daca am o opinie gresita, mai bine ma opresc. 
 

Offline ariciul

Sa nu uitam ca marile corporatii unde sunt angajati IT-istii isi externalizeaza profitul si au venit in Romania doar pentru mana de lucru ieftina cand profiturile lor nu mai au destule zerouri pleaca, asa cum au fost italienii cu croitoriile, cand a crescut salariul in RO s-au mutat mai la est.

Pai si nu vi se pare normal ca o firma IT din afara vine aici si inchiriaza un spatiu (in general de la romani) plateste angajati romani, plateste impozit pe profit la statul roman si la sfarsit isi ia banii! Ce ati fi vrut? Sa-i bage in invatamant si sanatate? Voi daca castigati ceva dintr-o afacere donati banii la sfarsit? Nu inteleg ce se tot bate moneda atata pe externalizarea profiturilor! Contractele pe care se castiga acei bani sunt aduse tot din exterior, nimic nu e din Romania, deci ce pretentii aveti? Sa ziceti mersi ca vin destui aici ca sa tina majoritatea programatorilor romani in tara. Altfel cu siguranta 50% pot pleca intr-un an de zile!
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 
The following users thanked this post: ...

Offline toma

Eu cred ca v-ati cam ambalat si priviti prea in alb si negru lucrurile. In mare parte din cazuri viata e in tonuri de gri si ce ar trebui incercat este sa obtinem nuante cat mai deschise.

Eu lucrez in IT fara sa fiu programator deci nu beneficiez de scutirea de impozit. Beneficiez totusi de o piata in care cererea mai mare ca oferta a crescut substantial salariile. Nu mi se pare gresit sa stimulezi o anumita directie de dezvoltare atat timp cat tu, statul roman, ai grija sa nu provoci dezechilibre. Scutirea de impozit este doar una din masurile economice posibile pentru stimulare, nu singura.

Nu vad de ce discutia despre impozite se amesteca cu cea despre scoaterea profitului din tara de catre firmele cu capital strain... Asta e un lucru care chiar cade integral in sarcina statului sa-l reglementeze echitabil indiferent de facilitatile primite. Cum definim ce este echitabil? Ei asta e o dezbatere cu adevarat interesanta.

Am lasat la urma discutia despre medici in particular si sistemul medical in general pentru a e atat de vasta incat isi poate avea propriul topic. La ce sunt absolut impotriva este conditionarea actului medical de spaga sau obtinerea de facilitati prin spaga (loc in spital, loc mai bun pe lista de transplant, loc la RMN/CT in afarea listelor, etc.). Salariile medicilor care nu cumuleaza diverse functii sunt in continuare o bataie de joc si este la fel de adevarat ca padure fara uscaturi nu exista. In ultima vreme situatia familiala a facut sa am foarte mult de-a face cu spitalele atat cele de stat cat si cele private dar nu stiu daca este corect sa generalizez prin prisma experientelor proprii... daca o sa am mai mult timp o sa dezvolt subiectul. Totusi, nu uitati ca medici le spunem si medicilor de familie si stomatologilor si chirurgilor... si munca acestora este complet diferita.


  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: ...

Offline berila_mz

Tocmai ce-am zis ca la mine in firma, cei din IT aduc 90% din incasari, de unde mi se plateste mie salariul. Eu n-as vrea sa-mi plece colegii in afara tarii, pentru ca altii nu mai gaseste firma, s-a incercat. Pe mine ma poate inlocui cu un alt ciurli-burli. Si colegii aia nu-mi sunt prieteni, pentru ca formeaza un grup preferential in firma. Dar pot eu sa musc mana care ma hraneste? :)
Pe de alta parte, si eu pot spune ca sunt favorizat la profesia mea liberala: imi pot deduce la impozitul pe venit cheltuielile legate de activitate, vreo 20% sau mai mult, depinde de fiecare. Deci mai mult, in procent, decat IT-ul...
Nu spun nimic de tine, pentru ca nu te cunosc.
Errare humanum est, perseverare diabolicum. Daca am o opinie gresita, mai bine ma opresc.
Nu mai pot continua discutia pe aceasta tema cu tine. Sper ca pe copiii tai sa ii invete la scoala (12+4 ani) IT-istii, sa ii trateze IT-istii indiferent de ora la care fac febra, si tot IT-istii de neinlocuit sa ii hraneasca ca pe Pokemoni. Doar ei sunt indispensabili pentru societatea romaneasca.


P. S.  Ca PFA iti poti deduce diferite cheltuieli, suma pentru care nu platesti impozit. Deci ai castigat 50.000 RON in acesta an, ai cheltuieli de 20.000 RON, platesti impozit 4.800 RON (nu 8.000 RON cat ar trebui pentru tot castigul), asta nu inseamna ca nu platesti deloc!

Si eu sunt PFA, care lucreaza mult mai multe ore decat un IT, dar personal sunt foarte revoltat din cauza acestor facilitati fiscale acordate preferential.
  • Suzuki Vitara 1.6 AllGrip Spirit
 

Offline ariciul

Tot ce tine de IT e necesar pentru dezvoltarea noastra. E vorba de tehnologie aici si daca crezi ca ne putem dispensa atunci esti intr-o mare eroare. Statele puternice au investit in asta si isi asigura azi o pozitie, noi ce crezi ca facem acum? Suntem departe tocmai pentru ca ignoram aspectul, mai interesante pentru putere sunt pachetele legislative ca doar alea le asigura lor continuitatea , nu-i asa?
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 

Offline ...

@berila_mz Mi-esti simpatic. Nu IT-stii sunt problema, ci capusele care controleaza bugetul, investitiile la nivel central, regional, local. Chiar daca IT-stii nu platesc deloc impozit, de pe urma activitatii lor toata lumea are de castigat la nivel macroeconomic. Din salariul bun, IT-stul "hraneste" indirect mai multi amarati. Pe cand de pe urma unor bugetari impingatori de hartii, sau dascali ce predau materii daunatoare (de ex. religie) sau inutile (sport teoretic, nu educatie fizica), doar unele tagme profita, in detrimentul multora. Let's agree to disagree.
 

Offline Lerua07

Fiecare meserie are importanta ei in societate. Numai ca sunt momente cand anumite meserii trebuiesc sustinute cu masuri stimulative, mai mult decat altele. Acum e vremea IT-istilor , ptr ca, azi, fara o informatizare puternica nu mai poate functiona eficient nimic.
Eu nu sunt IT-ist, dar fara PC si softuri dedicate activitatii mele, la cerintele de acum, productivitatea mea ar scadea cu peste 80%  ;) Ba mai mult, ca liberprofesionist, cred ca nu mi-as mai putea exercita profesia si as fi exclus imediat din piata.
La fel cum in anii '50 s-a pus accent pe alfabetizarea tarii (scris si citit), acum se pune accent pe a 2-a mare alfabetizare - digitala, care nu se poate face fara IT-isti !
« Ultima Modificare: 09.Ian.2018, 04:09:04 p.m. de Lerua07 »
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !