Autor Subiect: TARA UNDE SUNT NEVOIT SA TRAIESC.....si unde probabil va creste si copilul meu!  (Citit de 663353 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline shpeedy

Si dupa 28 de ani (in comuna primitiva era durata medie de viata) tot rabdare sa avem?! De curiozitate intreb: cam cata?! :-?

In rest, ma bucur ca fiecare isi identifica prioritatile...

Aaa, si-mi place mecanismul asta prin care se accepta ca valida (si normala) judecarea unor situatii (eventual darea unor verdicte) prin diferite comitete si comitii politice formate din diversi fistecine cu / fara studii (macar) juridice, deci in afara oricarui tribunal / instante de judecata, in timp ce pe fundal se striga stat paralel si justitie/politie politica...

Ce sa mai zici?! Somn usor...

LE: si vazand semnatura, recunosc ca ma roade curiozitatea  :pardon: - cam cum se simt telespectatorii/sustinatorii Antena3 cand vad, dupa atatia ani de demonizat/aruncat cu diverse in ea, actualele intentii de sustinere a lui madam Udrea?! De curiozitate...
« Ultima Modificare: 10.Nov.2017, 10:43:15 a.m. de shpeedy »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline toma

@Laurentiu, in intelegerea mea dosar fabricat inseamna ca probele sunt masluite, adica ajungi sa fii condamnat nefiind vinovat. Nu e cazul personajelor mentionate de tine care au incalcat legea cat se poate de clar. Pot fi de acord cu tine ca pot fi cazuri in care faradelegile comise sunt aduse in fata justitiei cand "cineva" doreste ca personajul respectiv sa fie inlaturat de pe scena politica. Dar stii ceva? Pur si simplu nu-mi pasa. Cata vreme ajung in puscarie oameni care au facut nasoale este prea putin important pentru mine momentul si ordinea in care ajung acolo. O sa ies la proteste cand voi avea credinta ca cineva nevinovat a ajuns la brutarie. Pana atunci, sa-i ia la puricat pe cat mai multi, din toate partidele.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: fireburn, shpeedy

Offline shpeedy

Pot fi de acord cu tine ca pot fi cazuri in care faradelegile comise sunt aduse in fata justitiei cand "cineva" doreste ca personajul respectiv sa fie inlaturat de pe scena politica. Dar stii ceva? Pur si simplu nu-mi pasa. Cata vreme ajung in puscarie oameni care au facut nasoale este prea putin important pentru mine momentul si ordinea in care ajung acolo.

+1  :good:

In alta ordine de idei, le-a luat 70 de ani, da' pana la urma au reusit sa distruga Casa Regala si ideea de monarhie...  :( =((
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14404
  • Thanked: 3400 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Trojan Horse. Singura "vina" a regelui este ca din cinci cartușe n-a lovit cercul din mijloc al țintei. Dacă avea minim un băiat nu mai era nicio discuție în acest sens.

Trimis folosind Tapatalk
« Ultima Modificare: 13.Nov.2017, 08:56:08 p.m. de gabineg »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline shpeedy

Departe de a fi fan al lui Banciu (gasesc stilul lui de pamflet mai apropiat de grobianismul lui Mircea Badea, nu de sarcasmul lui Patraru), dar mi se pare cel putin interesant cum se prezinta omul de inalta cultura si eruditie Adrian Nastase...

„Bă, jigodie, de patru ani (cinci ani, deja – n.b.), mă insulti si imi jignesti familia – sotia, copiii – pentru că ai frustrări cu Ceausescu. Probabil că ai pitici pe creier. Incearcă, bă, si cu medicamente. Ce ai făcut tu, bă, in viată ca să mă judeci pe mine si pe altii. Ai numărat biciclete la un ziar? Si acum te tine Oancea pe post de maimută la televizor in fiecare seară? Strângi, ziua, mizeria din tabloide si o versi apoi, pe sticlă, bă gunoiule? Asta numesti tu jurnalism? Bă, intre tine si Tapălagă, il aleg intotdeauna pe Tapălagă. El, cel putin, o iubeste sincer pe Macovei. Tu, gunoiule, ii urăsti pe toti.

Imi spui tu mie că am vrut, ca premier, să inchid B1Tv? Bă, idiotule, când a fost infiintat B1Tv? In 2001. Cine era premier atunci, bă, gunoiule? Intreabă-l, bă, pe Păunescu si o să-ti explice. Că, pe urmă, ati trecut la mâncat frunză in Grădina Carpatilor, asta e o altă chestie. Asa se intâmplă cu viermii de mătase…

De patru ani (cinci ani – n.b.) mă jignesti in fiecare seară, bă, jigodie. Mă acuzi că am furat. Ce-am furat, bă? I-am furat bideul lu’ maică-ta? I-am furat afisele electorale lu’ taică-tu? Să fie sănătosi, că nu am nimic cu ei desi puteau să nu te scoată din incubator. Sigur, nu aveau de unde să stie unde o să ajungi. Bă, gunoiule, am creat peste 20 de muzee, am donat sute de hărti vechi statului si am creat cel mai mare muzeu de genul asta din Europa. Ai fost să-l vezi, bă, jigodie? Nu trebuie să-ti cumperi bilet pentru Burkina Faso ca să ajungi acolo. Chiar nu stii nimic din ce-am făcut pentru tara asta, bă, gunoiule? Dacă poti să mergi să faci turism in toată lumea, asta mi se datorează si mie, redus mintal ce esti. Sigur că am si gresit. Am avut lângă mine tot felul de lichele, ca tine, care nu si-au văzut decât interesul lor.

Am tăcut timp de patru ani (cinci ani – n.b.) si am asteptat să-ti vină mintea la cap (de p…). Tu insă ai ajuns să spui că vrei să joci pe mormântul meu, să iei in batjocură gestul meu de revoltă de acum trei  (patru – n.b.) ani, să faci diverse insinuări sexuale? Cu ce drept, bă, gunoiule? Pentru că CNA -ul este plecat cu pluta prin lume si membrii săi nu mai au timp să se uite la televizor? De asta a ajuns tara asta in situatia in care este. Din vina unor nemernici ca tine. Care se hrănesc, precum hienele, din stârvuri.

De fapt, mi-e milă de tine. Trăiesti intr-o hazna si te hrănesti de acolo. Ai fi vrut să beau o cafea cu tine. Cum as putea să fac lucrul asta, bă, gunoiule, când tu nu m-ai atacat doar pe mine ci i-ai jignit si pe copiii mei sau pe sotia mea. Chiar nu ai inteles de ce a fost condamnat medicul Brădisteanu, bă, nemernicule?

In lumea in care trăim, pentru Păunescu sau Oancea contează banii. Pentru tine contează să ai rating mai mare decât Prisăcariu. Rămâne cum am vorbit: esti un gunoi.”
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14404
  • Thanked: 3400 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Nastase poate fi ușor ca Banciu, dar Banciu ca Nastase mai greu...

Trimis folosind Tapatalk

  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: Leutz

Offline Leutz

Subscriu.

Articolasul lui Nastase este evident un pamflet, in care fix asta doreste sa arate.

Din pacate pentru "tara unde...", pentru ca despre asta este topicul de fata, nu a mai existat cineva de statura lui Nastase dupa anul de gratie 2004. Pana la Ciolos, care desi in alt registru, cred ca poate sta cu success langa Nastase.

In ciuda perceptiei despre el, in mare parte generata chiar de el prin prisma felului sau de a fi si a lucrurilor mai putin bune pe care le-a facut (sau nu), Nastase a fost cel mai bun prim ministru pe care l-a avut Romania dupa 1989. Nimic din ce-a urmat nu-i ajunge nici pana la ... OO, pentru ca intre timp a devenit foarte vestit pentru ele, din varii motive.


Pana una-alta, viata merge inainte ... cu Terente de Braila, regele baltilor  :clap:
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 

Offline shpeedy

Din pacate pentru "tara unde...", pentru ca despre asta este topicul de fata, nu a mai existat cineva de statura lui Nastase dupa anul de gratie 2004. Pana la Ciolos, care desi in alt registru, cred ca poate sta cu success langa Nastase.

In ciuda perceptiei despre el, in mare parte generata chiar de el prin prisma felului sau de a fi si a lucrurilor mai putin bune pe care le-a facut (sau nu), Nastase a fost cel mai bun prim ministru pe care l-a avut Romania dupa 1989. Nimic din ce-a urmat nu-i ajunge nici pana la ... OO, pentru ca intre timp a devenit foarte vestit pentru ele, din varii motive.

Si aceste afirmatii tot din categoria pamflet sunt?! :-?
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline dAlex

Pana la Ciolos, care desi in alt registru, cred ca poate sta cu success langa Nastase.

Pana n-o sa apara dosare penale pe numele lui de genul: "Matusa Tamara, Zambaccian, Trofeul Calitatii, Microsoft.." cred ca Ciolos nu poate sta langa Nastase. Umbla vorba ca nici la proprietati imobiliare nu se compara sarmanul Ciolos cu Nastase.

Inteleg ca comparatia o faci din punctul de vedere al realizarilor ca premier. Iar nu se compara 4 ani de prim ministru cu unul, ca sa nu mai vorbim de sustinerea politica tehnocrat vs PSD-ist. Dar facand abstractie... un om cu asa multe dosare penale si sume enorme vehiculate in aceste dosare, ma indoiesc ca poate fi si profesionist.

Sau vorba lui speedy, sa fi fost pamflet?
  • Vitara Passion 4x2, 1.6 Benzina, MT
 

Offline Leutz

M-am referit la activitatea de prim ministru. Motiv pentru care am adus in discutie doar prim ministri.

Nu a fost un pamflet, ci o opinie dezinteresata (evident personala si subiectiva) despre prim ministrii romani, din perspectiva exercitarii functiei.
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019